Avengers: Infinity War’da Gerçekleşen 4 Büyük Olay!

Avengers: Infinity War, sadece MCU’da değil bütün süper kahraman filmleri arasında sonu heyecanla biten filmlerden biriydi. Biz de sizin için filmin sonunda gerçekleşen şeyleri açıklayalım dedik:

1)Thanos’un Parmak Şıklatması:

Thanos, Sonsuzluk Taşları’nı özgecil (başkalarını düşünen) bir amaç için istiyordu: Evreni kurtarmak için evrendeki bütün yaşamın yarısını öldürmek. İlerlemedeki en büyük engel olan aşırı nüfus çekişmezliği, ana vatanı Titan’da zaten gördüğü bir şeydi ve bu yüzden gezegenden gezegene dolaşarak gazabını gösterdi. Sonsuzluk Taşları onun için kısayol olacaktı; altısını da toplayıp sadece bir parmak şıklatmasıyla evrenin yarısı yok edebilecekti.

Vizyon öncesi de söylendiği gibi, taşları toplamak bazı fedakarlıklara neden oldu. Güç Taşı: Xandar’ın yağlanmasına, Uzay Taşı: Loki’nin ve Asgard’ın yarısının ölümüne, Gerçeklik Taşı: Collector’un ölümüne, Ruh Taşı: Thanos’un sevdiği kızı Gamora’yı öldürmesine, Zaman Taşı: Doctor Strange’in yeminini bozmasına, Zihin Taşı: Vision’ın ölümüne neden oldu.

Yöntemi ne olursa olsun, Thanos tüm taşları Wakanda’da topladı ve Thor’un yeni silahı ile kazandığı gücüne rağmen parmakları şıklatabildi. Thanos kazandı ve evrenin yarısı öldü.

Bu “parmak şıklatma” Infinity Gauntlet çizgi romanının ikonik bir anıdır. Thanos, bu hareketi çizgi romanda Death’i etkilemek için yapıyorken filmde evrenin yarısını öldürmek için yapıyordu.

2)Evrenin Yarısının (ve Avengers’ın) Ölümü:

Thanos, parmaklarını şıklatıp Uzay Taşı ile Wakanda’dan gittikten sonra herkes şok içindeydi. İlk başta herkes iyiyken sonradan Thanos’un planı gerçekleşmeye başladı: İnsanlar toza dönüşmeden hemen önce yavaşlamaya ve tuhaf hissetmeye başladılar. Evrenin yarısı öldü. Çekirdek kahramanlardan Bucky, Black Panther, Groot, Scarlet Witch, Falcon, Star-Lord, Mantis, Drax, Doctor Strange ve Spider-Man (after credit sahnesine göre de Nick Fury ve Maria Hill), hepsi ortadan kayboldular.

Arkalarında küçük bir Avengers ekibi bıraktılar: Captain America, Black Widow, Thor, Bruce Banner, War Machine, Okoye ve M’Baku Wakanda’da, Iron Man ve Nebula da Titan’da hayatta kalanlardı. (Kısaca çekirdek Avengers ekibi ve ek olarak War Machine, Okoye, M’Baku, Nebula)

Ayrıca Shuri ve Wong’a ne olduğu bilmemekle beraber filmde hiç gözükmeyen Hawkeye, Ant-Man ve Wasp’a neler olduğunu da bilmiyoruz. Bunların dışında Captain Marvel’ı da Fury’nin mesajına cevap verirken görüyoruz. Hepimiz biliyoruz ki bu filmde ölenlerin çoğu geri dönecek. Spider-Man, Guardians of the Galaxy serilerinin gelişimi hala sürüyorken Bucky ve Doctor Strange de MCU’nun geleceği için lazımlar.

Bu ölümlerin bu kadar duygusal olmasının ayrı ayrı sebepleri var. Black Panther’i daha yeni gördüğümüzden, Winter Soldier’ı Captain America filmlerinde Captain’in kurtarmaya çalıştığı biri olarak gördüğümüzden ve Spider-Man ile Groot’un baba figürü olarak (mentor da olabilir) gördükleri insanlara yakırırlarken öldüklerini gördüğümüzden ölümleri bize daha da duygusal geldi.

3)Thanos’un Zaferi ve Sonsuzluk Taşları’nın Son Durumu:

Thanos, parmağını şıklattıktan sonra Gamora’nın küçüklüğünü görmüştü ve sonrasında da Sonsuzluk Eldiveni patlamıştı. Daha sonra Thanos’un dediği gibi güneşi izlemek için dinlenmeye çekilmişti. Eldiven patlasa da Uzay Taşı ile kaçmayı başarmış ve Thor’un bıraktığı yarayı iyileştirebilmiştir. Bu da demek oluyor ki taşlar hala Thanos’un elinde.

Thanos’un hikayesini ve bahanesini dinledikçe empati kurmaya başladığınız olmuştur. Russo’lar Thanos için “Infinity War’ın Kahramanı” derken haklılarmış. Kahramanların dostluklarına ve görevlerine odaklanırken Thanos’a zemin hazırlandı.

İlk başlıkta söylediğimiz fedakarlıklar Thanos’u zafere götürse de sonda gördüğü Gamora’nın küçüklüğüne her şeyi kaybettiğini söylemesi onun pişman olduğunu gösterir. Sonda huzurlu olduğu gösterilse de aslında Gamora için her zaman pişman olacağı belli bir şey.

4)Infinity War Bölüm 2 ve Doctor Strange’in Son Oyunu:

2014 yılının Ekim ayında Infinity War’ın iki bölümden oluşacağı ve 2018 yılının Nisan ayında Bölüm 1, bir yıl sonra da Bölüm 2’nin geleceği açıklanmıştı. Avengers 3: Infinity War ile gördüğümüz ölümler yüzünden Avengers 4’ü oldukça merak ettiğimiz bir gerçek. Ayrıca ev hapsinde olan Hawkeye ve Ant-Man ile Fury’nin mesaj gönderdiği Captain Marvel’ı da 4.filmde göreceğiz. O ölenlerin nasıl geri geleceğini veya Thanos’u nasıl yenecekleri merak konusu.

Doctor Strange’in oyununa gelirsek ise Infinity War filminde şaşırtıcı sahnelerden biri de Doctor Strange’in Zaman Taşı’nı Thanos’a vermesiydi. Tony’e daha ilk başta Zaman Taşı’nın onlardan önemli olduğunu ve Zaman Taşı’nı onlar için feda etmeyeceğini söylese de yeminini bozmuş ve Tony ölmesin diye taşı Thanos’a vermişti. Bu Doctor Strange’in bilerek yaptığı bir şey miydi? Kazanmalarının tek yolu bu olduğu için mi taşı Thanos’a verdi? Bu da oldukça merak konusu. Bunu da 4.filmde görmeyi bekliyoruz.

2 thoughts on “Avengers: Infinity War’da Gerçekleşen 4 Büyük Olay!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir