Esos ve Westeros Birleşik Mi? ASoIaF Teorisi

Favori dizilerimden Game of Thrones’un kitap serisi A Song of Ice and Fire hala devam etmekte ve gelecek olan 2 kitap var. Biraz teori yapalım dedim. (Yazıda bahsedilen harita en altta)

Bir Game of Thrones kitap teorisinde Esos ve Westeros’un kuzeyinin Birleşik olduğunu söylüyor.

Esos’un kesilmiş devamını bilmediğimiz kısımda siyahla bir çizgi çektim orası Grey Waste. Burası çok soğuk ve karla kaplı olarak tasfir edilen bir yer. Bir de orda hemen altında kirmiziyla çizili yer var orası “Beş Kale” denilen devasa boyutlarda 5 tane kale ordaki Kanayan Deniz ile dağ arasındaki adeta Westerostaki “Duvar” gibi orayı koruyor. Ordan geçmenin tek yolu da 5 kaleden geçmek. Orada aşılamaz dağlar var. Bu yüzden tek yol orası.

Şimdi teoriye göre Westerosta Duvarın en kuzeyindeki Sürekli Kış Toprakları ve Esostaki Grey Waste aynı yer. Bu şekilde aslında White Walkerlara karşı Önlem alınmış oluyorlar.

Bu teoriyi destekleyen bir diğer şey ise Dany’nin Qarth ta tanıştığı Quaithe’nin şöyle  demesi

“Kuzeye gitmek için güneye yolculuk et. Batıya gitmek için doğuya gitmen lazım. İleri gitmen için geri gitmen lazım”

Qarth Nerede? Sarı ile çizgi attım aşağıya. Eğer Eğer bu harita doğruysa Qarth’ın doğusu Westeros, Dany’e göre Westeros’a gitmesi için ileri gitmesi lazım ama Qarth’tan geri gitse zaten Westeros.

Peki bu denizciler arasında bilinen bir şey mi? Bence olmayabilir. Always Winter bölgesi dünyadaki Kutuplar gibi Buzullar olabilir. Ama Dany Ejderhalar ile uçarak gidebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir