Avengers: Infinity War’un Hayata Geçirdiği 12 İkonik An!

Çizgi roman filmleri milenyumununun 18.yılında Marvel Comics okuyucularının önceden büyük ekranlarda görmeyi sadece hayal edebileceği karakterlerle dolu olan bir sinematik evrenin bulunduğunu söylemek artık çok kolay geliyor. Bir zamanlar sadece bir hayranın hayalleri olarak gözüken şeyler şimdi Avengers: Infinity War ile gerçeklik oldu. Bu film en az 5 farklı film serisinden (kendileri hakkında sadece 1 solo filmi bulunan MCU karakterlerini ide sayarsak 9) kahramanları bir araya getiriyor.
Marvel crossover geleneğinden çıkagelen Infinity War, on yıldır süren karakter kurma çıtasını ultimate mega-sequel’a kadar çıkarıyor. Sadece Marvel’ın gişelerdeki 10 yıllık egemenliğinin değil aynı zamanda çizgi roman filmlerinin 40 yıllık değerinin de zirvesi. Bir zamanlar en düzgün olan süper kahraman filmleri sadece Superman ve Batman’i merkeze alan filmlerdi. Superman: The Movie’nin yayınlandığı zamana, 1978’e geri bakın ve o zamandan beri süregelen şeylerin farkına varın.

X-Men’in ilk kez kendi filmi çıktığından ve Iron Man, MCU’nun kuruluşunu inşa ettiğinden beri dünya çok değişti. Hem de birçok yoldan; geekdom artık bir sub-kültür değil, eğlence alanındaki dominant kültür oldu. Şimdi Avengers: Infinity War’un Marvel Comics sayfa ve panellerinden diziye kattığı anlara göz atalım.
Hulk’ın “Thanos Geliyor!” Uyarısı

Avengers: Infinity War, Silver Surfer’ın MCU’daki yokluğunun hissedilebildiği ilk Marvel filmi değil. Geçen sene, Thor: Ragnarok Planet Hulk çizgi roman hikayesinden elementler taşımıştı ve Hulk’ı Silver Surfer olarak gösterdi ve onun rolünü de Thor’unki haline getirdi. Yani, Hulk’ın yerine Thor kahramandı ve Silver Surfer’ın yerine de Hulk gladyatör alanının sürpriz lordu olarak ortaya çıkan kişiydi.

Avengers: Infinity War fragmanlarından çizgi romanda bulunan bir sahnenin filmde de olacağını öğrenmiştik; Hulk’ın Dünya’ya geri çarpıp Doctor Strange’in Sanctum Sanctorum’unun tavan penceresine doğru indiği ve Bruce Banner’ın bedenine geri dönüp “Thanos Geliyor!” diye uyardığı an. The Infinity Gauntlet #1’de de bu aynı uyarı sahnesi bulunuyordu ama Hulk yerine Silver Surfer vardı.

Fragmanlardaki Hulk’ın Wakanda’nın zemininde durmasının bir yanlış yönlendirme olduğu da filmde ortaya çıktı. Bu filmde Green Goliath’ı en son gördüğümüz an Asgardlıların uzay gemisinde Thanos tarafından dövüldüğü andı. Hulk’ın aslında Thanos’tan korkup, Banner ne kadar denerse denesin Hulk’ın çıkmayı reddetmesi de bu yüzden olmuş gibi. En azından Hulk’ın dayak yemesi Heimdall’ın bir şampiyon gibi çıkıp kalbinden bıçaklanmadan önceki son hareketinin Hulk’ı Dünya’ya geri fırlatmasına sebep oldu.

The Iron Spider

Avengers: Infinity War’da Tom Holland bir kez daha kendisinin en iyi Peter Parker/Spider-Man olduğunu kanıtlıyor. Büyük ekranda kendisinden önceki iki kişiden de çizgi romanlara daha sadık kalan bir şekilde karakterin genç diriliğini içerme kapasitesine sahip. Ebony Maw’ın gemisinden uzaya doğru fırlarlarken Iron Man’in ona verdiği Spider-armor zırhı ilk olarak Amazing Spider Man #529’da ortaya çıkmıştı.

Bu Civil War’a bağlayan 3 sayılık bir serinin ilk sayısıydı ve başlığı da “Mr. Parker Goes to Washington”dı. Bu aslında bir sonraki sayıydı,Washington, D.C.’deki bir otel odasında Peter ilk kez zırhının arkasındaki örümcek bacaklarını aktive ediyordu. Sayı #534’te “The War at Home” (bir Civil War bağlantısı) Spider-Man Captain America ile teke tek bir savaşta bacaklarını esnetiyor. Bu da Ebony Maw’ın gemisi Titan gezegenine ulaştıktan sonra Spider-Man’in Star-Lord ile kısaca yaptığı tango sahnesini hatırlatıyor.
Ebony Maw’ın Doctor Strange’e İşkence Etmesi

Avengers: Infinity War fragmanlarında filmde olacağını gördüğümüz bir başka çizgi roman anı da Ebony Maw’ın Doctor Strange’den bilgi elde etme arayışında olması. Thanos’un Çocukları’nın hepsinin arasından (nam-ı diğer Black Order, 4 uzaylı yardımcısı, ilk kez Infinity #1’de ortaya çıkmışlardı), Ebony Maw tam teşekküllü bir karakter etkisi bırakan tek kişi. Infinity War’da zayıf bir nokta varsa o da The Leftovers ve Fargo’nun ünlüsü olan harika Carrie Coon’un seslendirmesiyle bile boynuzlu villainess Proxima Midnight bazı yerlerde Steppenwolf’un geçen sene Justice League’de gözüktüğü kadar tuhaf duruyor.

Ancak, Ebony Maw Thanos tarafından öldürülmek için seçildiklerini söyleyip Asgardlılar gibi kurbanları yüreklendirerek saygı dolu bir yardımcı olarak tüyleri ürpertiyor. Tek başına neredeyse yenilmez olan karakter, Thanos gibi bir yaratığın yanındaki yolunuu doğal olarak bulacak olan fanatik bir ölüm tarikatı üyesi olmayı doğal olarak kendi bünyesinde barındırıyor. Uzay gemisinde Doctor Strange’e tam Iron Man ve Spider-Man onu uzaya yollamadan önce (R.I.P. Ebony Maw, çok erken ayrıldın) işkence etmesi New Avengers #9’un bir sayfasını hayata geçiriyor, Doctor Strange’in yüzüne doğrultulan kozmik diken çubuk eklentisiyle birlikte.

Kapüşonlu Skull-Face

Avengers: Infinity War’daki en büyük sürprizlerden biri de en son Captain America: The First Avenger’ın sonunda görülen Red Skull’ın hala canlı olduğunun ve artık Ruh Taşı’nın bekçiliğini yaptığının ortaya çıkmasıydı. Hayranlar bu cameo’ya fazla kapılıp ilk başta Red Skull rolünün başka bir aktöre verildiğini fark etmeyebilirler. Artık, The Walking Dead’de Aaron’u canlandıran Ross Marquand’in yüzü bu makyajın arkasındaki yüz. Marquand’in Hugo Weaving taklidi o kadar inandırıcı ve yüzünün yapısı o kadar benzer ki bu şimdiye kadar bir filmde veya dizide (veya bir film serisinde) yapılan en iyi recast’lerden birisi.

Tekrar, hayranlar cameo’ya kapılıp Red Skull’ın yeniden ortaya çıkışına başka bir bakış açısını kaçırabilirler: kapüşonlu kafatası-suratı Death karakterine bir benzerlik gösteriyor. The Infinity Gauntlet mini serisinde Thanos’un bu soykırım için can atmasına çılgınca bir şekilde sürükleyen şey Death’e olan aşkıydı ama Avengers: Infinity War’da bu karakter zaten filmde çok fazla karakter olduğu için atıldı ve Thanos için nüfus kontrolü yoluyla evrene dengeyi getirme arzusu tarafından bu yola sürüklendiği şeklinde yeni bir hikaye oluşturuldu.
Wakanda Savaşı

Infinity War’daki tüyleri en çok diken diken anlardan biri de Wakanda’yı ilk gösterdikleri sahnede büyük panter heykelini gördüğümüz ve Ludwig Goransson’ın Black Panther için yaptığı müzikal temayı tekrar duyduğumuz andı. New Avengers #9 ve Infinity #2’de Thanos’un güçleri tarafından işgal edilen Wakanda’yı gösteren 3 sayfa ve 1 panel bulunuyor. Çatışmanın çoğu sayfa dışında gerçekleşiyor ancak çizgi romanda The Jean Grey School, X-Men’in yurdu, ve Atlantis, Namor the Sub-Mariner’ın su altı krallığı, gibi yerler de gösteriliyor.

Filmde, Black Panther bir anlığına Thanos’un cüsseli yardımcısı Cull Obsidian (çizgi roman sayfalarında Black Dwarf olarak bilinir) ile tıpkı New Avengers #9’da yaptığı gibi çatışıyor. Wakanda Savaşı filmde, çizgi romanda olduğundan çok daha büyük ve geniş bir şekilde ele alınmış. Hordes of Ouutriders’ın (filme Infinity mini serisinden katılan başka bir detay) Wakanda kabileleriyle çatışması filmin Infinity War başlığını almasının haklı olduğunu gösteren ana sebep. Bu başlık da aslında bir başka çizgi roman olayından alınmıştı, Marvel Evreni’nin kahramanlarının kendilerinin kötü ikizlerinin oluşturduğu sürü ile çatışmasını içeren bir olay. Age of Ultron gibi (bazıları bunun en iyi Avengers filmi olduğu hakkında epey tartışmıştı) bu da orijinleri olan çizgi romanların olaylarına küçük gönderme, hatırlatmalar yapan başlıklardan biri.

Cüce Eitiri’nin Stormbreaker’ı Dövmesi

Çizgi roman okumayanlar için Avengers: Infinity War’daki şaşırtan anılardan biri daha Peter Dinklage (Game of Thrones) sanki Thor’u taklit eden bir başka karaktermiş gibi (filmin önceki kısımlarına Star-Lord yapmıştı) derin, gülünç bir sesi olan cüsseli bir uzay cücesi olarak ortaya çıktığında gerçekleşti. Dinklage, lider cüce Eitri’yi ,Thor #339’da Beta Ray Bill ve Thor’un tekli karşılaşmasında Thor’u yenen Bill için yeni bir çekiç dövmüştü, canlandırıyor.

Bu sayı, geçen yılın Thor: Ragnarok’una ilham kaynağı olan klasik “Surtur Saga”nın hemen öncesinde geliyor. Bu sayının sonlarına doğru, Bill’in ilk kez kendi Thor kostümüyle gösterildiği şanlı bir sükse sayfası yer alıyor. Filmde bu ana benzer olan sahne ise Thor, Dünya’ya fırtınalı bir şekilde geri dönüşünü yaptığında ve temiz bir kostümde tekrar şık gözüktüğünde meydana geliyor. Bazıları da Thor’un yeni balta-çekici olan Stormbreaker’ın daha çok “paralel bir boyuttaki Mjolnir gibi” olduğuna (Earth-1610, the Ultimate Universe) parmak bastılar. Film bu iki versiyonu da birleştirip Groot’un kıvrılan ağaç uzuvlarının çekiç sapı olarak görev görmesini de titizce ekleyerek yenilik katıyorlar.
Yüze Fırlatılan Ağ/Silah Olarak Kullanılan Göksel Objeler

Çizgi roman okuyucularının 1991’de ilk kez The Infinity Gauntlet #4’ü okuduklarında zihin karmaşası yaşadıkları gibi film izleyicileri de burada aynı şeyi yaşadılar. Bu sayıda Thanos birleşmiş olan kahramanların çoğunu öldürüyor, uzayın kıyısında Captain America tarafından yönetilen kozmik bir görev gücü de dahil olmak üzere. Bu sayıda Wolverine, Spider-Man ve Thor gibi büyük ve önemli karakterler teker teker Mad Titan’ın ve Terraxia’nın, efsunlayarak kendisine yol arkadaşı edindiği mor derili She-Thanos, ellerinden olan dehşet verici kaderleriyle karşılaştılar. Bu çılgın çizgi roman “battle royale”inde bir panelde Iron Man’in Terraxia ile yerde baş etmeye çalıştığını görüyorsunuz ve sonra birden bire, diğer panelin köşesinde Iron Man’in başından çıkan kaskın yerde tıpkı bir basketbol gibi sektiğini görüyorsunuz.

Film bizi Titan’a, Thanos’un ana yurduna, Tony Stark tarafından yönetilen (Star-Lord, Tony’nin değil kendisinin lider olduğu konusunda ısrar etse de) kahramanlar sınıfıyla karşılaştığı yere götürüyor. Burada sayı #4’te gerçekleşen bir dövüşe direkt olarak gönderme yapılıyor; Spider-Man sallanarak gelir ve Thanos’un yüzüne doğru ağ fırlatır. Sayı #5’te, Dünya’nın kahramanlarının çoğunu öldürdükten sonra Thanos bir de Marvel Evreni’nin kozmik yaratıklarıyla da savaşır ve Celestials’ın gözüktüğü bir panelde “çaresiz gezegenlerin çatışmaya doğru, savaş silahı olarak kullanılmak için sürüklendiği” gösterilmektedir.

Film burada tek bir ay göstererek, Thanos’un düşen asteroid taşlarını ufaladığı yerde, ölçeği azaltmış oluyor. Bu taşlar yarasa sürüsüne dönüşmüş gibi gözüküyor ve daha sonra Iron Man ile sataşıyorlar. Bu sahneyi de bir Easter-egg olarak görebilirsiniz; çizgi romanlar arasında uzun süredir var olan DC/Marvel rekabetine bir gönderme ve aynı zamanda film hayranları için de ilk Iron Man filminin ve Christopher Nolan’ın The Dark Night’ının 2008’in yaz ayı sırasında sinemalara çıktığına gönderme olabilir.

Bonus: Doctor Strange’in kendisinden fazladan kol çıkarttığı ve kendisinin birçok yanılsamasını gösterdiği şaşırtıcı an da çizgi romanlarda ilk kez 1976’da Doctor Strange #19’da ortaya çıkan ve Images of Ikonn olarak bilinen eski bir büyüyü yaptığını gösteriyor.

Vision’ın Telleri/Cap’in “Last Man Standing” Anı

Thanos Wakanda’ya doğrulan solucan deliğine adımlarını attıktan sonra sayı #4’e birkaç gönderme daha yapıldı. Vision’ın Thanos tarafından göğsünden devreleri ve kabloları sökülüp öldürüldüğünde içindeki bağlantıları ortaya çıkarması Paul Bettany’nin kırmızı ve yeşil Android’in alnına olanlarla paralel bir durum.

Çizgi romanlarda bu savaşta hayatta kalan tek kişi Captain America. Her zaman harika bir haysiyetin vücut bulmuş hali olan Cap, Thanos’un durduğu yere uzun adımlarla giderek, Thanos’un açıkça kendisine üstün geldiğini ve bunun bir intihar girişimi olduğunu bildiği halde onunla yüzleşiyor.

Filmde Thanos, Vision’a doğru hücum ederek yandaki kahramanlara adeta sineklermiş gibi vurup geçerken karşısında yolunu engelleyen Steve Rogers ile karşılaşıyor. Yüzleşmelerinin kadraja alındığı şekil, Thanos’un Rogers’ın üstünde heybetli durması ve aşağıya, ona doğru güç sarf etmesi çizgi romanda yapılana çok benzer (filmde Rogers’ın imzası olan kalkanı olmasa da).
Tüm Dünya Tarafından Duyulan Parmak Şıkırtısı

Thanos’un sadece bir parmak şıkırtısıyla çok büyük bir soykırım yapması Avengers: Infinity War’un çok büyük acılarla dolu anlarının meydana gelmesine sebep oldu. Olmadan önce en az 2 kez bunun olacağını hatırlatmışlardı böylece izleyici bu eldivenin nasıl bir güçte kullanılacağının farkına varabilecekti.

The Infinity Gauntlet mini serilerinde bu an, ilk sayının sonlarına doğru gerçekleşmişti. Loki, Silver Surfer villainı olan Mephisto için, mini seri boyunca ona ihanet edip eldiveni kendisi elde etme girişiminde bulunana kadar Thanos’un yalaka danışmanı olarak görev yapmış, iyi bir vekil olmuş olabilir. Çizgi roman panellerindeki parmak şıklatma olayının gerçekleşmesine doğru durup izleyen ve “Bunu gerçekten yapacak.” diyen kişi.

Bu böyleyken, Loki’nin ihanete dönen şakşakçılığı erken gerçekleşti ve filmde daha parmak şıkırtısı gerçekleşmeden hemen aramızdan ayrıldı.

Evrenin Nüfusunun Yarısının Varlığının Son Bulması

Çoğunlukla pozitif bir şekilde karşılansa da Avengers: Infinity War’un eleştirilerinin geneli filmin açık bir son hissettirmesiyle, sanki büyük bir çekişmeyi önünüze sunmasıyla ilgili. Bunun sebebi ise bizim gibi film haberleri nerdlerinin gelecek olan Marvel filmlerinin yayınlanma tarihini biliyor olması. Ancak eğer hikayeyi dış görünüş olarak alırsanız oldukça kesin bir sona sahip olmuş oluyor.

Kahramanlar kaybeder. Thanos kazanır. Evrendeki yaşamın yarısını yok edip en başından beri yapmak istediği şeyi yapar. Karakterler çözünür, vücutları toza dönüşür ve filmde, çizgi romanda da olduğu gibi, Steve Rogers kahramanların Mad Titan tarafından var oluştan silinmesine ilk kez şahit olan kişidir.

Komik olan şey de şu ki, The Infinity Gauntlet #1’de Cap’in hiçliğe doğru yok olup gittiğini gördüğü 2 kahramandan birisi Hawkeye. Infinity War sinemalara çıkış yapmadan önce bile Hawkeye çoktan pazarlama zamanında da bu kayboluşunu gerçekleştirmişti ve bu da hayranların onun filmde olmadığını düşünmesine sebep oldu (değildi de zaten, bir diyalogta onun ve Ant-Man’in ev hapsinde olduğuna dair gönderme vardı).

Çizgi roman sayfalarında Cap’in yok olduğunu gördüğü diğer kahraman ise Sersi, bu karakter henüz MCU’da tanıtılmadı ama kendisi bir Eternal ve söylentileri yayılan Eternals filminde çok iyi bir rolü olabilir. Hawkeye ve Sersi’nin yokluğunda, Steve Rogers’ın perspektifinden yok oluşunu gördüğümüz ilk kişi çok yakın kişisel bağı olan Bucky Barnes oldu.

Thanos’un Mutlu Sonu

Avengers: Infinity War’un sonunda, Thanos ön verandasında oturup gülümseyerek yeni, nüfusu azalmış olan Marvel Sinematik Evreni’nde gün doğuşunu izliyor. Bu son, çizgi roman mini serisinin son sayısı olan The Infinity Gauntlet #6’nın son birkaç sayfasının tam olarak yansıması. Bu sayfalar Thanos’un tanrılıkta başarısız olsa da bir şekilde tatmin olduğunu ve sessiz bir çiftlikte emekliliğini geçirdiğini “geçmişin ona yüklediği birleşmiş dersleri kavradığını” gösteriyor.

Thanos karakterini oluşturan ve Avengers: Infinity War’un kapanış credits’inde “önemli yardımları için” teşekkür edilen yazar Jim Starlin, Thanos’u genelde hem bir villain olarak hem de anti-hero olarak işlemişti. Aynı şekilde, yapımcı Kevin Feige, “Thanos’un Infinity War’un ana karakteri olduğunu söyleyebilecek kadar ileri gidebilirsiniz” dedi. Senaryo yazarları Stephen McFeely ve Christopher Markus da “O, Thanos’un filmi.” dedi.

Hiç şüphesiz, çözümünün gücü ve iradesinin kuvveti -ve sadece saf gücü- ile birlikte Thanos, duygusal karışıklıklarla beraber, Marvel’ın villain probleminin (trafiği gerçekten durdurabilen Winter Soldier’ın da Red Skull ve Loki’nin de dehşet bir villain olduğuna sözümüz yok) çaresi oldu. Bu geleneksel kahramanın adıyla credits bölümündeki “Thanos Geri Dönecek.” yazısıyla karşılaşıyoruz.

Dünya yarın son bulursa ve başka bir Marvel filmi göremezsek Marvel Stüdyoları’nın 10 yıldır anlatmış olduğu hikayenin kesin bir şekilde sonlandığını söyleyebilirdik. “Bekle, bu olamaz! Villain galip gelemez! Kahramanlar ölemez!” diye düşünülse de sonuçta bu da bir son.

Uyarı: Aşağıda Avengers 4 için olası SPOILER olabilir. Okumaya bunu göze alarak devam edin!
Nebula’nın Her Şeyi Geri Alması

3 Mayıs 2019’da çıkacak olan başka bir Avengers filmi gelecek ve hikaye devam edecek bu yüzden bunu bonus kısım olarak ekliyoruz. Infinity War’un post-creditts sahnesindeki Captain Marvel aramasını saymasanız bile bu filmin sonunda asılı kalan birkaç şey var. Bunlardan birisi Banner’ın içinde saklanan Hulk; diğeri evrenin yarısının yok olmasından önce gözden kaybolan Black Panther’in kız kardeşi Shuri gibi karakterlere ne olduğu sorusu. Dahası, Doctor Strange’in yaptığı Thanos’a karşı kahramanların kazandığı gerçekliğin sağlanması için Iron Man’in hayatta kalıp orijinal Avengers’ın çekirdek grubunu birleştirmesi gerektiği anlamına gelen Zaman Taşı fedakarlığı var.

Infinity War’da Doctor Strange, Spider-Man ve Guardians of the Galaxy parçalara ayrıldıktan sonra Titan’da Tony Stark ile birlikte hayatta kalan tek karakter Nebula, Thanos’un 2. evlatlık kızı. The Infinity Gauntlet mini serisinde Nebula “yürüyen ölü” durumunda yaşaması için zorlandı ve ceset gibi olan formu Thanos için bir oyuncak olarak işlevgördü. Onun elleri altından maruz kaldığı işkence filmde birkaç farklı şekilde yansıtılıyor.

İlk olarak, Thanos’un onun sibernetik vücudunu Gamora’dan alınan Ruh Taşı’nın yeriyle ilgili olan bilgiyi bulmak için ayırdığı gerçek işkence sahnesi var. Aktris Karen Gillan’ın acı dolu çığlıkları bu sahneye korku filmi gibi bir hava katıyor. Çizgi romanlarda maruz kaldığı işkencelerden bazıları filmde başka karakterlere aktarılmış. Thanos’un, Drax ve Mantis’in bedenlerinin bloklara ve kurdelere ayrılmasına sebep olduğu sahne, The Infinity Gauntlet #2’deki bir panelde Thanos’un aynı şeyi Eros ve Nebula’ya yaptığı gözüküyor (Çizgi romanlarda Eros,nam-ı diğer Starfox, Thanos’un erkek kardeşi ve Nebula’da onun torunu. Tam bir aile karmaşası.).

Olay şu, Nebula’nın Thanos’a karşı çok acı ve kişisel bir kini var ve Eldiven’i ele geçirdiği zaman “Benim Sonsuzluk Eldiveni’ni ele geçirmem dışındaki diğer olan her şeyi 24 saat önceki haline döndür!” diye emir veriyor. Diğer şeyler arasında, ölmüş olan bütün kahramanların hayata geri gelmesi de var.

Hayranların Infinity War’un sonunda toza karışmış olan bazı 2. ve 3. Aşama kahramanları hakkında endişelenmesine gerek yok (özellikle zaten anons edilmiş olan Spider-Man ve Guardians of the Galaxy devam filmleri için). Filmin sonunu Black Panther’in toplanma çağrısının ruhuyla ele almak en iyisi: “Wakanda forever!”. Bu da zaman yolculuğunu içeren bir hikaye olduğundan kim bilir, belki de bir sonraki filmin ismi Avengers: Forever olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir