Infinity War’da Neden Xandar Savaşını Görmedik?

Marvel Stüdyoları Başkanı Kevin Feige, hayranların Thanos’un MCU’daki en kötü villain olmasının sebebini Avengers: Infinity War’un ilk beş dakikası içinde göreceklerini söylemişti. Çoğunun aklına Xandar’ın korkunç sonu gelmişti. Bu tahmin, Mad Titan’ın Eldiveni’ndeki ilk Sonszluk Taşı’nın Guardians of the Galaxy’de güvenli bir şekilde korunması için Xandar’a konulan Güç Taşı fragmanlarda gösterildiğinde daha güçlü bir tahmine dönüştü.Ancak Infinity War, Thanos’un Asgardlı mülteci gemisine elinde çoktan Güç Taşı’nı bulundururken saldırmasıyla başladı. Xandar olayını sadece Thor, Guardians’a Thanos’un filmin olaylarından bir hafta önce bir gezegeni “yakıp yıktığını” söylediğinde duyduk. Thanos’un Xandarlılara karşı yaptığı ekran-dışı saldırı, Sonsuzluk Taşı’nın elde edilme sahnelerinden görmediğimiz tek sahne olma özelliğini taşıyor (Knowhere’de Gerçeklik Taşı’nı alışını aslında görmüyoruz ama en azından kötü akıbetten hemen sonra onu orada görüyoruz.).

Avengers: Infinity War’un yönetmenleri Joe ve Anthony Russo, senaristleri Christopher Markus ve Stephen McFeely senaryo gelişme aşamasındayken bu kısmın neden elendiğini açıkladı.

Christopher Markus: Thanos’un Xandar’a saldırmasının çeşitli versiyonlarını yazdık ve Knowhere’deki olaylara çok benzerdi. Orası Thanos ve Gamora’nın birbiriyle karşılaştığı bir yerdi ama asıl mesele, eğer Thanos Güç Taşı’nı almak için Xandar’a gitseydi ne olurdu zaten biliyorsunuz; büyük bir savaş ve oldu da.

Joe Russo: Tekrarlayıp duran bir şey olmaması için yapılan bir girişimdi. Senaryodan bunu kesmeye karar verdik ve Markus’un dediği gibi hikayenin ortasından başladık.

Stephen McFeely: Ve bütün Taş toplama sahnelerini duygusal bir ana çevirdik. Ya birini takan birisi olduğundan ya da kafasında bir tane bulunan biri, ya da Thanos’un orada kiminle karşılaştığı yüzünden.

Joe Russo: Gidip almak için ne gerekiyorsa.

Stephen McFeely: Almak için ne yapman gerekiyorsa. Kimi feda etmek zorunda kalabileceğin gibi. Yani bunlar her zaman, daha önce söylediğim gibi bir şeyden daha fazlasını yapması gereken sahneler ve bütün Taş toplama sahneleri olay örgüsü üzerine olacaktı ama biz onların derin bir şekilde karakterler üzerine olmasını da istemiştik.

Thanos’un Asgardlılara saldırıp Heimdall ve Loki’yi öldürerek başlaması doğru karardı. Thanos, “ilk beş dakikada” genel sinema severlerin üzerinde MCU’nun en büyük villain’ı etkisi bırakmak için böyle karakterleri öldürdü.

Xandar’daki hiçbir şey diğer Taş elde etme sahneleri kadar duygusal bir sahne sunamazdı bu yüzden oranın kesilme fikri mantıklı. Joe Russo muhtemelen bunun tekrarlayıcı hissettireceğini düşündüğü için haklıydı ve Markus da neler olduğunu hayal etmemizin yeterince kolay olduğunu düşündüğünde kesinlikle haklıydı. Muhtemelen daha çok Gamora’nın ana gezegeninde gördüğümüz flashback sahnesi gibi gözüküyordu.

Umarız, bir gün Thanos’un saldırdığı Xandar’ın hangi yarısının hayatta kaldığına dair cevaplar alabiliriz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir