Avengers’ın En Güçlü 10 Üyesi!

Hiç şüphesiz Avengers, Marvel Evreni’ndeki en güçlü takım. Kötüler, Captain America’nın “Avengers Assemble” diye bağırdığını duyduklarında oradan hemen kaçmaları gerektiğini biliyorlar. Çizgi romanlardaki en güçlü süper kahramanlardan bazılarının bulunduğu takım olan Avengers ile uğraşmadan önce süper villainların iki kez düşünmesi gerek. Yıllar boyunca bu takım, Dünya’yı yıkıcı olan her çeşit olaydan kurtardı.
Avengers’ın güçlü kahramanları Dünya ve yıkım arasında duran tek şey. Aşağıda listelenen Avengers’tan herhangi biri olmadan, Dünya ve Dünya üzerindekiler Doctor Doom veya Skrulls gibi alçak villain’ların elinden olan ölümleriyle karşılaşmış olurdu.

10. Iron Man
Iron Man The Avengers

Tony Stark’ın en büyük varlığı, aklı. 1963’te ilk Iron Man zırhını geliştirdiğinden beri Stark kendisini ve Marvel Evreni’ni sürekli olarak ileriye doğru itti. Dahi mühendislik yetenekleri sayesinde Stark teknolojinin farklı alanlarında da her çeşit tehditle ilgilenebilmek için gelişmeler yaptı. Jade Giant ile teke tek karşı karşıya gelmesini sağlayan Hulkbuster zırhına sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda S.H.I.E.L.D.’ın süzülen merkez olarak kullandığı helicarrier sistemlerini de o yaptı.

Zırhını giydiğinde Stark süper güce, onun strateji üretmesine ve teknolojisini en iyi şekilde kullanmasına yardımcı olan AI sistemine ve düşmanlarına doğru füzeler ve enerji patlamaları gönderme yeteneklerine sahip oluyor. Iron Man esasında tek kişilik bir ordu ve bu da onu Avengers’ı yönetmek için mükemmel olan insanlardan biri yapıyor.
9. Vision
Vision The Avengers

Avengers’ın en büyük düşmanlarından biri olan Ultron tarafından yaratılan bir synthezoid olan Vision, aslında Earth’s Mighitest Heroes’u yok etmek için tasarlanmıştı. Zamanla, programlamasının üstünden gelebildi ve yaratıcısını terk edip takıma katılmasını sağlayan hür iradesini kazandı.

Takımın en uzun süre boyunca hizmet eden ve en kalıcı üyelerinden biri olan Vision, Avengers ne zaman sıkışsa onlara yardım eden sivri bir zekaya ve bol çeşitli yeteneklere sahip. Süper gücü sayesinde savaşta çok iyi bir yumruk atabilir ama soyut duruma geçip kendi kütlesini değiştirme yeteneği hasar almasını da daha zor hale getiriyor. Hasar alsaydı bile, Vision kendisini rejenere edip olduğundan daha güçlü biri yapabilirdi.

8. Wonder Man
Wonder Man The Avengers

Tony Stark’a gıpta eden ve çabalayan bir iş adamı olan Simon Williams, Avengers’ın rakibi olarak bu işe başladı. İşinden zimmetine para geçirdiği için hapse düştükten sonra Avengers’a sızma planı içinde olan Baron Zemo ve Enchantress’e yardım etmesi için manipüle edildi. Onların deneylerinin bir parçası olmayı kabul edip iyonik enerjiyle yeni bağlantısından kaynaklanan geniş çeşitlilikte yetenekler kazandı.

Wonder Man esasında bütün hasarlara karşı dayanıklılık, güç, ışınlanma ve güçlü enerji patlamaları atma gibi süper insan güçlerine sahip. Yıllarını komada geçirdi ve bu süre boyunca Ultron, onun beyin dalgalarını Vision’ı oluşturmak için bir şablon olarak kullandı. Biraz zaman alsa da Simon en sonunda bu sentetik kahramanı kendi kardeşi olarak kabul etti.
7. Hyperion
Hyperion The Avengers

Marvel Evreni’nin Superman’e denk gelen kahramanı Hyperion aynı zamanda ölen bir gezegenden Dünya’ya gönderilen ve kendi uzaylı ırkından hayatta kalan son kişi. Karakterin yaklaşık 60 yıllık geçmişi boyunca Hyperion’ın birkaç versiyonu daha tanıştırıldı ama her kopyada olan bir iz vardı: inanılmaz gücü.

Sadece süper güç, hız ve uçuşa sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda kozmik enerjiyi kontrol edebilme güçlerine de sahip. Bu da onun sezilerini arttırmasına ve “atomik görüş” dediği bir şeye erişimini sağlıyor ve aynı zamanda çok büyük bir ölçüde hasar alırsa kendi hücrelerini rejenere edebiliyor. Bazı versiyonları süper nefese sahip ve gazeteci olarak çalışıyor ve bu da karakterin Superman’in bir türevi olduğunu daha da açık hale getiriyor.

6. Doctor Strange
Doctor Strange The Avengers

Bu listedeki çoğu kahraman gibi Doctor Strange’in güç seviyesi de yıllar boyunca sayısız kez değiştirildi. The Sorcerer Supreme ve Avengers üyesi olan büyücü ilk olarak, yıllar boyu süren çalışmalardan sonra mistik ve kozmik yeteneklerine nasıl ulaşacağını öğrendi. Bütün akademisyenler gibi ne kadar çok çalıştıysa o kadar çok öğrendi ve gücü de o kadar çok arttı. Savaşta büyü kullanmaya ek olarak, aynı zamanda kendisinin astral halini başka bir yere yansıtarak sorunlarına odaklanabilir ve diğer canlılarla iletişime geçebilir.

Sorcerer Supreme olan Doctor Strange daha güçlü olan diğer büyülü figürlere karşı diyarı kötüden korumak için bir alet olarak görev yapıyor. Bu da şu anlama geliyor; daha farklı ve daha güçlü olan kişilerle çalışmaya başlarsa güç seviyesi yeni seviyelere, neredeyse sonsuz yüksekliklere ulaşabilir.
5. Captain Marvel
Captain Marvel Carol Danvers The Avengers

Carol Danvers, Captain Marvel ünvanını taşıyan ilk kişi olmayabilir ama basitçe şunu söyleyebiliriz ki en güçlüsü o. Ms. Marvel olarak anılmaya alışkın olan bu kahraman, sivilleri ve takım arkadaşlarını kurtarmak için kendisini feda etmekte hiçbir sıkıntı görmeyen bir Amerikan Hava Kuvvetleri gazisi. Bir Kree cihazı yakınlarda bir yerde patladıktan sonra, Carol’ın genleri mutasyona uğruyor ve ona bol bol yetenek veriyor.

Uçuş ve süper güç yeteneklerine ek olarak, Danvers aynı zamanda bir savaşın ortasındayken enerji patlamalarını vurabilir. Gelen enerji patlamalarını da emebilir ve böylece takımın uzun menzilli rakiplerini bir savaşta değersiz kılabilir. Özümsediği bütün enerji, kendi gücünü büyütür ve savaş alanında ona bir nükleer bombanın patlayıcı gücünü kazandırabilir.

4. Thor
Thor The Avengers

God of Thunder savaş alanına geldiğinde, kötü adamlar arkalarına dönüp kaçmaları gerektiğini bilir.

İlk Avengers üyelerinden biri olan Thor, Marvel Evreni’ndeki en heybetli dövüşçülerden biri. Güvenilir çekici Mjolnir onunu yanındayken, Thor çok iyi yumruklar savurabilir ve havayı kontrol edip düşmanlarına doğru yıldırım gönderebilir. Thor, çekici olmadan savaştığında bile inanılmaz derecede güçlü ve bu kurnaz savaşçı kendisinden daha büyük olan rakiplerle karşı karşıya gelmekten korkmuyor ve bir sorun yaşamıyor. Supervillain’lar ile veya diğer tanrılarla savaşırken bile Thor, kötü adamların uzun bir geceden sonra alt etmek isteyeceği son kişi olurdu.
3. Sentry
Sentry The Avengers

World War Hulk sırasında Hulk ile teke tek savaşma kapasitesine sahip olabilen tek Avenger olan Sentry, Marvel Evreni’nin en güçlü kahramanlarından biri. Bu listedeki en yeni karakter olan Sentry, Marvel Evreni’ne 2000 yılında ve New Avengers’a 2006 yılında katıldı.

Şiddetli ruhsal hastalıktan muzdarip olan bir kahraman olan Sentry’nin süper gücü, uçma gücü, kendi kendini iyileştirme yetisi ve enerji patlamaları gönderip onları özümseme yeteneklerine sahip. Karakteri bu kadar ilginç ve karmaşık kılan faktör ise karakterin ikinci kişiliği olan Robert Reynolds ile çok farklı, gizli kişiliklere sahip olması. Bir yarısı Marvel Evreni’nde Sentry olarak devriye gezerken, bir yarısı kötü, villainous Void olarak geziyor. “Kuşatma” sırasında, Void kontrolü ele alıp Avengers’ın hepsini başarıyla alt ediyor.

2. Hulk
Hulk The Avengers

Saf, fiziksel güç denince hiç kimse Hulk’ı geçemez. Bruce Banner kendisini bir gamma bombası patlamasının ortasında bulduğunda, Mr. Hyde gibi olan bir canavara, The Hulk’a dönüşebilme yeteneğini elde ediyor. Bastırılamaz, sinirli bir makine olan Hulk kızdıkça artan bir şekilde çok daha güçlü bir hale geliyor. İnanılmaz derecede güçlü olmakla da kalmayıp aynı zamanda diğer kahramanları öldürebilecek kadar büyük ölçüde olan hasara karşı dayanabiliyor. Banner, Hulk karakterinin içinde tıkılı kalmasa bile entellektüel cesareti ve teknolojik yetenekleri onu güçlü bir rakip yapıyor.

World War Hulk hikayesi sırasında Hulk tek başına Avengers’ın hepsini alt ediyor çünkü Illuminati tarafından uzaya gönderilmesi hakkında hala sinirli ve acısını çıkarıyor.
1. Scarlet Witch
Scarlet Witch The Avengers

Scarlet Witch, Hulk kadar sert yumruk atmıyor olabilir ama mutant yetenekleri onu en güçlü Avenger yapıyor. Magneto’nun kızı olan Wanda Maximoff, etrafındaki gerçekliği kendi düşüncelerine uygun olacak şekilde çarpıtabiliyor. 2005’ten bir olay serisi olan House of M, Maximoff’un gücünün en güçlü halini içeriyor. Manipüle edildikten ve yanlış yönlendirildikten sonra Maximoff, “Daha fazla mutant yok.” sözlerini fısıldıyor ve Marvel Evreni’ni tamamen sonsuza dek değiştiriyor. Bu sözlerinin sonucu olarak 198 dışında Dünya’daki bütün mutantlar ölüyor ve onlar da her zaman olduğundan daha fazla savunmasız bir azınlık gurubu haline geliyor. Savaş alanında, Maximoff ciddi bir rakip. Büyü gücü sayesinde Wanda, rakiplerine doğru onları sersemlemiş ve kanları dökülmüş bir halde bırakan enerji patlamaları gönderebilir.

En sevdiğiniz Avenger bu listede yer almıyor mu? Eğer öyleyse, aşağıdaki yorumlar kısmından bize bildirin ve size göre en güçlü Avenger’ın kim olduğunu da yorumlara yazın.

3 thoughts on “Avengers’ın En Güçlü 10 Üyesi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir