Iron Man 2010’dan Beri Gücünü Tesseract’tan mı Alıyor?

Iron Man 2’de, Tony Stark kendisini yavaşça öldüren ark reaktöründeki toksik paladyumun yerine hala adı koyulmamış olan yeni bir element geliştirdi ve bu da ona sonu olmayan bir enerji verdi. Böylece House Party, Iron Legion, Ultron ve yüksek teknolojili pek çok takımı yapmasını sağladı. Bu element, Howard Stark tarafından oluşturulan bir teoriden meydana geliyor ve filmin hikayesinde “Vibranyum” olarak tanıtılıyor ama Captain America: The First Avenger, Avengers: Age of Ultron ve Black Panther’deki metalin varlığı bunu kabul etmiyor.
Iron Man 2’nin devamında Tony’nin yeni elementi sentezlediği kısmın MCU’nun farklı bölümlerine bağlantıları var. Kullandığı ekipmanların kutularında ‘Pegasus Projesi’ işaretliydi ve bu grubun The Avengers’da Uzay Taşı’nı analiz ettiğini görmüştük daha sonra da Captain Marvel’da Dr. Wendy Lawson ve ,muhtemelen, Howard Stark’ın dahil olmasıyla 1980’lerden beri aktif olduğu ortaya çıktı. Kozmik kübün çiziminin biraz gösterilmesiyle Tesseract MCU’da ilk kez Iron Man 2’de tanıtıldı ve en önemli detaylardan biri bu olabilir.

Ä°lgili resimPegasus Projesi’yle ilgili ortaya çıkan şeylere dayanarak bu yeni elementin Tesseract hakkında yapılan araştırmalardan türediğini söyleyebiliriz. Yani bu Iron Man 2’deki ark reaktörünün (cihazdaki teknolojinin hala aynı olduğunu varsayarsak) bir şekilde Uzay Taşı teknolojisiyle bağlı olduğu anlamına gelebilir. Uzun bir süre boyunca bunun yeni bir moleküler düzen bilgisini açtığını varsayabilirdik ama Captain Marvel’da Mar-Vell’in Tesseract enerjisinin replikalarını oluşturabileceğini gördük ve bunu daha da ileriye taşıyabiliriz. Tony’nin yaptığı aslında Tesseract teknolojisinin bir replikası mıydı?

Ä°lgili resim

Eğer böyleyse bu Iron Man’in birçok kişinin sandığından daha güçlü olduğu anlamına gelir. Yaptıklarına başka bir açıdan bakmamızı sağlamasa da birkaç yıllık bir geliştirmenin ardından teknolojisinin resmen tanrılarla bir araya geldikten sonra bile nasıl varlığını sürdürmeye devam ettiğini açıklayabilir. Tony’nin bile yaptığı şeyin içindeki gizli manalardan haberi olmayabilir. Pegasus Projesi ve onun amacı çok büyük bir sırdı (Howard Stark da bunları oğlundan saklamayı severdi) The Avengers’ta S.H.I.E.L.D.’ın Tesseract’ı kullanma planlarını ortaya çıkarmışsa da bu sadece gücü elde etmek içindi ve kübe geri bağlanmamıştı.
Önceden de söylendiği gibi, Tony Stark güçlerini Uzay Taşı’ndan elde eden MCU’daki ilk kahraman olmazdı; Captain Marvel’da Carol Danvers’ın, Mar-Vell’in Tesseract tarafından güçlendirilen ışık hızı motorunun patlamasından etkilenerek güçlerini kazandığını gördük. Carol, askeri geçmişi, orijin hikayesi ve kozmik güçleriyle Captain America ve Thor’a benzetilirdi ama böyle düşününce Iron Man’e de yaklaşıyor ve üç ana Avengers’ın damıtılmış hali gibi gözüküyor. Potansiyel sembollerin ötesinde, bunun hikaye açısından da önemi var. Avengers: Endgame’de Thanos’u durdurmak için Captain Marvel’ın güçlerine ihtiyaç duyulduğunu göz önünde bulundurursak, Iron Man ile Uzay Taşı arasında gelişen bu bağlantının da bir rolü olabilir mi acaba? Ya da filmin başında Nebula ve Tony Stark’ın Dünya’ya nasıl geri döndüğünü açıklayabilir mi?
Kabul edilmelidir ki, bu sadece bir teori ve Iron Man 2’nin bu düşünceyi desteklemesi dışında başka kanıt yok. Aksine, bunların tam tersi bile olabilir. Sonuçta bu film 9 yıllık ve MCU’nun geleceğini oluşturan önemli detaylar barındırıyor; Wakanda ve Atlantis’in bulunduğu S.H.I.E.L.D. haritası ve geriye dönük Peter Parker cameo’su gibi. Ancak bu Tesseract ark reaktörü de işleri bir adım öteye götürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir