Bright Filminin Analizi – Spoilersız

Netflix’de daha yeni yayınlanmış olup Will Smith ile Joel Edgerton’ın başrol oynadığı Bright filmini izledim ve filmi iyi bulduğumu söylemeliyim. Filmde eksik fazlasıyla vardı ama bunun nedeni de 2.filmin olacağındanmış. Ayrıca çoğu kişi, film için “Yüzüklerin Efendisi evreninin günümüzdeki hali” de dediler. Gerisini siz düşünün.

Filmin havası gerçekten değişikti. Kendine bağlayan bir havası vardı. Alışmak zor olmadı. Ve müzikleri… Filmin en iyi yanı. Müzikleri kesinlikle EF-SA-NEY-Dİ. Böyle güzel müzikli filmi en son Harry Potter filmlerinde görmüştüm.

DARYL WARD

Herkesin de tahmin ettiği gibi Will Smith, Daryl Ward karakterini harika yansıttı. Muhteşem oyunculuğunu burada da gördük. Karakter, yozlaşmamış nadir polislerden. İlk Ork polisi ile ortak olmuş ve bunu istemeyen biri aynı zamanda. Fakat bir olaydan dolayı (bu olayın ne olduğunu merak ediyorsanız filmi izleyin) Ork’u korur ve yanında bir de Elf ile asayı korumaya çalışır. Film bu maceradan oluşuyor zaten.

 

NICK JAKOBY

Jakoby, diğer Orklar gibi değil. Hatta safkan da değil. Yarı insan yarı Ork’dan dünyaya gelen Jakoby, hem insanlar hem de Orklar tarafından dışlanan bir karakter. Aynı zamanda ilk Ork polis olan Nick’in tek istediği harika bir polis olmak. Partneri Daryl ve elf Tikka ile asayı korumaya çalışma macerasında hayatı fazlasıyla değişecek.

 


TIKKA

Tikka, filmde en sevdiğim karakter oldu. Çok tatlı, hareketli bir elf olmuştu. Aynı zamanda kendisi hakkında büyük bir sürpriz de öğreneceğiz ki hiç beklemediğim bir şeydi. Umarım ikinci filmde görürüz.

 

ORKLAR
Orklar, genelde çete halinde takılıyorlar ve polislerin en nefret ettiği varlıklar. Belli bölgeler belli Orklara bağlı olsa da polisten hala korkuyorlar. Bir tanesine karşı geldin mi hepsine karşı gelmiş oluyorsun. Kendine ait dilleri var. Tahmin edildiği gibi insanlardan çok daha güçlüler.

 


ELFLER
Efler, büyücüler olarak yansıtılmış. Uzun kulakları ve parlak gözleri dışında tıpkı insan gibi gözüküyorlar. Kendilerine ait zengin kısmın olduğu bölgeleri bile var. İnsanlardan daha çevikler ve daha güçlüler. Karanlık Lord’u geri getirmek isteyenlerin ve Bright olanların çoğu Elf. Aynı şekilde filmin kötü adamları da Efler. Tıpkı Orklar gibi Elflerin de kendilerine ait dilleri var.

 

İNSANLAR
Her ne kadar diğer varlıklarla bir yaşam kursalar da onları dışlıyorlar, özellikle de Orkları. Savaş çıksa her iki taraf da birbirine düşman olacak haldeler. Çoğu polis yozlaşmış bir halde. Herkes asanın peşinde.


PERİLER
Periler, filmde 2 kere gözüküyor. Pek bir önemi yok. Öyle animasyonlarda ki gibi güzel kızlar biçiminde de değiller. Orklardan bile çirkinler ve böcek gibi bir şeyler. İnsanlar böcek gibi görüp onları süpürgeyle ezip geçiyorlar. Önemleri hiç yok.

 

EKSİKLERİ

-Bence en büyük eksikliği geçmişi az anlatmaları. Geçmişi anlamakda zorlandım, hatta bir an ikinci film mi bu diye düşündüm.

-Varlıklara da pek odaklanmadı. Yani macera Ward ve Jakoby üzerinden gitse de varlıklar hakkında daha çok değinmesini bekliyordum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir