Black Panther: Wakanda Çok Yaşa! [SPOILERLI İNCELEME]

Öncelikle ben fragmanlardan biraz Thor : Ragnarok’un siyahi kahramanlı versiyonunu izleyecekmişiz gibi hissettimiştim, çünkü arkaplanda kullanılan müziklerden ve renklerden öyle bir hissiyata kapıldım. Beklentimi ortalama bir Marvel filmi olmasından yana kullandım. Yani ; bizim ortada kahramanımız var, herşey gayet iyi giderken bir tip çıkar, savaşırlar, sona kadar baya zorlanır, sonda bir şekilde yener, ufak film sonu görüşmeleri yapılır, credits sahnelerinde devam filmine temel oluşturulur ve film biter.

Şunu söylemeliyim ki film, MCU’daki favorilerime ilk 5’ten bir yer kapar. Ben açıkçası filmden bu kadar ciddiyet beklemiyordum, ciddiyeti çok bozan iki karakter var ; (ki onlarda filmin ilk yarısında böyleler) Shuri ve Klau. Ve aslında ufak güzel tat bırakmış Klau ama ben Shuri’nin ” What are those ??? ” ve ” SWAG ”  memelerine gönderme niteliğindeki espirilerini görünce bir bayılasım geldi açıkçası, yoksa onun dışında karakter gayet yerinde.

İlk önce eksilerinden konuşalım ; Avengers : Age of Ultron’daki o ufacık görünümüyle bize ” keşke daha uzun görünseydin bee ” dedirten karakter Ulysses Klau’nun bu filmdeki yerini bekliyorduk vee bildiğiniz gibi filmde bok yoluna gitti. Valla yani en fazla bi 5-10 dakka daha fazla gözükmüştür, Erik (Killmonger) tak diye öldürdü adamı. Üzüldüm açıkçası, bir de filmde tam oturmuştu. Hele ki ” What is love ” şarkısını söyleyişi var ki kelebek duysa vibranyum ile intihar eder. (Evet, bende Shuri’ye bağladım)

Bir sıkıntım da bazı sahnelerde CGI dile gelmişte ” HEEY BEN EFEKTİM ” diye bağırmış gibi hissettim. Wakanda’ya T’Challa gelip iniş yaptığı yerdeki ve son dövüşün başındaki sekanstaki CGI’lar, bir Marvel filmine göre kötüydü.

Eksilerden artılara geçelim artık. Öncelikle filmin ana villaini olan Erik Killmonger herhalde amacına ulaşabilen ikinci karakter oluyor herhalde. (İlki genel olarak pek sevilmese de benim sevdiğim Zemo) Kendisi Kral olmak istedi, oldu. Kendisi siyahi dostlarına yardım etmek istedi, dolaylı olsa da oldu. Ve kendisi en iyi MCU villaini listemde ilk 5’te garanti yer buldu açıkçası. Özellikle de Michael B. Jordan, kendisini F4 Rebootu denen çöp demenin hakaret olduğu filmdeki Human Torch performansını unutturacak bir şekilde oynamış.

Vee gelelim asıl filmin noktası olan arkaplandaki (aslında gayet bariz ön planda) kavrama. Filmde Irkçılık kavramı çok güzel kullanılmış ve özellikle Killmonger’ın haklı olmasının yegane sebebi de bu işte. Kendisi, ten rengi kendisininki ile aynı olan insanlara vibranyumdan yapılmış silahlar vererek, onların artık ezilmemesini istiyor. Tabii tüm Dünya’yı ele geçirmek konusunda biraz abarttı tabii.

Ancak kendisi tahttaki hakkından çok şunu sorguladı ve bunu değiştirmek istedi ; ” Wakanda, neden siyahilere yardım etmiyor ? Niye sürekli saklanmak zorundayız ? Niye ezilen taraf biziz ? ” . Ve özellikle ölmeden önceki şu konuşma çok iyiydi :

T’Challa : Seni hala iyileştirebiliriz.

Killmonger : Niye? Beni hapse tıkın diye mi ? Hayır. Beni okyanusa gömün, gemilerden atlayan atalarımla birlikte. Çünkü böyle bir ölüm, esaretten daha iyidir…

diyerek karnındaki kılıcı çekerek, arkada baya duygusal müzik ve günbatımı eşliğinde son nefesini vermişti gayriresmi sayılabilecek olsa da Wakanda’nın Kralı…

Asıl kral olan T’Challa’yı oynayan Chadwick Boseman’da iyiydi, ancak Killmonger’ın ve Wakanda’nın gölgesinde kaldı.

Filme puanım benim 8.5/10 . Film birkaç kez daha izlenebilir, bir süre sonra sıkılabilirim ama olsun.

Sitemize destek vermek ister misiniz? Buraya tıklayabilirsiniz
https://www.patreon.com/geekkafe

Pelerin Dergi – Şubat 2018 #6

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir