Filmlerde Perfomans Sınırlarını Zorlayan En İyi Oyuncular!

Beyaz perdede oyuncular için en önemli ödül büyük ihtimalle Oscar heykelciğidir. Ancak bazı performanslar vardır ki Oscar alamasa da insanların hafızalarına kazınır. Ama bazı isimler var ki bürüneceği rol için bedensel olarak sınırları zorlayan performansa imza atar. Kimi 25 kilo birden verir, kimi güzelliğinden vazgeçerek neredeyse bir canavara dönüşür kimi ise 30 kilo birden alarak bambaşka bir insana döner… İşte sinema tarihinde bedenlerini hiç düşünmeden zorlayan performanslardan bazıları;Eddie Redmayne
eddie redmayne stephen hawking ile ilgili görsel sonucu

Ünlü fizikçi Stephan Hawking’in hayatından bölümleri anlatan The Theory of Everything filmindeki rolüyle Eddie Redmayne performansıyla gerçekten sınırları zorluyor. Hawking gibi büyük bir bilim adamının gittikçe kötüye giden fiziksel durumu izleyiciye bundan daha iyi aktarılamazdı. Bu inanılmaz performansı da ödülsüz kalmadı, Oscar heykelciğini kaptı.

Matthew McConaughey
Matthew McConaughey 21 kg ile ilgili görsel sonucu

En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı Dallas Buyers Club filmi için tam 21 kilo veren McConaughey, filmde AIDS hastası birini canlandırıyor. McConaughey filme hazırlanma sürecini ise şöyle özetliyor: “Çok zordu. 65 kiloya düşmüştüm; sürekli aç ve sinirliydim. Vücudum ağzı açık ‘besle beni besle beni’ diye ağlayan bir yavru kuşu andırıyordu…”


Anne Hathaway
Anne Hathaway less ile ilgili görsel sonucu

Normalde de son derece zayıf bir isim olan Anne Hataway, Les Miserables filmi için toplam 16 kilo birden verdi. Her ne kadar diyet uzmanları ile kontrollü zayıflansa bile normalde zaten zayıf olan bir kişinin bu kadar kilo vermesi son derece riskli. Bu riski göze alarak film için sergilediği performans kesinlikle tartışılamaz.

Jared Leto
jared leto zayıf ile ilgili görsel sonucu

Rolü için inanılmaz değişime giren isimlerin başında gelen Jared Leto, AIDS’li bir hastayı canlandırmak için tam 18 kilo verdi. Adeta deri ve kemikten oluşan bir insana dönen Leto, bu filmden tam 5 yıl önce çektiği Chapter 27 için de tam 30 kilo birden almıştı.

50 Cent
İlgili resim

Müzik hayatına ‘kaslı Rap’çi’ olarak müzik piyasasında yer alan dünyaca ünlü şarkıcı 50 Cent, All Things Fall Apart filmi için 25 kilo verdi. 50 Cent, başarılı bir sinema performansı göstermese de kendisinin sinema için yaptığı fedakârlıktan söz etmemek mümkün değil.

Russell Crowe
Russell Crowe body of lies ile ilgili görsel sonucu
 2000 yapımı Gladiator filminde canlandırdığı Maximus rolündeki fit görünümüyle hafızalara kazınan Russel Crowe gerçekten olağanüstü bir performans sergilediği Body of Lies filmi için 30 kilo aldı.

Mathieu Amalric
İlgili resim

Elle dergisinin editörü Jean-Dominique Bauby’nin gerçek hikayesinin anlatıldığı filmde sergilediği performansla herkesi kendine hayran bırakan oyuncu o kadar gerçekçi bir performans sergiliyor ki bir an için gerçekten onun fiziksel hiçbir fonksiyonunu kullanamayan sadece tek gözünü kırpabilen biri olduğuna inanıyorsunuz.

Javier Bardem
İlgili resim

Bir kaza sonucu felç kalarak yatağa hapsolan bir hastayı canlandıran Javier Bardem kısıtlı fiziksel hareket imkanına rağmen Bardem resmen üstün bir oyunculuk ortaya koyuyor.
Charlize Theron
İlgili resim

Hollywood’un en güzel yıldızlarından biri olan Charlize Theron The Monster filmi için tam 13 kilo birden almış. Güzelliğini de rafa kaldırarak harika bir performans sergileyen Theron Altın Ayı, Altın Küre ve Oscar’ı da kazanmıştı.

Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprio What's ile ilgili görsel sonucu

1993 yılında rol aldığı What’s Eating Gilbert Grape filmindeki zihinsen engelli bir genci canlandıran DiCaprio bu oyunculuğuyla Oscar’ı kazanamasa da kariyeri için çok önemli bir adım atmış oldu ve daha sonra Diriliş filmi ile ilk Oscarını kazandı.

Christian Bale

İlgili resim

Hollywood’un ‘değişim’ konusundaki en yetenekli en yakışıklı aktörü Christian Bale. Ünlü oyuncu El Maquinista filmi için 3 ayda 82 kilodan 54 kiloya düşerek 28 kilo verdi. Bale bu performansına hazırlanırken günde sadece bir elma, ton balığı, kahve ve su tüketmiş. 2013 yılında 22 kilo alarak hazırlandığı American Hustle filmi ile de En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ına aday olmuş ve kilo alıp verme konusunda bir sıkıntısının olmadığını herkese göstermişti.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir