Anti-Life Equation Nedir ?

DC Evrenindeki en önemli ve önemsenmeyen şeydir.  Darkseid’in amacı bu şeyi elde etmektir, elde ederse çok ama çok kötü olacaktır.

Kesinlikle yazardan yazara değişen bir kavram, ancak en yaygın olanı yaşamın boş olduğunu savunan bir matematiksel yapıdır. Ben bu açıklanışı tercih ediyorum. Bu, gerçekten komik olan World’s Funnest’ten, Bat-Mite ve Mr. Mxyzptlk DC Evreninin başka bir versiyonuna yolculuk eder ve birbirlerini yok ederler çünkü nedensiz bir şekilde birbirlerinden nefret ediyorlardır.

En sonunda Darkseid’in ana ocağı olan Apokolips’e ulaşırlar ve onu yok ederler. Geriye kalan astreoidler arasında süzülen bir Darkseid görürüz ve bir kağıt parçası görür, eline alır ve uzun zamandır aradığı şeyin cevabını bularak ölümüne bir kahkaha atar ;

Tamam, birazcık ciddiyetle bu soruyu cevaplayayım :

Anti-Life Equation, (Yaşam Karşıt Denklemi) DC Evreninde gerçekten var olmayan bir denklemdir. Jack Kirby’nin Fourth World settinginde,Darkseid tarafından aranan bu formül duygulu varlıkların beyninin tamamının kontrolünü sağlar. Bu yüzden formülü bulmaları için Dünya’ya adamlarını yollar, kendisi bu formülün bir parçasının bilinçaltında saklı olduğunu düşünür. Bazı çizgiromanlar, denklemi farklı yollar üzerinden açıkladı ama genel olarak yorumlanması ; yaşamın boşuna oluşunun matematiksel karşılığı olmasıdır.

Jim Starlin’in kısa serisi olan Cosmic Odyssey’de denklem, dokunduğu herşeyi kontrol altına alan ve yok eden yaşayan gölge temelli tanrılık olarak betimlenmiştir. Bu açığa çıkış, Darkseid’i bile şaşırtmıştır, New Gods ve bir takım süper kahraman ile takım kurarak bu varlığı evrenlerinden tamamen çıkarmayı hedeflemiştir. Bu yorum tartışmaya açık olabilir.

Neil Gaiman’ın Sandman serisinin 4.romanında, iblis Choronzon, Dream’e the Oldest Game’de meydan okurken Anti-Life’ın şeklini alır – bu savaşın amacı ikisininde çok güçlü varlıkları açıklamaktır- . Oyunun sonunda Choronzon, beyaz arkaplan üzerinde kapkaranlık, boş bir yüz şeklindeyken ; ” Ben Anti-Life’ım, yargının yaratığı. Herşeyin sonundaki karanlığım. Evrenlerin,tanrıların,dünyaların… her şeyin sonuyum.” Dream buna ” Ben umudum.” karşılığını verir.

Şuanki en günceli 2005’te Grant Morrison tarafından yazılan Seven Soldiers : Mister Miracle versiyonudur. Darkseid (ya da Dark Side ; kendini böyle adlandırıyordu) Anti-Life Equation üzerinde tam kontrol elde ederek denklemi şöyle önümüze serildi ;

loneliness + alienation + fear + despair + self-worth ÷ mockery ÷ condemnation ÷ misunderstanding × guilt × shame × failure × judgment n=y where y=hope and n=folly, love=lies, life=death, self=dark side

(yalnızlık + yabancılaştırma + korku + umutsuzluk + öz-değer / alay / kınama/ yanlış anlaşılma x suçluluk x utanç x başarısızlık x yargı n=y aptal y= aşk ve n= umut, nerede=yatıyorsa, yaşam=ölüm, kendin=karanlık tarafın)

Denklemden bahsetmişken, Darkseid bunların tamamını insan beyninin içine sokabilir, yaşamın, umudun ve özgürlüğün hiç bir yere varmadığının matematiksel şekli olarak. Oracle’a göre, Internet’i tam zamanında kapatıp, denklemin etkilerinden kurtulabilen kişi, Denklem, ilerisinde sadece Darkseid’in istediği amacı gösteriyor. Shilo Norman (şuanki Mister Miracle) Metron’un yardımıyla Denklem’den kurtularak ona bağışıklık kazandı. Yüzlerine belli bir şablon çizerek müttefiklerine bağışıklığını geçirdi. Barry Allen ise speedforce sayesinde bundan kurtulabildiği gösterildi.

Jim Starlin’in 2007’de New Gods’ı yazmaya dönmesiyle denklem ; eski tanrıların savaşıyla ortadan ikiye bölünen bir kozmik varlık olarak betimlendi. Yayınlanan ”Final Crisis Secret Files” metin sayfasında Grant Morrison, Starlin’in versiyonu ile kendisinin kini bağdaşlaştırma denemesinde bulunur, Denklemin hisli olduğunu belirterek ve ele geçirldikten sonra bile, denklemin Source ile ilişkisini ve gerçek korkutucu doğallığını halen Darkseid’in anlamadığını belirtti.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir