Avengers, Thanos’u Çizgi Romanda Nasıl Yendi?

Geçen sene Marvel Sinematik Evreni hayranları Avengers’ın Thanos’u (yenebilirse) nasıl yeneceğini merak ediyordu. 1991’de kahramanlarımız çizgi romanda Thanos’u yendiler -neredeyse başarısız oluyorlardı. Peki filmdekiyle orijinal zafer birbirine ne kadar benziyor?

Avengers: Infinity War sevdiğimiz kahramanların mağlubiyeti ile sonlanmıştı. Thanos parmaklarını şıklatıp MCU’daki canlıların yarısının yok olmasına sebep olmuştu. Kendisi bunu yaparak herkese bir iyilik yapmış olduğunu düşünse de onun dışında kimse böyle düşünmüyordu. Hayranlar, MCU’NUN kahramanlarının Sonsuzluk Eldiveni’nin yaptıklarını nasıl geri alacaklarını merak ediyordu ve filmde bunu hep yaptılar hem yapmadılar. Planları çizgi romanlarda olanlarla aynı değildi, hatta DAHA İYİ olduğunu bile söyleyebiliriz.AVENGERS, INFINITY WAR’UN İNTİKAMINI NASIL ALIYOR?

İlk kısımda, Avengers’ın geri kalanı emekli olan Thanos’u bulmak için “The Garden”a gidiyor. Thanos ile yüzleştikten sonra onun taşları, taşların kendisini yok etmek için kullandığını öğreniyorlar. Thor kendini tutamayıp Stormbreaker’ıyla Thanos’un kafasını uçuruyor. Avengers umutsuzluğa kapılıyor, film de 5 yıl atlayış yapıyor. Ancak Avengers, bu filmde Thanos’u sadece bir kez öldürmeyecek.

Endgame’in son kısmında, geçmişteki Thanos, geçmişteki Nebula sayesinde (kendisini günümüz Nebula’sıyla değiştirmişti ve herkes ‘Iron Gauntlet’in yapımıyla ilgilendiği için hiç kimse şüphelenmemişti) Avengers’ın zaman yolculuğu cihazını kendisini, Gamora’yı ve Black Order da dahil tüm ordusunu Avengers Karargahı’na götürmek için kullandı.

MARVEL’IN İKİNCİ INFINITY WAR’U BAŞLIYORThanos ve ordusu ortaya çıkıp Avengers Karargahı’na ateş açıyor ve böylce MCU’nun ikinci Sonsuzluk Savaşı başlıyor ve en epik savaş sahnelerinden birini bizlere sunuyor. Bir tarafta Thanos ve ordusu, diğerindeyse Avengers ,’snap’le toz olup geri dönenlerle, bulunuyor. Hatta yardımcı olan uzaylı türleri de var çünkü hatırlarsanız Thanos evrendeki yaşamın yarısını yok etmişti. Captain Marvel da katılıyor, Captain America Mjolnir’i kaldırıyor ve Tony Stark günü kurtarabilecek olan tek kişinin kendisi olduğunu anlayıp Sonsuzluk Taşları’nı kullanıyor ve dünyayı kurtarmak için kendisini feda ediyor.

Tony parmaklarını şıklatıyor ve bunu yaparak Thanos’u, ordusunu, Black Order’ı, toza çeviriyor. Sonunda adalet yerini buluyor. Tony, başkalarının hayatını kendisininkinden üstün tuttuğunu bilerek ve kendisinin Marvel’ın en büyük kahramanı olduğunu ispatlayarak son nefesini veriyor.

Marvel filmlerinin bir safhasının sonlandırılması ve sonraki Marvel filmlerinin geleceği için uygun bir son… Peki orijinal Marvel çizgi romanlarındaki savaşla ve zaferle kıyaslansa nasıl olur?

AVENGERS ÇİZGİ ROMANDA THANOS’U NASIL YENDİ?Yapımcılar, Infinity War filminin çizgi romandan çok farklı olacağını belli etmişlerdi. Thanos’un Sonsuzluk Taşları’nı toplayıp evrenin yarısını öldürme arzusunun nedeniyle başlıyor. Aslında, bunların hepsi onun, Lady Death’e olan hayranlığının bir ürünü -Sonsuzluk Taşları’nı toplayıp onun aşkına layık olan üstün bir varlık olmak istemişti ve birkez daha Nebula bunların bedelini ödeyen kişi oldu.

Çizgi romanlarda, Thanos Nebula’yı parçalara ayırmakla uğraşmayıp, onu yaşamla ölüm arasında bir yerde tutuyor. Sonsuzluk Taşları’nı kullnarak aşkı için Nebula’ya “Walking Death” şekli veriyor. Nebula’yı arafta tutarken bunun, yaşamın kötülüğüne ve ölümün şanlı vaadine saygısı olduğunu söylüyor. Bu bile Lady Death’i etkilemek için yeterli olmuyor ve daha sonra parmaklarının şıkırtısıyla evrenin yarısını siliyor.

Silver Surfer, Doctor Strange’i bu kozmik felaket hakkında uyarıyor (Infinity War filminde bu görevi Hulk yapmıştı), böylece Master Order, Lord Chaos, Quasar, Lord Kronos, Galactus ve birkaç Celestial ile takım ouşturuyorlar ama film versiyonunda Iron Man, Captain America, Doctor Strange, Spider-Man ve Hulk arkadaşları için yiğitçe savaşırken… Adam Warlock, Silver Surfer’a bu toplanmış kahramanların gerçek savaş daha başlamadan ölecek olan “kurbanlık kuzu” olarak gönderildiğini itiraf ediyor.

Savaş başladığında, kahramanlar telef olmaya başlıyor ve Thanos’un karşısında duran son kişi Captain America oluyor. Filmde Cap’in son duruşu başarılı bir birliğin gelişini tetikliyor. Çizgi romanlarda ise Adam Warlock ve Silver Surfer bu anı bekleyip sonra baskın yapıp Gauntlet’i almaya çalışıyor ama fırsatı kaçırıyorlar. Bundan sonra Thanos daha da güçlü ve ürkütücü bir supervillain oluyor, Sonsuzluk Taşları’nı kullanarak Thanos, Eternity’nin gerçek pozisyonuna el koyup, fiziksel bedenini arkada bırakarak yıldızlar arasındaki yerini alıyor. Tam da bu anda savaşın kahramanı şansını kullanıyor. Iron Man değil… Nebula.

Ölüm arasındaki durumunda bile Nebula, Thanos’un ölümcül vücudunun yanına gidip Eldiven’i kolundan çıkarıyor. Nebula, Sonsuzuk Eldiveni’ni giyince normal haline kavuşuyor ve Sonsuzluk Taşları’nın gücünü kullanıyor. Supervillain olmak yerine, Thanos’un ellerinde aylarca acı çeken Nebula, onu hemen uzaya yollayıp öldürüyor.

Adam Warlock bu durumun daha kötü olduğunu fark ediyor, Nebula’nın sınırsız güçle ne yapacağı belli olmadığı için Warlock, Nebula’yı Eldiven’i çıkarması için ikna ediyor ve Sonsuzluk Taşları’nın gücünü her şeyin eski haline gelmesini sağlamak için kullanıyor.Hayranların da fark edeceği gibi, Nebula’nın iki hikayede de büyük etkisi var. Aldatmaca ve şaşırtmaca iki Nebula’nın da ters anlamının bir parçası, çizgi romanda Avengers’ın yenmesini sağlarken, Endgame’de Avengers’ı yanıltarak Thanos’un büyük bir savaş çıkarmasına yardımcı oluyor. Ancak final karşılaşmasında Marvel Comics Universe’de de olduğu gibi Captain America’nın Mjolnir’i taşımak için layık olduğu gösterilse de… Thanos hikayesinin son kısmı da bu hikayenin önceki kısımları kadar farklı. Ancak hayranların bunu önemseyeceğini düşünmüyoruz çünkü sonuçta MCU’nun ‘Infinity Saga’ bulmacasının son parçası villain ile ilgili değildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir