En İyi 14 Disney Filmi!

1937’den beri, ailecek izlenecek filmlerin en kralı, çoğu efsanenin yaratıcısı olan Disney,  şu ana kadar neredeyse çocuk büyük olmadan herkesin bildiği filmlere, animasyonlara sahip. Ne kadar Mickey’i ile basit dursa da, oldukça zor, ve çoğu şirketin sahibi. MCU ve Star Wars haricinde, sizin için en iyi Disney filmlerini sıraladık, biraz geçmişe gidelim…

The Lion KingDisney’in en önemli filmlerinden biri kesinlikle. Aslan Kral Disney’in animasyon güç çemberi içinde harika bir sunum. 1994’de yayınlanan bu film, çarpıcı manzaralar ve çeşitli karakterlerle dolu.Herkese her konuda tanıtıcı bir animasyon. Çocuklar  Simba’nın eğlencesini, özgürlüğe teşviğini ve aile çerçevesi olmadan kayıp ve üzgün hissetmesini anlayabiliyorlar ki genellikle çocukken böyle şeyleri anlamak ve kendine uygulamak çok önemli. Aslan Kral hala ve hala, Disney’in en iyi filmi. Toy Story 3’e kadar(2010’a) Aslan Kral Disney’in tarih boyunca yapmış olduğu en büyük Box Office birincisi olmuştu.

Up

Partnerliğin önemi, insanların nasıl ve neden değiştiği, sevginin önemi ve en önemlisi hayal etmenin gücünü yansıtan nefes kesici ve çoğumuzu (en azından beni) ağlatan bir film. Aynı şekilde çocuklara hayal gücünü teşvik etmekle birlikte çok çalışılırsa ve çok isterlerse her şeyin üstesinden gelebiliceğini öğretiyor. Ayrıca, en büyük başarısı da bir Oscar kazanması!

Wall-E

Film boyunca çok konuşma geçmeyen şeyler olmuş olabilir ya da diyalogsuz bir robotik aşk filmi olabilir ama aynı zamanda bu animasyon dizginsiz bir senaryo, birinci sınıf bir film ve üstün bir yaratıcılık ile neler olabiliceğini gösteriyor. Animasyondan ayrıca bolca parlakk fikirlilik ve iyimserlik akıyor. Ayrıca, insanlığın gelecekte nasıl tembel, işe yaramaz ve dünyanın ne kadar renksiz olabiliceğini yansıtıyor özellikle Wall-E Dünyanın daha iyi bir yer olmasını isterken.Beauty and the Beast

Şahsen benim en sevdiğim hem animasyon hem hikaye, o yüzden bunu anlatırken ayrı bir zevk alacağım. Bu animasyon bize neredeyse en önemli ve en güzel şeyi anlatıyor, kalbimizi, aşkı. 1991’in animasyon klasiklerinden biri olan bu eserin de en güzel yanlarından birisi çocuklara daha küçüklükten önyargılı olmamayı, kapağına göre kitabı yargılamamayı öğretmek. Tabii ki bir çok çocuk da vardır içlerinden Bella’nın çalışkanlığını, hevesini kapan. Tapılası bir aşk ve fedakarlık hikayesi. Güzel ve Çirkin hikayesi, ilerlemesiyle 2017 yılında filme dönüştürülerek vizyona girmişti.

Frozen

Çok da eski bir film değil aslında ama çok ses getirdiği belli. Güzel ve tatlı karakterleriyle, harika senaryosuylav güzel ve eğlenceli müzikal şarkılarıyla bizi kendine hayran bıraktığı kesin. Fedakarlık için kendini çok ama çok uzaklara hapseden bir prenses, ablasının peşinden ona ulaşmak için elinden geleni yapan bir kız kardeş, hem de ablasının ne kadar tehlikeli olduğunu bile bile ondan asla ümidini kesmeden. Fedakarlık üzerine, çok iyi bir animasyon.

The Incredibles

Marvel Sinematik Evren’i kahramanlarını yavaştan oturtmaya başlayınca bu aile “bir saniye, biramı tutun” dercesine ortaya çıktı. Süperkahramanları daha komik, daha rahat ve daha havalı işlemekle beraber küçük büyük demeden izleyen herkesi özendirdiği kesin!

Cinderella

Ah be kızım ne zulümler çektin sen! Üvey annen bir tarafta, 3 tane cadaloz üvey ablan bir tarafta, baban uyuyor, ev bir taraftan seni bekliyor… çok çektin çok. Ama her şeye rağmen çok keyifliydi,iyiydi ve kalbindeki saflık asla eskimedi, bu animasyonun da bir nevi ana konusu bu, karma ve iyilik. Herkesin hayatına o küçük tatlı nineden ve sırf sevdiği kadın için tüm kasabayı dolaşıp onun bunun ayağına ayakkabı giydiren adam lazım. Bu animasyon da aynı şekilde, 2015 yılında (tekrar) vizyona girdi.

Inside Out

Harika bir yapım olmasıyla birlikte bir insanın beyninin içten işleyişini, hareket, duygu ve izlenim işleyişini en akıllıca yönden göstermiş bir animasyon.  Eğlencesi bir yana, insanın hislerini duygu ve düşüncelerini sunmuş olması bir yana. Bir yandan da, en küçük bir anının bile ne kadar önemli olduğunu, hayatın bir yandan ne kadar güzel olduğunu işlemiş. (tabii, ana duyguya göre.)

AladdinAccaaayip eğlenceli bir lamba cini, uçan halılar,  manzaralar, sayısız büyüler, Hindistan kültürü, danslar ve müzikler derken insanı gerçekten ekrana kilitliyor! Özellikle her bir karakteri çok daha detaylı ve güzel işleyen bu animasyon, umarız ki en kısa sürede vizyonlarımıza gelir. Benim fikrime göre, çok iyi işler çıkar!

Peter Pan

Ne denebilir ki, öyle göz kamaştırıcı, öyle güzel bir hikayesi var ki bazı Marvel çizgi romanlarının konusu bile alınmış. Asla gençliğinizde vazgeçmemeli ve içinizdeki merakı saklamamalısınız. Hayal kurmaya hep devam edip, içinizdeki o güzel ve masum çocuğu asla öldürmemelisiniz… Asla eskimeyecek filmlerden olan Peter Pan, bize doğaüstü olup saklanan bir çok canlıyı göstermişti.

Alice in Wonderland

Belki de çocukların psikolojisini inceleyip hayal güçlerine göre yazılmış en iyi senaryolardan birine sahip. Tavşan delikleri ve bolca çayımız var hem! Uğruna filmler çıkartmayı bırakın, oyunlar, değiştirilerek çıkartılmış ve Alice’i hadi bir de böyle görün modunda sürülmüş oyunlar, şarkılar, kitaplar ve çizgi romanlar var. Ne diyelim, Harikalar Diyarı kesinlikle ilgimizi çekerdi!

Finding Demo

Aile bağlarını ve önemini en iyi göstermiş animasyonlardan biri. Artık yeryüzünden çıkıp derinlere, deniz altlarına inince ve o merak edilen hayvanları bir de konuşurken görülmesi çocukların ilgisini çekmesi için yeter de artar bile. Nemo yolunu bulmaya çalışırken karşılaştığı zorluklar, bunların eğlencesi, hüznü ve harika yansıtılması!

Lady and the Tramp
Zengin kız fakir oğlan tarzında, izleyen herkesin bir hoşuna gidecek animasyon. Yani, iki küçük köpeğin bu güzel ve saf aşkını izlemek kim istemez ki? Hayır, ciddiyim. Çok tatlılar. Önyargıları ortadan kaldıran ve gerçek aşkın ne olursa olsun tertemiz kalpte bulunduğunu kanıtlayan bir animasyon.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir