DC’nin Başarılı Olabileceği 10 Yol

2017 DC açısından çok verimli geçti eski yapılan hatalarını telafi etmeye çalışılması ve bir origin filmi yapmaları ve de en önemlisi Zack Snyder’ın bütün projelerden çıkartılması. Bunun gibi olaylar yaşanınca insan mutlu oluyor. Dc yavaştan’da olsa kendisini toparlamaya başladı. DC’nin bu evrende iyi bir yol kat etmesi için yapması gerekenler;


1. İYİ OYUNCU SEÇİMİ

DC’nin şuana kadar yaptığı tek doğru şey sanırım. Şuana kadar ki tek hatası Ben Affleck idi. Evet Ben Affleck fikizsel olarak harika bir portre sunsa da maalesef mental açıdan oldukça vasat bir Batman’di. Oyuncular tüm kahramanlarla uyuşsa da şuana kadar Wonder Woman ve Cyborg tam anlamıyla cuk diye oturan nadide karakterler. Zaten DC’nin iyi yaptığı tek şey. 

2. TON DEĞİŞİMİ


Evet.. O meşhur DC karanlıktır muhabbeti.. Zack yüzünden kör gibi izlediğimiz filmlerin son bulması benim en çok istediğim şeylerden biriydi. DC atmosfer olarak daha karamsar ve daha kasvetli ama bu filmlerde kör olmamız için bir bahane değil eğer çok bunalımlı ve karamsar bir kahraman filmi izlemek isterseniz bunun en iyi örneği The Dark Knight (2008)tır. Film ne kadar mavi filtre ile çekilse de filmin o kaos ve bilinmezliği hedef alan atmosferi kaliteli bir kötü ile birleşince ortaya muzzam bir şekilde karamsar veya “karanlık” bir iş çıkartıyor.

3. YÖNETMENLER


Sanırım DC’nin en çok sıkıntı çektiği nokta burası. Bu konu gerçekten 0 noktası, çünkü Ben Affleck ve bütün o odaksız film eleştrilerinin tek sebebi Zack Snyder. Hiç bir fanboy bunu kabul etmek istemiyor ama gerçek budur dostlar. Adam DC evreninin içine etti, kendi vizyonsuzluğu yüzünden evren battı. Vizyonsuzluk derken kesinlikle görüntüsünden bahsetmiyorum Zack Snyder gerçekten muhteşem bir görüntü yönetmeni. Beautiful Lie izlenebilecek en iyi origin sekansı fakat adam yönetmeye geçince işler değişiyor maalesef. Adamın hamurun da yok. Evet Watchmen (2009) iyi bir filmdi evet ama ne senaryo ne de işleyiş %95 olarak değişmediği için iyiydi.

4. TEMİZ BİR SAYFA


Zack Snyder, Joss Whedon derken evren iyice darma dağın oldu. Tony kırması Bruce. Aquaman yerine Jason’ın kendisi ve bolca kesilen sahne.. DC’nin her şeyi bir kenara bırakıp kollarını sıvayıp işe geri dönmesi lazım.


5. FLASHPOINT


Her şeyin çözüleceği nokta Flashpoint.. Maalesef iş o noktaya kadar geldi. Evreni sıfırlamak için çok ideal bir konsept. Bütün bunları kenara koyup geleceğe ilerlemenin en temiz yolu ama üçlemeden ders almazlarsa başlarına çok daha kötü sonuçlar çıkartır. Sonuçta bu furya sonsuza kadar devam etmeyecek ama yangından mal kaçırılır gibi film de çıkarılmaz. Fakat bu filmin bir güzel yanı daha var ki.. O da Jeffrey Dean Morgan‘ı Batman olarak görmektir!

6. KALİTELİ KÖTÜLER


Burada söz yine The Dark Knight (2008)‘a geliyor çünkü şuana kadar ki en iyi kötülerden biri Heath Ledger‘ın canlandırdığı Joker‘idi. Joker o kadar güçlü ve zekiydi ki Batman ile birebir görüştüğü noktada bile ipler elimdeydi ve hikaye de ki bütün karakterlere yön veriyordu. Şimdi DC’de bu nitelikte ki tek karakter Lex Luthor idi fakat. Bu evrenin Nolan evreninden tek farkı kahramanların zeki olmamasıydı. Koskoca Batman’in Lex tarafından manipüle edildiği bir filmde Batman’in ne kadar Batman olabileceğini siz düşünün.

7. SOLO FİLMLERE ODAKLANMA


Aquaman özellikle Justice League‘te gözlerimize çarptı ve nerdeyse karakteri bizden soğuttu daha sonra öğrendik ki Jason Mamoa sahneleri kesildiği için çok sinirlenmiş ve bundan bayağı bir yakınıyormuş. Neyse demek istediğim bir daha origin hikayeleri olmadan toplu kahraman filmi çekmezsiniz. Umarım bu işlerin sonucundan ders alırlar. Herkes origin hikayesi görmekten bıkmış olabilir ama 0’dan bir evren kuruluyorsa origin hikayeleri ve solo filmleri oldukça önemlidir. 

8. YENİ OYUNCU SEÇİMLERİ


Bildiğiniz üzere Ben Affleck’in “ha bıraktı ha bırakacak.” Muhabbeti hiç bitmedi ve bitmeyecek gibi gözüküyor. Bu yüzden hem aktörüm iyiliği hemde evrenin iyiliği için DC ile Ben Affleck’in yollarını ayırması lazım. Aynı Zack Snyder’a yaptıkları gibi Affleck’i bu projelerden azad edilmeli.

9. PLANDAN SAPMAMAK


Justice League ile %75 oranla evren kurtarıldı diyebiliriz. Her şey 4-4’lük değil ama hiç yoktan iyidir. Zack ve Ayer’in el ele yıktığı bu evrenin toparlanması zor gerçi bir MCU değil öyle yıllardır kurulmuş bir ağ yok ama yinede birbiri ile bağlı onlarca yapım olacak. Fakat temeli kötü veya hiç olmayan bir temele onlarca film yapmak tamamiyle aptallık olur.

10. HER ŞEYİ YENİDEN BAŞLATMA


Evreni sıfırlayıp tekrar origin filmlerini çekmek filan uzun iş ama bunu Zack Snyder ve David Ayer gibi adamlara emanet ederseniz böyle boktan işler çıkar. DC’nin yapacağı en iyi şey, iyi yönetmenler ve iyi senaryolar ile film çekmek. Guy Ritchie, Denis Villeneuve, Michael Haneke ve Alfonso Cuarón gibi kaliteli ve aydın kişiler evreni daha iyi yerlere getirebilir.

 

4 thoughts on “DC’nin Başarılı Olabileceği 10 Yol

  1. Warner ın savunulacak yanı yok ama JL gibi bir çöpe evreni %75 kurtardı demek, en iyi seçimlerden olan Batfleck’e kötü seçim demek. Güldüm:)

  2. Warner ın savunulacak yanı yok ama JL gibi bir çöpe evreni %75 kurtardı demek, en iyi seçimlerden olan Batfleck’e kötü seçim demek. Güldüm:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir