Doom Patrol Nedir? Kimlerden Oluşur?

Doom Patrol, Niles Caulder tarafından kötülüklerle savaşması için toplanılan ve dışlanmışlar ile doğuştan ucube olanlardan oluşan bir tür takımdır. Arnold Drake, Bruno Premiani, Murray Boltinoff ve Bob Haney tarafından 1963 yılında yaratılmışlardır ve ilk olarak “My Greatest Adventure #80” çizgi romanında gözükmüşlerdir. Ayrıca X-Men yaratılırken bu takımdan özenildiği söylenmektedir.

Klasik üyeleri;

-Chief (Niles Caulder)
-Robotman (Cliff Steele)
-Elasti-Girl (Rita Farr)
-Negative Man (Larry Trainor)
-Beast Boy (Gar Logan)ÜYELERİ:

Bu takımın bir çok üyesi olup sürekli değiştiğinden ben klasik üyeleri ve ekstra olarak da yeni çıkan dizide gözüken üyeleri tanıtmayı tercih ettim. İyi okumalar:

 

CHIEF (NILES CAULDER):

Asıl adı Niles Caulder olan Chief, tekerlekli sandalyeye mahkum olan bir dahidir. Bilimsel bilgisini, onu zengin yapan birçok buluş ve yenilik geliştirmek için kullanmıştır. Caulder, masum olanı korumak, suçla mücadele etmek ve radikal bir şekilde korkunç kazalardan dönüştürülen dışlanmış olarak yaşayan başkalarını kabul etmeyi öğretmek için Doom Patrol adlı ekibi kurmuş ve örgütlemiştir. Takımın lideridir ve onların bir nevi ikinci babaları olmuştur.ROBOTMAN (CLIFF STEELE):

Asıl adı Clifford Steele olan Robotman, korkunç bir kaza geçirmeden önce adrenalin düşkünü olan bir araba yarışçısıydı. Fakat bir yarışta arabası yağ tabakasından geçince devrilmiş ve patlamıştır. Steele’in bedeni tamamen yok olmuş fakat beyni Niles Caulder tarafından kurtarılmıştır. Daha sonra beyni bir robota konmuş ve Steele, aşırı güçlü olan bir robot olmuştur.

Takımın asıl ve klasik üyelerindendir. Ayrıca takımın her reenkarnasyonunda olan tek karakterdir ve takıma arada liderlik yaptığı da olmuştur. Yani bir bakıma ikinci liderdir.ELASTI-GIRL (RITA FARR):

Asıl adı Rita Farr olan Elasti-Girl (ya da Elasti-Woman), Afrika’da bir film çekerken sıra dışı volkanik gazlara maruz kaldıktan sonra kariyeri mahvoluncaya kadar bir Hollywood oyuncusuydu. Yetenkleri olmaya başlayınca gidecek bir yeri olmadığından Niles Caulder’ın teklifini kabul etmiş ve onunla birlikte yaşamaya başlamıştır.

Rita, kendisini herhangi bir boyuta büyütme veya küçültme yeteneğine sahiptir. Takımın asıl ve klasik üyelerindendir.NEGATIVE MAN (LARRY TRAINOR):

Asıl adı Lawrence Trainor olan Negative Man, kaza geçirmeden önce ABD Hava Kuvvetleri’nde çalışan çok çeşitli jet pilotudur. Deneysel olan suborbital jet X-19’u uçurmayı denemiş ve atmosferi geçmeyi başarmıştır. Fakat jetin yönlendirme sistemlerinin bozulmasıyla ölümcül radyasyona maruz kalmıştır. Yoğun bir arzu, aniden Larry’nin zihninden geçmiş, tuhaf bir radyoaktif enerji bedeni geride bırakırken zihni ve varlığında bulunan bilinçle bedeninden dışarı doğru uçmuştur. Bu sayede Negative oluşmuştur.

Takımın asıl ve klasik üyelerindendir. Ayrıca Green Lantern olan Hal Jordan’ın üniversite arkadaşı ve iş arkadaşıdır.BEAST BOY (GAR LOGAN):

Asıl adı Garfield Logan olan Beast Boy, Sakutia adı verilen hastalığa yakalanan ve yeşil maymun serumu ile iyileştirildiğinde süper güçlere sahip olan bir çocuktur. Serum ile birlikte yeni yeşil renge dönmüş ve istediği hayvana dönüşebilme yeteneği kazanmıştır. İlk başta Doom Patrol üyesi olan Gar, daha sonradan Teen Titans takımının bir üyesi olmuştur ve orada daha çok tanınmıştır.CRAZY JANE:

Asıl adı Kay Challis olan Crazy Jane, babası tarafından uygulanan istismar yüzünden 64 kişiliğe bölünmüştür ve daha sonra da Dominatorların bombası ile 64 kişiliğinin de farklı farklı güçleri olmuştur. En baskın olan kişiliği Jane olduğundan genelde kendine Jane demektedir.

Kişilikleri:

*Jane (Baskın kişiliği ve gücü yok)
*K-5 (Asıl kişiliği yani Kay Challis. 5 yaşında yeraltında uyumaya gitmiş ve bu kişiliği kullanılmamıştır)
*Miranda (Jane’den önceki baskın kişiliğidir. Kilisede saldırıya uğrayınca bu kişiliği yeraltına kaçmış ve kendini yok etmiştir)
*Liza Radley (Jane’i iyileşmeye iten sevgi dolu bir ortamın sonucu olarak uyanmış normal bir kişilik)
*Daddy (Jane’nin babasının böceklerden, dışkıdan ve bulmaca parçalarından oluşan dev bir canavar olduğu kişiliği. Çocukluğundaki evine gidip sorunlarının üstünden gelince bu kiliği yok olmuştur.
*Driver 8 (Yeraltı metro şefi ve yeraltındaki her şeyin iyi kaldığından emin olan kişilik)
*Black Annis (Keskin pençeler, kırmızı gözler ve mavi ten ile donatılmış agresif, erkek düşmanı kişiliği. Bir şeyler -özellikle de insanları- kesmeye bayılır. Erkeklere düşman olmasının nedeni Miranda’nın başına gelenlerden dolayıdır ve Jane’in başı belaya girdiğinde ortaya bu kişilik çıkar)
*Baby Doll (Her şeyin güzel olduğuna inanan çocuksu bir kişilik. Pembe yatağın olduğu pembe bir odada kalmaktadır ve pembe peluş oyuncaklara oynamaya bayılır)
*Scarlet Harlot (Ektoplazmik izdüşümler yaratma ve başıboş psikoseksüel enerjiyi emme gücüne sahip seks düşkünü olan kişiliği)
*Baby Harlot (Baby Doll ve Scarlet Harlot karışımı olan kişiliği)
*Penny Farthing (Kekeme olan ve insanlarla konuşurken çok utangaç olan kişiliği)
*The Hangman’s Beautiful Daughter (Resmini psişik olarak harekete geçirebilme gücü olan ve ressam olan kişiliğidir. Ayrıca Cliff’in tanıştığı ilk kişiliğidir)
*Rain Brain (Bir bilinç akışı içerisinde konuşabilen ve soyut bir maddi olmayan forma bürünebilen kişiliği)
*Flit (Işınlanabilme gücü olan ve hızlı konuşan kişiliği. Cliff’i sever ve 80’ler gibi giyinir)
*Mama Pentecost (Uzman bir gizem ve kriptogram çözücü olan kişiliği)
*Sun Daddy (Ateş topu atma gücüne sahip bir kafa için güneşe sahip kişiliği)
*Sex Bomb (Cinsel olarak uyarıldığında patlayan kişiliği)
*Stigmata (Elleri ile ayakları sürekli kanayan ve kilise olayını sürekli yaşayan kişiliği)
*No One (Çok agresif bir kişiliktir ve Beşinci Süvari olarak geçer)
*Lucy Fugue ( Radyoaktif kemikleri ile şeffaf tenleri olan ve bir güç olan harmonik titreşimler üretebilen kişiliği)
*Hammerhead (Herkese karşı çok agresif olan ve Jane ile uğraşıldığı zaman ortaya çıkan kişiliği. Jane bu kişiliğini pek sevmez)
*Flaming Katy (Zihin gücüyle ateş yaratma veya kontrol etme gücü olan kişiliği)
*Lady Purple (Geleceği görebilen ama nadiren konuşan kişiliği. Diğer bütün kişilikler ne yapacağını görmek için ona bakar. Kişiliklerin gayri resmi patronu gibi)
*Merry Andrew (Arleken gibi giyinen yanında her zaman oyuncak taşıyan kişiliği)
*The Sin-Eater (Günahları için acı çekmesi gerektiğine inanan kişiliği)
*Jill-in-Irons (Büyük zincirlerle bağlanmış kişiliği)
*The Secretary (Duygularını belli etmeyen, temiz ve kötümser kişiliği)
*The Weird Sisters (Üç kişinin bir arada olduğu garip kişiliği)
*The Engineer (Driver 8’e yeraltının bakımında yardımcı olan kişiliği)
*Kit W’the Canstick (Yanında yanan bir mum taşıyan ve yaşlı olan kişiliği)
*Jack Straw (Yaşayan korkuluk olan kişiliği)
*The Pointman (Driver 8’e yeraltının bakımında yardımcı olan diğer kişiliği)
*Sylvia (Jane’in klostrofobi duygularını taşıyan kişiliği. Küçük bir odada kilitlidir ve şiir parçalarını okuyup onları bir araya getirebilirse, odadan çıkmak için onları anahtar olarak kullanabileceğine inanıyor)
*Butterfly Baby (Sürekli olarak Jane’in aklının en derin bölümünde Hellraiser benzeri bir düzeyde acı çeken kişiliği)
*The Shapeless Children (Sürekli “Babacık yapma lütfen” diyen kişiliği)
*Bizzie Lizzie Borden (Jane’in dokuzuncu kişiliği)
*Jeann
*Pepper’s Ghost
*Driller Bill
*Pretty Polly
*The Snow Queen
*The Signal-Man
*Blood of the Lamb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir