Her Green Lantern’ın Uymak Zorunda Olduğu 15 Kural!

Şu ana kadar en çok bilinen kahramanlardan biri olan Hal Jordan (Nam-ı diğer Green Lantern), yanındakilerle sayılmayacak kez evreni kurtarmışlardır. Tabiki de sadece Hal Jordan, Kyle Rayner, Guy Gardner ve John Stewart’dan bahsetmiyoruz. Aslında bunlar kozmozdaki en popüler ve en iyi Green Lantern olsalar da tam oalrak kahraman sayılmazlar. Bunlar evrenin sorunsuz çalışmasını sağlayan bir tür galiaksiler arası polis gücüdür. Her bir Green Lantern, muhteşem irade gücünden ve korkuyla başa çıkma yeteneklerinden dolayı seçilmişlerdir.

Guardianlar tarafından kurulan Yeşil Fener Birliği, her yerde sektörleri korurken aynı zamanda her bir Green Lantern belli kurallara uymalıdır. Biz de sizin için bu kuralların bazılarını derleyelim istedik. İyi okumalar:

15)HER ZAMAN GUARDIAN’LARA İTAAT ETMEK:

Çoğu grupta, özellikle askeri ile ilgili olanlarda, takip edilmesi gereken bir komuta zinciri vardır. Bu, herkesin kendi işini yapmasını ve bir sorumluluk duygusunun kurulmasını sağlar. Ayrıca bu gruplarda üstlerin dedikleri dinlenmeli ve razı olunmalıdır yoksa dinlemeyen kişi de dahil bir çok kişinin yaşam kaybına neden olabilir. Üstlerin, üst olmasının bir sebebi vardır: Daha çok deneyime sahiptirler ve çoğu zaman doğru çağrıyı bilirler. Bir de bunun Yeşil Fener Birliği halini düşünün.

Guardianlar, Yeşil Fener Birliği’nin yaratılmasından sorumlu olan küçük mavi insanımsı şeyler, en duygusal grup olmayabilirler ama işlerin nasıl yürüyeceğini çok iyi biliyorlar. Bazen Hal Jordan gibi Green Lanternların kurallara uymayıp kontrolü ele aldıkları da oluyor. Ama yine de Guardianlar kadar deneyimli olmadıkları için kontrolü her ele aldıklarında her bir Yeşil Fener Birliği üyesini tehlikeye atıyorlar.

14)TÜM YAŞAMI KORUMAK:

Bir Green Lantern’ın temel amacı, hayatı ve çeşitliliğini korumaktır. Guardianlar, Guardian olmadan önce Maltus gezegeninde doğmuş olan uzaylılardı. Yaptıkları bir deneyden sonra, bir grup Maltuslu, varlıklarının geri kalanını düzenli bir evren yaratmaya ve bu evreni kötülüklerden korumaya yemin ettiler.

Kötülüğü ortadan kaldırmak için yaptıkları ilk girişimlerinde Guardianlar, robotik nöbetçi lejyon olan Manhunterları yarattılar. Daha sonra makineler bozulup tüm hayatı yok etmeye kalkınca Manhunterları ortadan kaldırdılar. Robotlara güvenemeyeceklerini anladıklarında canlı varlıklardan oluşan yeni kuvvetler yaratmak istediler, “Gök Şovalyeleri” tıpkı “Arthur’un Şovalyeleri” gibi.

13)GEZEGENLERİN KÜLTÜRLERİNE KARIŞAMAMAK:

Bir Green Lantern, galaksiden galaksiye ya da gezegenden gezegene uçarken kendine tuhaf gelen şeylerle karşılaşabilir. Bir Green Lantern’ın amacı tuhaf bulduğu gezegeni ve kültürünü yargılamak değil başı dertte olana yardım etmektir. Guardianlar bu konuda oldukça katılardır, hiç bir Green Lantern herhangi bir gezegenin kültürüne karışamaz.

12)GÜCÜ BENCİLCE KENDİN İÇİN KULLANAMAMAK:

Aslında en önemli kurallardan biri olsa da Green Lanternlar tarafından en çok suistimal edilen kuraldır. Yeşil Güç Yüzüğü, hayal gücü ve irade ile çalıştığından yanlış ellerde büyük şeylere yol açabilir. Bunun en büyük örneği Hal Jordan’ın örneğidir.

Cyborg Superman ve Mongul, Coast Cityî yok edince Hal şehri ve insanalrını geri getirmeye çalışmış, Guardianlar tarafından engellenince de Green Lanternları öldürerek OA’ya gitmiştir. Amacı daha fazla güç kazanarak insanları ger getirmek olsa da tahmin ettiğiniz gibi işler iyi gitmedi.

11)GEZEGENLERİNE OLAN BAĞLILIKLARINI ARKADA BIRAKMA:

Green Lanternların çoğunun gideceği yuvaları olmasa da Hal Jordan gibi, Guy Gardner gibi veya Kyle Kayner gibi Green Lanternların kendilerine göre kendi gezegenlerine gitmek için nedenleri vardır.

Fakat Guardianların bir zamanlar Hal Jordan’ın Dünya’ya gitmesini yasakladığı ve sadece Green Lantern olacağını söyledikleri zamanlar olmuştur. Guardianların amaçları, Hal Jordan’ın Green Lantern olmayı gerçekten hak ettiğini test etmekti. Hal Jordan bunu reddettiğinde ise Yeşil Fener Birliği’nden atılmış ve Dünya’ya geri döndüğünde, neden reddettiğini sorduklarında onlara “Herhangi bir Green Lantern olmak istemiyorum. Duygusal bir bağa, dövüşecek ve eve gelebilecek bir amaca ihtiyacım var” demiştir.

10)BİRLİKTE ÇALIŞMAK:

Bir takım, en zayıf halkası kadar güçlü ve etkilidir. Yeşil Fener Birliği gibi bir birlik, Green Lanternlar ve Guardianlar birlikte çalışmadığı sürece tam güçte olamazlar. Eğer bir kişi tek başına iyi olduğunu düşünüp takım arkadaşlarıyla çalışmayı redderse bu felakete davetiye çıkarır. Guardianların bu yasayı çıkarmalarının en büyük nedeni, Green Lanternların hem Birlik ile hem de Guardianlar ile tam iş birliği göstermesi içindir.

9)BÜYÜK TEHDİTE ÖNCELİK VERMEK:

Eğer “Bir çoğunun ihtiyaçları azınlığın ihtiyaçlarından daha önemlidir” sözünü duyduysanız, Green Lantern’ın uyması zihinsel dengeleme hareketinin oldukça mükemmel bir örneğini görürsünüz. Hangi tehdidin dikkatinizi başka bir tehdit üzerinde gerektirdiğine karar vermek kolay bir konu değildir. Eeğr sadece birini yapacak kadar zamanınız varsa o zaman bu kararsız durum karşısında kalırsınız. Yok olmak üzere olan bir gezegen ile içinde sevdiklerinizin olduğu yanan bir bina arasında hangisini seçerdiniz?

Eğer Bir Green Lantern iseniz içgüdülerinizi dinleyemezsiniz. Çünkü milyonlarca kişi, bir avuç insandan daha değerlidir. Çoğu kuralı çiğneyen Hal Jordan bile bu kurala karşı çıkamamıştır.

8)ÖLDÜREMEME:

Green Lanternlar, dünyanın en güçlü silahına sahip olsalar da öldürme hakları yoktur. Guardianlar, Yeşil Fener Birliği’ni oluştururken ölümcül güç oluşturmak istemediler o yüzden öldürme yasağı koydular. Faakr daha sonra “Sinestro Birliği Savaşı”nda öldürme hakkı verildi. O günden sonra da eğer öldürmek isterlerse Guardianlardan izin almak zorundalar.

7)YEREL YÖNETİME SADAKAT GÖSTERMEK:

Bir Green Lantern’ın herhangi bir gezegeni ikiye bölme gücü olsa bile başka bir dünyanın yerlileri üzerinde irade isteme hakkı yoktur. Birlik’de polis işi yapıyor olsanız bile yerel yetkililer hala sorumlu olanlardır. Bu, saygıyı göstermenin ve Green Lantern’ın sınırlarını aşmadığından emin olmanın bir yoludur. Her gezegenin kendi kuralları vardır ve bazı yasalar ilk bakışta tuhaf veya hatta barbar görünebilirken, dışarıdan gelip binlerce yıldır bir medeniyetin nasıl yapıldığını anlatır.

6)24 SAATTE BİR YÜZÜĞÜ SARJ ETMEK:

Green Lantern olmak, sadece etrafta uçmaktan ve yeşil boks eldivenleriyle kötü adamları dövmekten çok daha fazlasını içerir. Tıpkı bir polis gibi bir Green Lantern da aletlerine önem vermeli. Güç Yüzüğü, uzayda uçmayı ve irade gücüyle hayal gücünü gerçeğe dönüştürse de Güç Yüzüğü’nün bile sarja ihtiyacı vardır. O yüzden bir Green Lantern, yüzüğünü sarj etmeyi unutmamalı ki sarjı bittiğinde kötü bir durumun ortasında kalmasın.

5)KORKUNUN ÜSTESİNDEN GELMEK:

Green Lantern olarak hizmet vermek, hüküm ve özveri gerektirir. Evreni korumaya çalışırken bir Green Lantern’ın korkmak gibi bir lüksü yoktur. En temel seviyede, Green Lanternlar düzenli olarak canavarlarla ve kötü niyetli uzaylılarla savaştığından korku, konsantrasyon ve yanlış odaklanma eksikliğine yol açar. Korkunun daha karmaşık tarafı, bireylerin Hal Jordan’ın Parallax olduğu dönemlerde görüldüğü gibi döküntü ve kötü niyetli eylemlerde bulunmalarına yol açabilmesidir. Bundan dolayı, korkuyla ilgili eğitim, öğrenilmesi gereken önemli bir derstir. Sadece korkusu olmayanların Green Lanternlar olarak seçildiği konusunda yanlış bir kanı var. Durum bu değil. Daha doğrusu, seçilmiş bir kişinin korkuya sahip olması iyi bir şeydir, fakat bunlar, korkunun üstesinden gelme yeteneğine sahip oldukları için seçilmiştir.

Ancak, her Green Lantern korkunun üstesinden gelemez. Sinestro gibi irade gücünden uzaklaşan ve bunun yerine korkuyla dans etmeye karar veren eski Green Lanternlar da vardır. Duyguyu harcayan Sinestro ilk Yellow Lantern olmuş ve evrende bir silah olarak korku kullanarak düzeni emretmeye çalışmıştır.

4)ODAKLANMA:

Güç Yüzüğü, pratik olarak sınırsız güce sahip bir cihazdır fakat yine de Güç Yüzüğü, kullanıcının hayal gücüne ve iradesine bağlıdır. Bir Green Lantern’ın hayal gücü ve iradesi ne kadar güçlüyse oluşturduğu yapılar da o kadar güçlüdür.

Eğer Green Lantern iseniz ve savaşın ortasında dikkatiniz dağılırsa, bu genellikle yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelir. Dikkatici dağıtıcı herhangi bir şey konsantrasyonu kırabilir ve sırayla savunma veya saldırıları zayıflatabilir. Hatta odaklanmazsa Güç Yüzüğü elinden bile alınabilir (Örnek: Batman’in Hal Jordan’ın parmağından yüzüğü alması)

3)SARI FENER BİRLİĞİ İLE YANYANA SAVAŞMAK:

Bir zamanlar Yeşil Fener Birliği ortadan kaybolduğunda Sinestro bu boşluktan yararlanmış ve evrene daha fazla korku salmaya başlamıştır. Yeşil Fener Birliği geri dönünce de John Stewart’ın liderliğindeki Yeşil Fener Birliği ve Soranik Natu liderliğindeki Sarı Fener Birliği yanyana savaşarak Sinestro’yu yenmişlerdir.

O olaydan sonra devam eden düşmanlıkları bir kenara bırakıp bir araya gelmek için bir anlaşma yapmışlar ve her Green Lantern’ın bir tane Yellow Lantern partneri olmuştur.

2)BİRLİĞİN ONURUNU SÜRDÜRMEK:

Kozmoz içindeki gezegenlerin Yeşil Fener Birliği’ne saygı duyması için Green Lanternlar, önce kendilerine saygı duymalı ve görev sırasına göre daima saygı göstermelidir. Eğer bir Green Lantern kötüyse diğer Green Lanternları da kötü gösterir ve eğer tüm Green Lanternlar kötü gözükürse dünyaların Green Lantern’a güveni olmaz. Green Lantern olmak onurlu bir konumdur ve böyle davranmalıdırlar.

1)BİRİNİN TEHDİTİ KANITLANMADIĞI SÜRECE BİR ŞEY YAPILMAMALI:

Güç Yüzüğü, Green Lanternlar için bir avantaj olduğundan, Green Lantern’ın Güç Yüzüğü’nü doğru anda kullanması gerekir. Herhangi bir uzaylı tehdit gibi gözükse de bu kanıtlanmadığı sürece herhangi bir Green Lantern, o uzaylıya saldırmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir