Green Lantern Yüzükleri ile İlgili Rahatsız Edici 11 Şey!

Alaaddin’in Sihirli Lambası ve içinden çıkan cini çoğumuz biliyoruz. 1940’ların başlarında çıkan Green Lantern serisinde de anlatılan olay süper kahraman olmuş bir Alaaddin ve onun yüzüğünün dileklerini gerçekleştirmesiydi. Öyle ki gizli kimliği bile Alan Ladd’di. Tabi o zamanlar Alan Ladd adında ünlü bir aktör varken Alan Scott ismi uygun görüldü ve değiştirildi.

1950’lerin sonlarında ise yeni bir Green Lantern serisi başladı. Sihirli eşya sıfatını kaybeden yüzük bilimle harmanlanmış ve galaksi devriyeleri olan Green Lantern Corps üyelerinin kullandığı bir silah halini almıştır. DC Evreninin en güçlü silahlarından biri olan bu yüzük kullanıcının iradesiyle güçlendirilmiştir. Yüzük pek çok etkileyici ve inanılmaz şeyler yapabilirken bir kaç tane rahatsız edici olaya imzasını atmıştır.11. Ölüleri Canlı Tutabilmesi

Sinestro  evreni katletmeye başlamıştı. Karşına çıkan hiç kimse hayatta kalamıyordu. Criq gezegeninden Driq hariç. Sinestro ile savaşan Driq cesaretini canıyla… ödeyemedi. O garip olay gerçekleşti Driq’in yüzüğü ölmesine izin vermedi. Bu onu kurtarmaktan öte bir şeydi. Onu ölü olmasına rağmen ayakta tutuyordu. Sinestro Green Lantern Corps için büyük bir tehditti. Yüzüğün bunu bilmesi ve yeni bir sahibe gitmesi gerekirken Driq’i çürüyüp parçalarına ayrılana kadar canlı tutması gerçekten garip ve rahatsız edici.

10. Uykudayken Bile Çalışması

Bir anlığına düşün Green Lantern’lardan birisin. Yüzüğünü +9 yapmış Honor Guard mevkisine ulaşmış bir adamla toplantın var. Uyuyakaldın. Sorumsuzluk işte olur öyle arada Honor Guard’a da trafiğe kaldım bir daha olmaz falan dersin. Ama yüzük buna izin verir mi? Tabi ki vermez. Seni güzelce giydirir kolundan tuttuğu gibi dışarı götürür. Senin o güzel uykunu da yarıda bırakmaz. Hatta Honor Guard’ın verdiği görevleri bile sen uyurken halleder. Ne kadar duyarlı bir yüzük. İşin bu tarafından bakınca gayet güzel hatta bir nevi vücuduna oto pilotluk yapan bir yüzük olduğunu düşünebilirsin. Yüzüğün yapılış amacı zaten senin dileklerini yerine getirmesi ama bunu bir emirle yapması var bir de duyar kasarak yapması var. Driq senaryosuyla benzer özellik taşıyor. Emredilmemiş bir şeyi yapan yüzüğün sorun çıkarma olasılığı epey fazla.

9. Zihin Okuyabilmesi Yüzük sahibinin düşüncelerini bilmekle kalmayıp başkalarının düşüncelerini biliyor ve onları yönlendirebiliyor. Marvel evreninden tanıdığımız telepatların ( Jean Grey, Charles Xavier) gücüne kolaylıkla erişebilen yüzük dahada absürt seviyelerde zihin okuyabiliyor. Guy Grander bir odaya girdiğinde yüzük sayesinde herkesin aklından geçenleri bilebiliyordu.8. Taşıyıcısını Öldürebilmesi

Aslında bu olay milyarlarca yıl önce ilk Green Lantern grubu oluşurken oldu. ”İlk Yedili” denilen grupta iki Kriptonlu kaşiften biri olan Jan-Al bu duruma maruz kalan kişiydi. Jan-Al Yedili’nin ilki ve lideriydi. Başlarda her şey güzel giderken yüzüklerin çok dengesiz seviyelerde güce sahip olduğu kimsenin bu gücü yeterince iyi kontrol edememesi herkesi hayal kırıklığına uğratmıştı. Bir gün Jan-Al’ın yüzüğü aşırı yüklendi. Yüzüğün o sırada kullandığı güç onun iradesinin çok üstündeydi. Green Lantern hikayesi onun için başlayamadan bitmişti.

7. İçine İnsan Konulabilmesi

Burdan Thanos’a selamlarımı iletiyorum. Eğer bu yüzüğe sahip olsaydı sonsuzluk taşlarına veya dünya nüfusunu yarıya indirmesine gerek kalmayacaktı. İnsanları yüzüğün içine sıkıştırıp dünya kendini yenilediğinde tekrar dışarı çıkarabilirdi. Bir objenin içine insan sıkıştırmak zaten absürtken yüzüğün içinde alternatif bir evren oluşturarak 16 milyar nüfuslu bir gezegeni içine sıkıştırmak rahatsız edici geliyor.

6. Varlıklar Yaratabilmesi

Green Lantern olmak için irade sahibi ve korkusuz olmak gibi belli başlı erdemler gerekiyor. Değişik varlıklar yaşamasalar bile Green Lantern olma unvanına sahip oldular. Bir gezegen, bir virüs ve gazdan oluşan Flodo Span adında bir varlık. Kendini ”Öncesinde karanlıktı, ışık geldi , Green Lantern ve ben, adalet istiyorum.” diyerek tanımlayan bir varlık. İşler zaten bu seviyede bile rahatsız ediciyken iradesi olan varlıklar yaratmaya başlayan Flodo Span  yaratıcılığını sınamaya başladı. Flodo Span pek saldırgan bir kişilik sergilemese de Sinestro’nun karşısına bir ”Varlık” ordusuyla çıkmıştır. Green Lantern Corps dağılana kadar kendini genişletmeye varlıklar yaratmaya devam eden Flodo Span hem çıldırıyor hemde yarattığı varlıkları sürekli bir arada tutuyordu.5. Aman Aman

Taşıyıcılar ışıkla oluşturdukları çoğu şeyde aşırı özgürlüğe sahipler. Her şey yaratıcılıklarına bağlı. Bir gün Donna Troy’la pikniğe giden Kyle Rayner bir iddaya giriştiler. Kaybeden kazanana gün boyu kölelik yapacaktı. Kyle ona bir hizmetçi yaptı ve aynısı olacağını söylemişti. Aksi söylemediği sürece yapmasına kim engel olabilir ki? Guy Garnder kendisine masaj yapması için bir çok dişi varlık yaratmıştı. Onların bir adım daha ileri gitmesi gerçekten rahatsız edici olabilirdi.

4. Evreni Yok Edebilmesi

Green Lantern Corps hakkında DC uzun açıklamalar içeren bir seri yayınladı. Yüzüklerin güçlerinin yok edilmiş bir evrenden geldiği anlatılıyordu. Relic adında biri kıyamete uğramış bir evrenden çekilen gücün evreni kötü yönde etkileyeceğini hatta yok edebileceğini söyleyerek Green Lantern Corps’u durdurmaya çalıştı. Yüzükler ve irade gücü yüzünden yok edilmiş bir evrenin kalıntılarını taşımak garip. Evrenin yüzükler tarafından yok edilebileceğini bilmek ise rahatsız edici.

3. Düşünceleri ve Rüyaları Gerçeğe Çevirmesi

Hal Jordan uyurken, en yakın arkadaşını yanlışlıkla martıya dönüştürmüştü. Bu gerçekten komik bir olay gibi gözükebilir ama Hal gece rüyasında kabuslar veya daha rahatsız edici şeyler görseydi ve yüzük onları gerçeğe çevirseydi. Ya arkadaşının geçirdiği şok. Ona ne demeli? Yüzüğü herkesten emin yerlere koymak ve uyurken kendinden uzak tutmak en iyisi.2. Var Olmayan Bir Kostüm Giymek

Hal Jordan ilk kez Green Lantern olduğunda Abin Sur’dan sadece yüzüğü değil kostümü de ödünç almıştı. Daha sonrasında var olmayan bir kostüm veya yüzüğü taktığın anda kostüm oluşması daha kullanışlı görünüyordu. Maalesef öyle değil. Guy Garnder yüzüğün gücü bittiğinde anadan üryan bir şekilde Sinestro’nun karşısında kalakalmıştı.

1. Virüslerle Bağlantı Kurabilmesi

Marvel evreninde Ego Galactus gibi yaşayan gezegenler olduğu gibi DC evreninde de yaşayan gezegenler var. Green Lantern Corps üyesi olan bir gezegende var. İlgilendiğimiz kısımsa bir viruse konulan yüzük. Yaşayan en küçük Green Lantern üyesiyle tanışın. Leezle Pon, süperzeki bir çiçek virüsü ve adalet istiyor. Absürt derecelerde küçük veya büyük canlıların Green Lantern olması fikri gayet tuhafken virüs gibi bir yapının çoğalması, yüzüklerle silahlanması ve sağa sola saldırması fikri garip ve rahatsız edici geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir