GTA 6’dan Beklediğimiz 18 Şey!

GTA 5 çıktığı günden bu güne kadar çeşitli rekorlara imza attı ödüller aldı GTA 5’in bu başarısı Rockstar’ı baya bir rahatlatıyor GTA 5’in en az 2-3 yılı daha var Rockstar’ın bu rahatlığı avantaja çevirip dört dörtlük kusursuz bir oyun sunmasını umuyoruz. Siz GTA 6 denilince olağanüstü grafikler,harika bir hikaye ve efsanevi mekanikler bekliyor olabilirsiniz ama bizim beklentilerimiz daha çok oyun içi aktivitelerle ilgili.

İşte GTA 6’dan beklentilerimiz;

18-Evcil Hayvanlar

GTA 5’te bulunuyor zaten ama hiçbir şekilde sahiplenemiyorsunuz anca modlar sayesinde sahiplenebiliyorsunuz. Evcil hayvan sahiplenmek ve hayvan bakmak oyun içerisinde çok eğlenceli olabilirdi.

17-Mülkler ve Mülkleri Dekore Etmek

GTA Online’da ev alabiliyorsunuz fakat ev çeşitliliği yok denecek kadar az, yeni oyunla birlikte Malikane ve Villa gibi mülklerin gelmesi gerçekten çok güzel olurdu peki ya bunların yanında mülkünüzü dilediğiniz gibi dizebilseydiniz harika olmaz mıydı?

16-Gelişmiş Karakter Yaratma Menüsü

Bildiğiniz üzere GTA 5’te karakterlerimizin suratı genellikle istediğimiz gibi olmuyor saç ve sakal şekilleri de baya bir kısıtlı yani kısıtlı derken 50’ye yakın saç sakal modeli var fakat bunlar genellikle çok çirkin görünüyor. Online karakterimizi yaratırken daha geniş ve gelişmiş bir karakter yaratma menümüz olsaydı oyun tadından yenmezdi.

15-Gelişmiş Parkur ve Tırmanma Mekanikleri

Bu da GTA’nın en büyük sorunlarından birisi tamam Assassin gibi uzaya kadar tırmanalım demiyorum ama bir kutunun üstüne çıkarken karakterlerin bu kadar zorlanmaması gerek.Bir sonraki oyundan en az Watch Dogs 2 seviyesinde tırmanma ve parkur mekaniği bekliyorum. (Aslında bu şekilde de herkes Ninja olacak ama bunu eğitim ile sağlayabileceklerini düşünüyorum.)

14-Erkek/Kız Arkadaş

GTA San Andreas’ın en güzel özelliklerden birisiydi hiç unutamam 12013010310 tane kızı aynı anda idare ettiğimi birini gezdirirken başka sevgilime yakalanacağım korkusu ve o an yaşadığım gerilim tarifi edilemez umarım bu özellik GTA6’da geri gelir ama bu özelliğe GTA Online’da yer vermeleri çok düşük bir ihtimal bunun yerine GTA Online için karakter etkileşimleri koyulabilir bu özellikten bir alt maddede detaylı bir şekilde bahsedeceğim.

13-Karakterler Arası Etkileşim

Bu RPG oyunlarında sık sık gördüğümüz özelliklerden birisi.Karşınızdaki oyuncu ile el sıkışabilir,ona sarılabilir veya parmak güreşi yapabilirsiniz bunlar say say bitmez bu şekilde aklınıza gelebilecek her türlü karakter etkileşimini barındıran bir menümüz olsaydı harika olmaz mıydı?

12-Sosyalleşme

Oyunda hep araba çalıp, milleti acımasızca katledip polislerden mi kaçacağız? Birazda sakin bir hayatımız olsun arkadaşlarımızla ara sıra çıkıp kafelere, restoranlara,spor salonuna veya futbol maçlarına falan gidelim GTA 6’da böyle sosyal aktivitelere kesinlikle yer verilmeli.

11-Meslekler

Bu özellik Story’e çok iyi gider karakterinizin bir mesleğinin olması ve ikinci hayatında bir suçlu olması harika ötesi bir şey olurdu.

10-Gelişmiş Silah Mekanikleri ve İlkel Silahlar

GTA 5’in Silah mekanikleri fazlasıyla kısıtlı tek elinizle ateş edemiyor veya ikili tabancaları kullanamıyorsunuz,havada ateş edemiyorsunuz yani oyundaki silah kullanımı standart silah kullanımından ibaret havalı hareketler ve bir çok şeyi yapamıyorsunuz. İlkel silahlar ise oyunda yok denecek kadar az yay,mızrak ve kılıç gibi silahlar olsaydı oyunda çok güzel olabilirdi tamam kimse silahlı çatışmada bunları kullanmaz ama yine de olması gereken şeyler umarım ilkel silahlar ve gelişmiş silah mekanikleri bir sonraki oyunda yer alır.

9-GYM

Oyunda GYM’e gidip biraz çalışıp kas yapsak efsane olmaz mıydı? Bu özellik San Andraes’ta vardı umarım GTA6 ile bu özelliği geri getirirler.


8-Fast Food

Yine San Andreas’ın özelliklerinden birisi olan Fast Food çok yediğinizde balon gibi şişmenize, az yediğinizde veya hiç yemediğinizde ise çubuk gibi olmanızı sağlıyordu bu özellikte GTA 6’da görmeyi en çok istediğim özelliklerden birisi.

7-Dövüş Mekaniği ve Dövüş Eğitimi

Dövüş eğitimi aldığınızı ve karşınızdaki adamı sadece yumruk ile değil çeşitli hareketler ile dövdüğünüzü bir düşünsenize! Harika ötesi bir şey olmaz mıydı? Bu özellikte GTA San Andreas’ta yer alan özelliklerden birisiydi ama kısıtlıydı.

6-Kara Para Aklama

Oyunda beş parasızken bir anda milyoner olabiliyorsunuz peki ya bu kazancınız başkalarının dikkatini çekmez miydi? Yaptığınız harcamalar denetlenseydi ve soruşturulsaydı nasıl olurdu? Bu bahsettiğim özellik meslek özelliği ile birlikte gelmeli bir paravan şirket kurabilir ve paralarınızı bu şekilde aklayabilirsiniz ya da ufak bir dükkan açar azdan başlayarak işleri büyüterek milyonlarca dolar aklayabilirsiniz.

 

5-Suçluların Suç Dünyasındaki Konumu

Oyunda basit bir suçludan çete üyesine kartelden mafya babasına kadar her türlü suçlu konumu bulunması gerçekten muazzam olurdu.Basit bir suçlu olarak başladığınız bu macerayı mafya babası olarak sonlandırabilirsiniz.

4-Avukat Tutma

GTA’da ne yaparsanız yapın hiçbir şekilde tutuklanmıyorsunuz acımasızca öldürülüyor 15 saniye sonra yeniden doğuyorsunuz peki ya bunların yerine işlediğiniz suçlardan dolayı hapse girseydiniz ve mahkemeye çıkıp yargılansaydınız harika ötesi olmaz mıydı? Avukatınızı çağırıp alacağınız cezanın süresini düşürebilirsiniz.(GTA evreninde müebbet yememek imkansız gibi bir şey aslında.)

3-Cesetleri Gömmek

Diyelim ki ıssız bir yerde veya bir apartmanda birisini öldürdünüz o ceset öyle ya da böyle bulunacak iyisi mi siz onu bir yere gömün ki kolay kolay bulamasınlar eğer işlediğiniz cinayette bir iz bıraktıysanız ve yine de cesedi gömdüyseniz polisin sizi gelip evinizden alması baya bi uzun sürecektir belki de hiç bulamazlar belli olmaz ama adamı öldürüp gömmediyseniz ve iz bıraktıysanız cinayeti işlediğiniz konuma göre polisin şimdi,ertesi gün veya bir kaç gün sonra kapınızda olması an meselesi.Bu tür gerçekçi detaylara GTA6’da yer verilirse efsane ötesi olur.

2-Akıl Oyunları

Mafya ve Kartelleri dolandırıp çeşitli entrikalar sayesinde suç dünyasında basamakları hızlı bir şekilde çıkarak bir suç dehasına dönüşebilirsiniz tabii bunun için yapay zekanın çok iyi olması gerek ve bu günümüz teknolojisi ile pek imkansız görünmüyor bu tür gerçekçi detaylar yer alırsa oyunu bir efsaneye dönüştürür.

1-Gerçekçi Suçlu/Polis Simülasyonu

GTA serisi ne yazık ki polisler ve aranma konusunda pek tatmin edici değil oyunda bir sicil dosyanız olsa işlediğiniz suçlardan dolayı hapse girseniz harika olmaz mıydı? Oyunda parmak izi,silah ruhsatı,aldığınız silahların seri numaraları ve görgü tanıklarının olduğunu bi düşünsenize! Hiç iz bırakmadan işlediğiniz suçlardan yırtarken iz bırakıp işlediğiniz suçlardan dolayı arandığınızı ve hapse girene kadar kaçak olarak yaşadığınızı bir düşünün efsane ötesi bir şey olmaz mıydı ya? Hapis hayatı zaten ayrı bir seviye olurdu belalı tipler ile kavga edebilirsiniz,hapiste cinayet işleyebilir ve hapisten kaçarak cezanızı arttırabilirsiniz veya bütün bunların yerine sıkılırsanız da belirli bir miktar karşılığı hapisten çıktığınız güne kadar zaman atlaması yapabilirsiniz.(Müebbet yiyenlerin ise hapisten kaçmaktan ve kaçak yaşamaktan başka çareniz olmazdı her seferinde kaçıp daha zor bir hapse atılmak ve tekrar tekrar kaçmak baya zevkli olurdu Online modda arkadaşlarınızı çağırıp kendinizi hapisten kaçırttırabilirsiniz bu size kalmış bir şey.

İçeriğin üreticisi: Batuhan İNCİ 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir