Dumbledore Hakkında Yanlış Bilinen 12 Bilgi!

Harry Potter serisinde Hogwarts’ın müdürü Albus Dumbledore, belki de serinin en gizemli ve ilginç karakterlerinden biri. Yaşlılığı ve yılların tecrübesi ile bütün büyücüler tarafından korkulan ve saygı duyulan bir büyücü olmuştur. Yeni çıkan “Fantastic Beasts 2: The Crimes of Grindelwald (Fantastik Canavarlar 2: Grindelwald’ın Suçları)” filmi ile gençliği Jude Law tarafından canlandırılmış ve Grindelwald ile olan gizemli geçmişini daha da genişletilmiştir.

“Harry Potter 7: Deathly Hallows (Harry Potter 7: Ölüm Yadigarları)” ile Dumbledore’un eçmişine inilse de birçok Harry Potter hayranı, Dumbledore’un gizeminde sık sık kaybolmakta ve Hogwarts müdürü ile ilgili bazı önemli gerçekleri gözden kaçırmaktadır. Ek olarak, yıllar boyunca, Dumbledore ile ilgili bir takım yanlış gerçekler ve teoriler internete yayılmış ve gerçek olarak kabul edilmiştir. Biz de sizin için Dumbledore hakkında yanlış bilinen 12 bilgiyi düzelterek listeledik. İyi okumalar:12)ÖLÜM YADİGARLARININ ÜÇÜNE DE AYNI ANDA SAHİP OLMAMIŞTIR

Dumbledore’un en yaygın fan teorilerinden biri de, Ölüm Yadigarları’nın üçünü de bir kerede elde edebilen ilk büyücü olması ama aslında öyle değil. Diriltme Taşı’nı elde ettiği zaman Görünmezlik Pelerini’ni çoktan Harry Potter’a vermişti.

Ayrıca Harry Potter, üçünü elde etmeye Dumbledore’dan daha çok yaklaşmıştır. Aynı yerde olmasa da Diriltme Taşı’na ve Görünmezlik Pelerini’ne sahip olmuştur ayrıca daha sonra Voldemort’dan Mürver Asa’yı almayı başarmıştır.

 

11)KELİD AYNASI’NDA GÖRDÜĞÜ ŞEY HER ZAMAN GRINDELWALD DEĞİL

Daha yeni izlediğimiz “Fantastic Beasts 2: The Crimes of Grindelwald (Fantastik Canavarlar 2: Grindelwald’ın Suçları)” filminde Dumbledore’un Kelid Aynası’nda Grindelwald’ı gördüğüne şahit olmuştuk. Bunu hepimiz tahmin etsek de asıl Harry Potter serisi bittiğinde JK Rowling, bizlere Dumbledore’un Kelid Aynası’nda ailesi ile birlikte mutlu yaşadığını söylemişti. Bu da demek oluyor ki Dumbledore’un en çok arzuladığı şey bir süre sonra değişiyor.

 

10)KARANLIK SANATLARDA DA USTA

Dumbledore, çoğu güçlü büyücülerin aksine kendisini Karanlık Sanatlardan tamamen uzaklaştıran en parlak sihirbaz olarak görülüyor fakat aslında Karanlık Sanatlar Ustası Voldemort’un kullanacağı büyüleri bile kullandığı görülmüştür.

Aslında düşmana karşı gelmesi gerektiği için Karanlık Sanatları bilmesi gerekli o yüzden Dumbledore’a “Karanlık Sanatları çok kullanmayan en parlak büyücü” demek daha doğru olur.9)KIZ KARDEŞİNİN KAYBINI HİÇBİR ZAMAN UNUTAMADI

“Harry Potter 7: Deathly Hallows (Harry Potter 7: Ölüm Yadigarları)” kitabı/filminde Altın Üçlü (Harry Potter, Hermione Granger, Ron Weasley), Aberforth Dumbledore ile ilk karşılaştıklarında Aberforth, onlara Dumbledore’u aslında tanımadıklarını ve Dumbledore’un kardeşinin ölümünü umursamadığını söylemişti. Her ne kadar Albus, kız kardeşi Ariana’yı büyütmede yardım etmese de olay tam tersiydi.

Albus Dumbledore’un kız kardeşinin ölümünden bahsetmemesinin sebebi de kendisini suçlamasıdır. Ayrıca Dumbledore her ne kadar güçlü olsa da Ariana konusunda hiçbir zaman güçlü olamamış o yüzden de ondan bahsedememiştir. Ariana’nın ölümünden sonra kardeşi Aberforth’a sürekli mektup yazsa da hiçbir zaman ondan cevap alamamıştır.

 

8)ASLINDA BİÇİM DEĞİŞTİRME PROFESÖRÜYDÜ

Bir çok fan, Hogwarts müdürü olmadan önce Dumbledore’un Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörü olduğunu sansa da aslında Biçim Değiştirme profesörüydü. İlk geldiğinde bir süre (Fantastic Beasts 2 zamanı da bu süreye dahil) bir süre KSKS profesörü olsa da daha sonradan asıl uzman olduğu Biçim Değiştirme dersinin profesörü olmuştur.

 

7)HARRY’E OLAN SEVGİSİ

“Harry Potter 7: Deathly Hallows (Harry Potter 7: Ölüm Yadigarları)” kitabı/filminin sonunda Dumbledore’un, Harry’nin hortkuluk olduğunu baştan beri bildiğini öğrenmiştik ve bu bir çok fanın Dumbledore’a olan sevgisinin azalmasına neden olmuştu. Çoğu kişi Dumbledore’un Harry’i Snape’in de dediği gibi “kesilecek bir domuz gibi” gibi gördüğünü düşünmüştü fakat aslında öyle olmadı. Harry’nin Hogwarts’a geçirdiği yıllar boyunca Albus, Harry’nin daha çocuk olduğundan ve çocukluğunu mahvetmek istemediğinden planı riske atarak ona söylememiştir. Ayrıca Harry’i sürekli izlemiş ve ona ayrı önem vermiştir.6)BÜYÜ YAPABİLMESİ İÇİN ASAYA İHTİYACI YOK

Büyücülerin büyü yapabilmesi için asaya ihtiyacı olsa da bazı büyücüler asasız da küçük büyüler yapabilir. Dumbledore ise asası olmadan büyük büyüler yapabildiğini de göstermiştir. Filmlerde her sahnede elinde asa olsa da kitaplarda elinde asa olmadan güçlü büyüler yapabilmeyi başarmıştır.

Asasız yaptığı büyüler:

-Harry Potter 3. yılında Hufflepuff – Gryffindor maçında Ruh Emicilerle karşılaşıp aşağı düşerken Dumbledore zamanı yavaşlatıp Harry Potter’ı kurtarmıştır.
-Harry Potter’ın 5. yılında Esrar Dairesi’ndeki savaşta Dumbledore savaşın bulunduğu odaya geliyor ve ufak bir bilek hareketi ile tüm Ölüm Yiyenler’i görünmez bir iple duvarlara doğru yapıştırmış ve onların Azkaban’a gitmesini sağlamıştır.
-Harry Potter’in 6. yılında birçok lanet ve karşı buharlaşma büyüsü ile Hogwarts’ı koruma altına almıştır. Ayrıca karşı buharlaşma büyüsü oldukça zor bir büyüdür ve bu büyüyü Voldemort dahi aşamamıştır.

 

5)ÇATALDİLİNİ ANLAYABİLİYORDU

J.K. Rowling’inde belirttiği gibi konuşamamasına rağmen Albus Dumbledore, Çataldili’nde de uzmanlaşmıştı. Albus’un bu dili neden öğrendiğinden pek emin değiliz, belki de Hogwarts’ın müdürü olarak Voldmeort’u daha iyi anlayabilmek istemiştir. Ayrıca mermish dili ve Deniz Halkı’nın kullandığı dil gibi bir çok dili de bilmektedir.

 

4)SİHİR BAKANI TEKLİFLERİNİ REDDETMİŞTİR

Yaşamı boyunca ona birçok kez Sihir Bakanı olma fırsatı tanınsa Dumbledore bunu reddetmiştir. “Harry Potter 5: The Order Of The Phoenix (Harry Potter 5: Zümrüdüanka Yoldaşlığı)” kitabında/filminde bakanlık ile yaşadığı sorunlara bakıldığında bu fırsatı kaçırmayacağı düşünülse de Grindelwald zamanında kız kardeşinin ölümü ile sonuçlanan hatadan dolayı bu teklifleri her zaman reddetmiştir.3)GÖRÜNMEZ OLMASI İÇİN GÖRÜNMEZLİK PELERİNİNE İHTİYACI YOK

Büyücüler etraflarına görünmez bir bariyer yapabilseler de Görünmezlik Pelerini olmadan bir insanı görünmez yapmayı becerememişlerdir. Bun durum Dumbledore için geçerli değil gibi gözüküyor. Dumbledore’a göre Dumbledore, 17 yaşında hayalbozan büyüsü ile kendini görünmez yapabilmiştir.

 

2)HER ZAMAN MUGGLELARA KARŞI BU KADAR İYİ DEĞİLDİ

Grindelwald ile arkadaş olduğu sıralar, hem Grindelwald’ın düşünceleri hem de kız kardeşi Ariana’nın yaşadıklarından dolayı Grindelwald’ın bazı Muggle düşüncelerinin hareketlerini motive etmesine izin verdi. Fakat bunu yanlış olduğunu anlamasıyla hayatının geri kalanı boyunca Muggle ve büyücüler arasındaki barışı ve birlikteliği sağlamaya çalışmıştır.

 

1)GANDALF İLE DUMBLEDORE’U AYNI KİŞİ CANLANDIRMADI

Albus Dumbledore ile Gandalf’ı canlandıran kişilerin farklı olduğu aslında açık olsa da görünüş benzerliklerinden dolayı Gandalf’ı oynayan kişi ile Dumbledore’û oynayan kişinin aynı olduğunu düşünen oldukça fazla kişi var.

Gandalf karakteri Sir Ian McKellen, Albus Dumbledore karakterini ise ilk başta Richard Harris, daha sonra ise Michael Gambon canlandırmıştır. Aslında Richard Harris’in vefatından sonra McKellen’a rol teklifi gelse de McKellen, rolünü doğru hissedemediğinden dolayı reddetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir