Çizgi Roman Çizmek İstiyorum!

Peki bundan emin misin?

Çizgi roman piyasası önceki yıllara kıyasla Türkiye’de ciddi anlamda bir yükselişe geçti. Raflarda neredeyse her telden karakterin romanını Türkçe olarak bulabilir hale geldik. Tabi ki bu da birçok insanın çizgi romanları okuyup ”Bu çok güzel ben de bu güzel şeylerden üretmek istiyorum.” duygusunu öne çıkarabiliyor. Çizmek istediğimi fark ettiğimde herkes gibi bakarak aynısı çizmeye başladım, bakarak olsa da benzediğini görmek beni heveslendirdi ve yapabileceğimi düşünmeye başladım. Bu çok iyi fakat işler o kadar kolay yürümüyor tabi ki.
Bakarak çizmeye başlamak olması gereken ilk adım olsa da bu adım çok uzun tutulursa imgesel(Hayalden) çizimi zorlaştırabiliyor. Yetenek olup olmamasından çok azim ve cesaret gerektiren bir yol olduğuna inanıyorum. Çizerlik Türkiye şartlarında garanti bir iş değil, hiç olmayabilir. Ülke şartları zorlaştıkça geçim sıkıntıları da artıyor. Bu yüzden çok azim göstermelisiniz, iyi çizer olmak için, bir adım öne geçmek için çok çizmelisiniz başka yolu yok.

Durumunuz müsaitse kesinlikle kursa gitmenizi tavsiye ediyorum, kendi başınıza aşabileceğiniz bir yol değil. Aslında başlıktaki durumu kendim yaşadığım için biraz geçtiğim ve hala üzerinde olduğum yollardan biraz bahsetmek istiyorum. Bu işi ilk kafama koyduğumda yani 3 yıl kadar önce internette gördüğüm hoş ve o kadar da zor olmayan çizimleri kopyalayarak başladım (kağıdı ekrana yapıştırarak değil, bakarak çizerek) arada bir de imgesel işler denedim, gerçekten berbatlardı ve hevesim kırılmaya başlamıştı. Daha çok bakarak çizdim, daha güzel çizmeye başladım ama imgeselim hala aynı seviyedeydi. Aynı kafada ilerledim sonrasında sektörden ustalar ve benden daha bilgili, tecrübeli insanlarla tanıştım. Aslında onları darladım, çok soru sordum.Yardım aldım ve hatalarımı sordum. Bunları nasıl toparlayabileceğim konusunda ciddi yardım ettiler. Toparladığım kısımlar oldu ama bunu evde tek başıma başarmama imkan yoktu. Sanmayın ki tek sebebi tek başıma oluşum, asıl sebebin hep evde otururken olması gereken kafa yapısında olmamam ve rahatlığımdı. Başımda durup zorla çizdiren biri de yoktu ve bu kesinlikle olmalı, inanın bana. Öğrenmeniz gereken şey maalesef ki Wolverine çizmek değil. Çok daha karmaşık, ışık-gölge, perspektif, anatomi… Kas yapılarını bilmek zorundasınız. Tarz oturtmalısınız ve bu yıllarınızı alabilir. Ama kararlıysanız ve devam ederseniz zamanla geliştiğinizi göreceksiniz.Ben profesyonel bir çizer değilim hatta yolun başındayım ama öğrendiğim ve öğrenmeye çalıştığım bilgiler var, bu konularda gelecek tepkiye ve ilgiye göre sizlere öğrendiklerimi aktarmak istiyorum. Şimdilik görüşmek üzere.  Sağlıcakla kalın. “-Tolunay Keskin”

Bazı çizimlerim;
2 thoughts on “ Çizgi Roman Çizmek İstiyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir