Iron Man’in Zırhını Giymiş 14 Kişi!

55 yıllık karakterimiz Tony Stark’ın, yani Iron Man’in bildiğimiz üzere 61 616, alternatif evrenlerde 18, film evreninde (199999) 8 zırhı var, ve çizgi roman dünyamızda ise milyonlarca karakter… Peki bu muazzam zırhları şu ana kadar kimler giydi? İnceleyelim!

Ultron

Iron Man vol 3, #48 de, Tony, Ultron’un evlenmek için yarattığı Jocasta’nın zırhıyla uğraşırken zırh aniden kendi kendine duygusallık,hassaslık kazandı ve Tony onu kapatamadan bir nevi bozuldu ve gözden kayboldu, bir süre sonra zırh Ultron ile bağlandı. Ama Ultron onu bir süreliğine de olsa vicdan azabıyla dürüstlüğe kullandı.


Harold Hogan

Tony Stark’ın özel asistanı ve bodyguardı olan Harold Hogan, bir nevi Happy Hogan zırhları birden çok amaçla kullandı aslında. Bazen sadece şehirde Tony meşgul olunca girişleri yapmak için giydi, yani bir çok kez Tony için “işte, Iron Man!” gösterişi için giydi ama bazen kendini gerçekten ağır savaşlarda da buldu, bir çok Iron Man düşmanıyla kafa kafaya verdi, bunlardan birisi de Mandarin. Aynı zamanda, Happy Iron Man’in “Iron Legion” adındaki Stark’ın müttefiklerinden oluşan bir gruba da pilot önderliği etmiştir.


Norman Osborn

Green Goblin’i unutan var mı? Bakın ne hale gelmiş! 🙂 Gizli İstila’dan sonra büyük bir konu oldu aslında, medya onu Skrull Kraliçe  Veranke’yi öldürürken çekti ve bir anda Amerikan kahramanı haline geldi.  Ayrıca, SHIELD’i de devralarak HAMMER olarak ismini değiştirdi, bununla da kalmadı… New Avengers birliğini Iron Patriot olarak yönetmeye başladı ve Iron Man zırhını giymiş oldu.


May Hala

Tabii May’in bu zırhı giyeceğini kimse düşünemezdi. Ama evet, Model 7 ve Model 3’ü giydi. Fotoğrafta arkada kendinden geçmiş demir yığınımız o mesela, Marvel Knights Spider-Man (#20) öndeki de Mary Jane. Zamanında Lois Lane misali hafif arka planda olup bir karaktere bağlanıp “hadi arka planda, bari şekilden şekile sokalım” denen karakterdi aslında May. Sadece Iron Man oldu diyemeyiz, Ant-Aunt, Auntie  Freeze… Fakat bu Iron Man kostümünde asıl olarak “Golden Oldie” diye adlandırıldı.Bizim altından yaşlımız bununla kalmamış, Doctor Doom gibi taş… sağlam bir abimizin kalesini istila etmeye o yaşta Mary Jane ile zırhları alıp gitmiş. Bütün yaşı geçmiş dede ve ninelerimize, teyze ve amcalarımıza ders olması gereken bir hikaye.


Squirrel Girl ve Tippy-Toe

Asıl macera, kendi bölgesindeki sincapları Kraven the Hunter’ın  öldürmesiyle başladı ve Galactus’un dünyaya doğru yol aldığını, etrafındaki gezegenleri yok ettiğini öğrenir. Tabii Squirrel Girl en başta bir kahraman değil de, her zaman Iron Man’in sidekicki olmak isteyen bir fangirl olarak tanıtılmıştı. Böylece Iron Man’in zırhlarından birini çaldı ve sincabıyl birlikte maceraya katıldı, maceranın başından sonuna bir çok kişiyle mücadele etti.


Mary Jane Watson

Mary Jane, çoğu kişinin düşündüğünden daha çok kullandı aslında zırhları. Mesela,  May’in kısmında söylediğim gibi Doom’un kalesine Tony’nin ona verdiği zırhla saldırdı, asıl amaçları Dr. Doom’un zaman makinesini çalarak Peter’ın annesinin ve babasının onu ve amcasıyla teyzesini bırakışına tanıklık edeceklerdi. Daha sonra, o acayip beğenilen Iron-Spider Mary Jane kapağını hatırlıyor musunuz? Aynen! Orada da giymişti, ayrıca giymesinin sebebi Regent’e karşı Spider-Man ve Iron  Man’e yardım etmekti.


Weasel Willis

Weasel Willis, daha Iron Man zırhlarını çalmak havalı bir akım haline gelmeden önce Iron Man zırhını çalmıştı. Bundan 50 yıl önce, Tales of Suspanse #65 de ilk girişini yaptı. Ayrıca, Stark Industries’in tüm güvenliklerini kırıp içeriye girebilen ilk suçlu oldu. Ve tabii ki içeriye girdiğinde Mark 1 yapımı bir Iron Man zırhı aldı ve bunu da kötüye, saldırganlığa kullandı. Orjinal Iron Man’imiz geldiğinde aralarında büyük bir savaş çıktı ve sonunda Stark kazanarak zırhını geri aldı.


Deadpool 

Hikayede, Deadpool, Tony Stark’ı ve şirketinin durumunu daha da kötüleştirmek için onun şeytanlarına teslim olması ve içki içmeye yeniden başlaması için tutuluyor. Bu terslilik, Tony Stark’ın daha önce hiç olmadığı kadar azimli ve ağırbaşlılığına tutunmasına sebep olması ile sona erdi. Deadpool sonrasında önemsiz işlerle uğraştı, her zamanki gibi, ve Iron Man zırhı içinde zevkli bir sürüş yaptı, oburluk derecesinde içki yudumladı.


Pepper Potts

Tabii ki tahmin edilecek bir kahraman kendisi. Uzun süreler hem Stark’ın aşkı hem de Stark  Industries için çalışn Pepper, en sonunda tamamiyle kendine özel bir zırh yaptırabildi. Evet, bu zırh diğerlerinden farkı  Pepper’a özel olması. Dark Reign sıralarında, Norman HAMMER’ın ajanlarını Stark’ın tüm kaynaklarını kesmek için gönderdiğinde Pepper’ın aslında ilk zırh macerası başlamış oldu. Ve bu maceradan sonra onu bir süper kahraman olarak görmeye başladık. Madame Masque’den tut, Detroit Steel Cops’a kadar bir çok düşmanla savaştı. Ama her zaman bir yenisini istedi, bunun sayesinde uzun zaman sonra IronHeart ile iş birliği yaptı.


Doctor Doom

Efsanevi Marvel kötü kahramanımız Doctor Doom, Secret Wars’da süper kötülüğün tam dozuna ulaşıp neredeyse bir Tanrı olduktan sonra bir karara vardı, hayatını gözden geçirdi, bencilliğin hayatı için bir tuzak olduğunu düşündü ve iyilerin tarafına geçti. ( -_-) Civil War II de, Carol’dan yediği darbeyle Tony Stark komaya girince, Iron Man rolünü Doctor Doom üstlendi. Zaten gizliden gizliye ona saygı duyuyordu. Ve böylelikle suçlularla savaşmaya başladı.


Clarence Ward

Marvel kahramanlık (?) hayatı çok da uzun sürmeyen karakterimiz Ward… Stark’ın müttefiklerinden biri tarafındna öldürülmeden önce Stark Industries’in içine girip orada bulunan herkesi ama herkesi öldürdü. Sonunda Stark’a kariyerini bitirdiği için olan bir kinle zırhlarından birini çalıp ona karşı savaş açtı. (Iron Man #86-#89) En sonunda da anlattığım gibi önce zırhı alındı, ve öldürüldü.


Arno Stark

Bundan bir kaç sene önce, Tony’nin Howard ve Maria Stark’ın kan bağlı çocuğu olmadığı öğrenildi, Tony aslında evlatlıktı ve asıl çocukları Arno Stark idi. Rings of Mandarin savaşında Arno Stark’ın sahalara dönüş savaşı oldu. Tony ona özel bir zırh verdi, hem de tüm duygusal çöküşleri bir kenara bırakıp. En sonunda ise The 451 öldürüldü.


Eddie March

Hem Hogan’ın arkadaşı olup hem de Tony Stark’ın halefidir aslında 70 lerde. Eddie’nin büyük bir boks kariyeri vardır ki kariyeri bitince Hogan ona iş bulur. Eddie, Stark Industries’de çalışmaya başlar. Bir süre sonra, Tony’nin kötüye giden kalp sorunu yüzünden yeni bir Iron Man aramaktaydı, ve bu Eddie oldu. Tony ile antremanlarla çok sıkı çalıştı ve bir çok kötü adamı dize getirdi zırhla.


Steve Rogers

2007 deki Bullet Points eventinde ortaya mixleme bir şey çıktı. İnsanlara Marvel Evreni’ni bir de başka bir taraftan gösterdiler. Peter Parker Hulk oldu, Bruce Banner Spider-Man oldu, Reed Richard SHIELD’in başına geçti ve Steve Rogers Iron  Man oldu. Hikayeye göre, Dr. Abraham Erskine yani Steve’i süper askere dönüştüren kişi, buna şansı daha olmadan önce öldürülmüştü. Kendine bir nevi aşılanan bu zırhı, Naziler için kullandı.

 

2 thoughts on “Iron Man’in Zırhını Giymiş 14 Kişi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir