Black Lightining İlk Bölüm İncelemesi

Black Lightning DC evreninde pek aşina olduğum bir karakter değil. Kendisini çizgi romanlarda pek fazla görmedim. En son yanlış hatırlamıyorsam Injustice’de Metropoliste ki Radyasonun temizlenmesinde rol oynamıştı. İlk önce wikiden okuduğum kadari ile Black Lightining’den bahsedeyim. Merak etmeyin. Uyarı verene kadar spoiler yok!Çizgi romanlarda Jefferson Pierce, Metropoliste “Suicide Slum” denilen bir yerde doğmuştu. Babası bir çete savaşında kaza kurşununa gidince Peter Gambi ona bakmaya başlamıştı. Black Lightining Superman ve Justice League’in güvenini kazanmış hatta uyesi olmuş biridir.Spoilersız Hikaye

Dizide ise Jefferson 9 sene önce kahramanlığı bırakmış ve daha etkin bir şekilde gençlere yardım edebileceğini düşündüğü Garfield Lisesinde müdürlük yapıyor.  Şehirde ise The One Hundred adında ki grup terör estiriyor, polisler siyahilere kötü davranıyor. Normalde Metropoliste geçmesi gereken dizi muhtemelen isim haklarından dolayi Freeland Şehrinde geçiyor.

Teknik Konular

Dizi biraz yavaş başlasa da ortasından sonra alıp götürüyor insanı. Özellikle güncel meselelere değinmesi, ırkçılığın berbat yanlarını vurması ve siyahi gençlerin nasil baskıda olduğunu gösteriyor bizlere. Özellikle dizinin başındaki araba çevirme sahnesi benim ve izleyenleri hem üzen hemde durumu güzel anlatan bir sahneydi.Bir diğer değinmek istediğim konu ise Jefferson’ın yıllar süren bir deneyimi var  güçlerinin tam kontrolünde ve nasıl kullanacağını biliyor. Bu sayede diğer dizilerde gördüğümüz gibi “Daha hızlı koşmalıyım .ss” gibi yeni çaylak tavırlar yok. Koyduğumu oturtuyor desek yeridir.

Dizinin efektlerini beğendim. Üstünde uğraşılmış. Göze batmıyor ve izlemesi güzel. Fakat eksik vereceğim tek nokta kostüm oldu. Ben pek beğenemedim nedense.

Dizinin ilk sezonu 12 bölümden oluşacak. Tek isteğim Flash Arrow gibi bu hafta şu kötüyü hapse atacağız diye devam etmez.

Dizinin üstüne spoilersız olarak bu kadar bahsedebilirim. Rotten Tomatoes’dan %100 aldı dizi. İlk bölümene şans verin bence

Benim Puanım: 8

Resimden sonra spoiler var!Spoilerlı olarak söyle anlatayım. Dizide Black Lightining, Peter Gambi’nin yardımıyla uzun süre suçla savaşıyor. Bir gün bırakıyor ve 9 sene ara veriyor. Bu sırada şehir iyice berbat bir yere doğru gitmekte. Suç oranı artıyor ve ölümler oluyor. Jefferson kostümünü kızlarının kaçırılması üzerine tekrar giyiyor.

Bu arada kızı da güçlere sahip onun keşfetmesini de göreceğiz gibi. Kızı çizgi romanda cisimlerin yoğunluğunu degistirebiliyormuş. Bakalım dizi iyi başladı iyi gidecek mi?Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir