Avengers’ın Kazanma Şansı Neden 14 Milyonda 1?

Bu soruyu filmden sonra kendime çok kez sordum, bir cevap bulamadım. Sonrasında biraz konunun üzerine gidip araştırma yaptıktan sonra mantığa sığan bir cevap buldum diyebilirim.Dr.Strange’in zaman taşını kullanıp olasılıkları söyledikten kısa bir süre sonra Team Iron Man’in (Quill bana kızacak keza kendisi lider olduğunu iddia ediyordu sürekli) Titan gezegeninde Thanos ile yaptıkları dövüşü az kalsın zaferle noktalayacaktı. Hatta eğer Quill, öfkesine hakim olabilseydi kaos başlamadan bitecekti. Önemli değil! Burada Quill’e bir serzenişte bulunmuyorum. Göstermek istediğim nokta, süper kahramanlarımızın birlikte çalıştıkları zaman herkesi alaşağı edebileceği gerçeği. Üstelik hepsi aynı anda, aynı yerde değildi. Düşünün bu ekibin üstüne Thor ile Hulk’ın da katıldığını. Thanosu kolaylıkla alt ederlerdi. Sorum şu: Madem kahramanlarımız bu kadar güçlü ve neredeyse Çılgın Titan’ı yenebilecek kudrete sahip neden 14 milyon olasılığın sadece 1’i onların lehine.

Cevabı sonsuzluk taşlarının birinde saklı. Ruh taşı. Tıpkı Red Skull’ın da dediği gibi “en kayda değer sonsuzluk taşı”.  Ruh taşı, onu elinde tutana hayatı kontrol etme gücü veriyor. Ruh taşının içinde başka bir dünya saklı. Snapten sonra da gördüğümüz üzere…Bu taşa sahip olan her kimse dilediği takdirde ruh taşının içine hapsolmuş birini tekrar maddi dünyaya döndürebilir. Yani en azından çizgi romanlarda öyleydi. Gelecek filmde buna gerek kalacağını sanmıyorum. Ve en önemlisi ise bu taşa sahip olanın ruhu da bir nevi taşa bağlanıyor. Yani ruh taşı, sahibi öldüğü takdirde ona ruhunu geri veriyor. Örnek vermek gerekirse son sahneden bahsedelim. Thor, Thanos’u ağır biçimde yaralıyor. Ardıdan snap gerçekleşiyor. Ve Thanos, ruh taşının içinde Gamora ile karşılaşıyor. Daha sonra adeta uyanıyor ve uzay taşını kullanarak Wakanda’yı terk ediyor. Son sahnede ise onu hiçbir şey olmamış gibi görüyoruz. Teori şu ki: Thanos o esnada Thor’un darbesiyle ölüyor fakat ruh taşının vermiş olduğu güçle hayata geri dönüyor!

Yani kahramanların, 14 milyon olasılıkta tek kazanma şansını bulunmasının sebebi ruh taşı. Kahramanlar, Thanos’u ne şekilde yok edebilirse etsin ruh taşı sayesinde daima geri dönecek. Sadece 1 olasılıkta dönemez o da ruh taşının onda olmadığı olasılık. Ne dersiniz? Sizce mantıklı mı? Benim okuduğum teoriler arasında en akla yatanı buydu doğrusu. Amaaaan ne fark ediyor? Öyle ya da böyle. Bize harika bir film izletsinler kafi. İzleteceklerine de eminim!2 thoughts on “Avengers’ın Kazanma Şansı Neden 14 Milyonda 1?

  1. Çok fazla mantıklı bir sentez . Gayet tabi bu olasılık tıpkı 14 milyonda bir olduğu gibi görülen bi olasılık değil bence yüzde seksenlere varacak kadar mantıklı bir düşünce tebrik ederim bizi de aydınlattınız .

  2. Bence mantıklı bir teori çünkü geçenlerde birisi çıkıp ben fragmanı izledim diyip başlamış anlatmaya bir yerde karşıma çıkmıştı ve taşlardan birinin düştüğü söyleniyordu ki neden olmasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir