Anime incelemesi – Full Metal Alchemist: Brotherhood

Öncelikle belirtmek isterim ki animemizin bölüm sayısı bir Naruto, One Piece kadar çok değil, fakat düşük bölüm sayısı ile gerçekten en iyi animeler arasına girebilecek bir yapımdır kendisi. Bitirdiğinizde hayatınıza bir şeyler katacak, bazı olaylara farklı bakmanızı sağlayacak bir o kadar da şok etkisi yaratacak.

fmab ile ilgili görsel sonucuAnimemizin konusuna geçelim. Edward Edric ve Alphonse Edric iki küçük kardeştir. Simyacı olan babaları evi terk eder ve anneleri tek başına iki çocuğa bakar. Kardeşler babalarının kitaplarını okuyarak simyayı öğrenirler. Babalarının terk etmesinden bir sene kadar sonra anneleri ölür. İki kardeş simyayla annelerini canlandırmayı denerler. Simyadaki, tepkimeye giren çıkanın eşit olma kuralı, annenin ruhu karşılığında Alphonse’u ve Edward’ın bacağını alır. Anne geri dönmüştür fakat insana bile benzememektedir tek yapabildiği onu öldürmeleri için yalvarmaktır. Edward, kardeşinin ruhunu bir zırha bağlar ve bunun karşılığında da kolunu feda eder. iki çocuk şoku atlattıktan sonra tek hedefleri kalmıştır. Vücutlarını geri almak!

Gerçekten size bir çok duyguyu doruklarında yaşatabilecek bir anime. Komedi, aksiyon, hüzün, kardeşlik bağları hepsi bu animede var. Konu olarak asla sıkmıyor ve kendini tekrarlamıyor. Sizi bol bol ağlatıp bol bol güldürmesi de cabası. Asla beklemediğiniz olaylar ile karşılaşacağınız ve her bölümünü heyecanla izleyeceğinizden eminim.

Biraz da karakterlerden bahsedelim.

Edward Elric  

File:Edward01.jpg

Kendisi devlet adına çalışan bir simyacı bu da zaten ne kadar yetenekli olduğunu açıklıyor. Kardeşinin bir zırha hapsolmasının üzüntüsü ve pişmanlığı ile yaşayan Edward’ın bu yönünü sık sık görüyoruz. Ayrıca boyu gerçekten kısa olan Edward bu konuda birazcık takıntılı. Hatta öyle takıntılı ki kendisine “Hey bücür” denildiğinde “SEN KİME ULTRA SÜPER MİNİK KAFASIZ BÜCÜR DEDİN ULAN!” gibi tepkiler verebiliyor. Bu da animenin en bol görülen komedi unsurlarından bir tanesi. Bunları bir kenarı bırakırsak Edward kıvrak zekası ve taktiksel hareketleri ile animede hep bir adım önde olmayı başaran bir karakter.

 

Alphonse Elric

Evet gördüğünüz resimdeki çocuk Alphonse. Fakat animede onu asla bu şekilde göremeyeceksiniz diyebilirim. Malum kendisi eşit takas prensibi yüzünden vücudunu kaybediyor ve bir zırh olarak yaşamaya başlıyor. Kendisi animenin en masum ve şirin karakteri diyebilirim. Henüz bir çocukken vücudunu kaybettiğindenmidir bilinmez, her zaman minik bir çocuk gibi davranıyor ve bu ona karşı ayrı bir sempati beslemenizi sağlıyor. Fakat böyle söylediğime bakmayın, simya konusunda neredeyse abisi kadar yetenekli birisi ve vücudunun her hasara karşı minik bir simya ile yenilenebilmesi onu daha da güçlü kılıyor.

 

Winry Rockbell

winry rockbell ile ilgili görsel sonucu

Edward’ın bir kol ve bacağının yapımcısı ve aynı zamanda baş karakterlerimizin çocukluk arkadaşı olan Winry’i animede pek görmüyoruz. Kendisi bir simyacı değil zırh tasarımcısı. Zırh dediysem öyle dediğime bakmayın, İnsanların eklemleri gibi oynatabildiği protez kol-bacak üretiyor kendisi. Her zaman ana karakterlerimizi önemseyip onların başını belaya sokmaması için her şeyi yapıyor fakat nafile. Bir işe yarayamama düşüncesini animede bol bol görüyoruz. işe yaradığı zaman yok mu ? var ama spoiler vermeyeceğim.

 

Homunculus kardeşler

İlgili resim

7sinin de resmini atardım fakat spoiler vermek istemiyorum. Kısaca vücudunda bu resimdeki dövmeyi taşıyan herkes bu ailenin bir üyesi. Kendileri yapay insanlar ve 7 ölümcül günahı temsil ediyorlar. Animedeki isimleri günahlara göre belli oluyor yani ; Wrath, Pride, Greed, Gluttony, Envy, Sloth ve Lust. Her birisinin kendine özel yetenekleri ve ve gerçekten güçlüler. Tabiki kişilikleri de isimleri ile tıpatıp uyuyor. Bu karakterler hakkında pek bir şey söyleyemeyeceğim fakat animenin esas aksiyon ve sizi şaşırtacak tarafları bu karakterler tarafından oluşturuluyor.

Roy Mustang

Namı değer Ateş simyacı. İsmini eldivenleri ile oluşturduğu patlamalardan alıyor. Aynen Edward gibi Roy’ da bir devlet simyacısı ve gerçekten güçlü bir simyacı. Kişilik olarak katı ve işine odaklı birisi olarak görünse de özünde gerçekten duygusal birisi fakat konu birilerini korumaya gelince kendini kaynedip her türlü riske atabiliyor. Biraz da üstünde general olmanın ona yüklediği sorumluluklar yüzünden animede genel olarak yardımcısı ile Dedektifsi bir havası var fakat bu onun efsane savaş sahnelerini kesinlikle söndürmüyor.

Bitirdiğinizde gözyaşlarınızı tutamayacağınız bir anime. İyi seyirler dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir