Doctor Who 2017 Yılbaşı Özel: Twice Upon A Time Analizi [SPOILER]

Yeni yayınlanan Doctor Who 2017 Yılbaşı Özel: Twice Upon A Time bölümü bazıları tarafından sevilirken bazıları için de hiç beklenildiği gibi değildi.

Benim için ise beklenildiği gibi olmasa da gayet güzel bir bölümdü. Rejenerasyon sahnesi, 10. ve 11. Doctor’un rejenerasyon sahnesini geçemese de duyguları yaşatan bir sahneydi.


1. DOCTOR

David Bradley, şahsımca 1. Doctor’u harika yansıttı. O nostaljik havayı hissetmeyi başarmışlar (Özellikle Klasik Seri’den sahne göstermeleri de bu havayı daha çok hissetmene neden oluyor). İlk halinin huysuzluğunu ve 12. Doctor ile olan diyaloglarını harika yapmışlar. Ayrıca ilk rejenerasyon sahnesini daha da anlamlı bir hale getirmişler.

CAPTAIN:

Captain, bu bölümde Doctor’lar ile şans eseri karşılaşsa da aslında şans eseri olmadığı bölümün sonunda anlaşılıyor. Kate Stewart’ın (UNIT’in şu anki lideri) dedesinin dedesi olsuğu ortaya çıkan Captain’in gerçek adının Archibald Hamish Lethbridge-Stewart olduğu da söyleniyor. Benim görüşüme gelirsek ise Captain’in savaş konusunda yaptığı yorum gerçekten harikaydı. Noel’in ruhunu ve savaşın nasıl bir şey olduğunu tanımladığı kısım gerçekten yükleri burkan bir kısımdı.


CLARA OSWALD:

Suffleci Kız’ımız… İmkansız Kız’ımız… Seni bu bölümde görmesek olmazdı tabiki. 12. Doctor’un yüzünü gören ilk kişi. Dizideki en duygusal kısımdı fikrimce. Clara’yı görünce Doctor’un yüzünün aldığı ifade, o mutluluk… Hala bile duygulanıyorum. Umarım ileriki bölümlerde görmek nasip olur.

BILL POTTS & NARDOLE:

Bill’in bu bölümde işe yaradığı tek kısım sanırım Clara’yı göstermesiydi. Genel olarak sevmediğimdendir belki ama hiçbir işlevi yoktu. Son anda Nardole ile Doctor’a sarıldığı bölümde gözükse bile bir şey farketmezdi.

Nardole… Rory’den sonra en sevdiğim erkek yoldaş… Nardole da son kez (belki) görmek güzeldi. O son sarılma sahnesi onsuz olmazdı da zaten


RUSTY:

Belki kimsede bir etki bırakmadı ama Rusty’i görünce istemsizce sevindim. Doctor’un küçülüp içine girdiği ve iyi biri yaptığı Dalek’i diğer Daleklere karşı savaşırken gördük. Dizi boyunca iyi bir Dalek görünce insan haliyle şaşırıyor.

REJENERASYON SAHNESİ:

Yukarıda da dediğim gibi 10. ve 11. Doctor kadar olmasa da fazlasıyla duygu yüklü bir bölümdü. Capaldi’nin son kez yaptığı konuşma çok güzeldi. Tekrar tekrar izleyebilirim o sahneyi. Bu çatık kaşları son kez görüyor olduğumuz gerçeği insanı daha da üzüyor… (İleride özel bölümlerde geri geleceğini umut ediyorum). Tıpkı yine 10. Doctor’daki gibi rejenerasyonunu geçirirken TARDIS’i patlattı. Buradan da anlaşılıyor ki Doctor rejenerasyon olmak istemediği zaman etrafına zarar veriyor.


13. DOCTOR:

Jodie Whittaker’ı 1-2 dakika olsa da gördük. Sanırım ilk söylediği “Brilliant” kelimesi de onun özel sözü olacak gibi. Umarım Moffat da gitmişken bu Doctor bize eski bölümleri geri getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir