Doctor Who: Savaş Makineleri Kitabının Analizi – Spoilerlı

Savaş Doctoru, Doctor Who dizisinde 1 bölümde gözüken Doctor’un bir rejenerasyonudur. 8. Doctor ile 9. Doctor arasında rejenerasyon geçirmiş fakat yaptığı şeylerden dolayı o rejenerasyonunu saymamıştır. John Hurt tarafından canlandırılan bu karakter, Son Büyük Zaman Savaşı’nı bitirmiştir.

Bu Doctor’u sevip de sadece 1 bölüm gözüktüğü için daha çok tanımak isteyenlere işte tam da bu kitabı öneririm: Savaş Makineleri. Bu kitap, Doctor’un “The Moment”ı almadan hemen öncesini ve tek yoldaşını anlatıyor. Kesinlikle okunması gereken kitaplardan… (Fotoğraflar çizgi romandan olsa da bunlar flashback sahneleri. Yani aslında kitapta geçen olaylar)

SAVAŞ DOCTORU

Savaş Doctoru, ne kadar 1 bölüm gözükse de, gerek John Hurt’un oyunculuğu gerek de diğer Doctorlardan daha derin hikayeye sahip olması ile seyircileri kendine fazlasıyla hayran bırakmıştı.

Savaş Doctoru bu kitapta Time Lordları ile birlikte Daleklere karşı gelse de Dalekler sayıca çok üstünler. Üstüne bir de yaptıkları zamandan silme topu ile Gallifrey’in sonu gelmek üzere. Doctor “İnsanlar – Dalekler – Time Lordları” arasında kalır, çünkü hem milyonlarca insanın yaşamı tehlikede, hem Gallifrey gezegeni tehlikede hem de Dalekler aşırı fazla güçleniyor. Moldox’da karşılaştığı Cinder adlı yoldaşı ile bunların üstesinden gelmeye çalışan Doctor, aynı zamanda kitap boyunca bütün sorumluluğu üstüne alıyor.

 

CINDER:

Evet, Amy Pond ilk kızıl yoldaş değil. Cinder de kızıllığı ile ve cesurluğu ile bilinen bir yoldaş. Elinde bir tane Dalek’den kopardığı silah ile kaç tane Dalek ile kapışan Cinder, Doctor ile Moldox’da karşılaşmış ve onunla birlikte maceraya atılmıştır. Rassilon’un sağ eli olan Karlax tarafından işkenceleri atlatsa da en sonunda ölümü yine Karlax’ın elinden olmuştur. Doctor’un vurulmasını engellemek için önüne atlamış ve TARDIS’in içinde Doctor’un kollarında ölmüştür. Savaş Doctoru’nu “The Moment”a götüren kişidir. Savaş Doctoru’nun sözü olan “No More” sözü Cinder öldükten sonra söylenmeye başlamıştır. Savaş Doctoru için fazlasıyla önemli bir karakterdir kendisi yani kısaca.

TIME LORDLARI:

Time Lordları fazlasıyla yozlaşmış haldeler. Tek amaçları kendilerini kurtarmak. Hatta sırf bunun için tanrı olan Rassilon’u bedene bile koymuşlardır. Gallifrey’i Daleklerin zamanı silen makinesinden kurtarmaya çalışırken aynı zamanda da milyonlarca insanı harcamayı düşünüyorlar. Doctor bunu sorun ettiğinde de Doctor’u durdurmak da amaçlarına ekleniyor.

DALEKLER: 

Dalekler… Herkesi ele geçirip kendilerine çevirerek gittikçe çoğalıyorlar. Zaman Lordlarından çok daha üstünler. Zaman Lordları yanlarına bile yaklaşamıyorlar. Gittikçe daha da çirkinleşip, zamanı kontrol etmeye başlıyorlar. Amaçları Gallifrey gezegenini zamandan silmek. Tabiki Zaman Doctoru tarafından Borusa sayesinde durdurulsalarda son anda Karlax’ı öldürmeyi başarıyorlar. Ne kadar durdurulsalar da ortadan kalkması için Doctor, en sonki yönteme başvuruyor: “The Moment”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir