Anime incelemesi : Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei

Konusu ve hikayesi aynı isimli oyundan alıntı olan Danganronpanın konusu kısaca Umudun Zirvesi olarak bilenen sadece özel yeteneklilerin girebildiği bir akademiye 15 yetenekli öğrencinin alınması ve birbirlerini öldürmeye zorlanmaları.

Ana karakterimiz Naegi akademiye girdiği anda kendini bir sınıfta bulur ve akademinin tüm pencerelerinin demir plakalarla kapandığını görür. Ne olduğunu anlamaya çalışırken saat 8’de spor salonunda açılış töreni olduğunu görür ve hemen oraya gider. Vardığındaysa zaten herkes orada toplanmıştır. Tören başladığında Konuşma için bir oyuncak ayı olan Monokuma gelir ve buradan kurtulmanın tek yönünün bir ölüm oyunu olduğunu açıklar.

Oyunun kuralları ise basit. Mezun olmanın tek yolu sınıf arkadaşını öldürmektir.Eğer diğer sınıf arkadaşların katilin kim olduğunu bulursa katil idam edilir. Katili yakalamada başarısız olunursa tüm sınıf idam edilir ve katil mezun olmuş olur.

 

Hikaye örgüsü ve cinayetler açısından kesinlikle izlerken “KATİL KESİN ŞU YA” diyeceğiniz ama neredeyse hepsinde yanlış çıkacağı türden bir anime. Cinayetler çok güzel işlenmiş izlerken kendinizi cinayetleri çözmeye çalışırken bulacaksınız. Bir de hepsi farklı yeteneklere sahip hepsi ayrı kişilikte 15 öğrenci karakterimiz katılınca anime kesinlikle enfes bir hal alıyor. E peki kötü yönleri ? Elbette ki kötü yönleri de yok değil. Animenin 18 yaş altı olabilmesi için kanları pembe renk kullanarak göstermişler ve hikayenin tüm ciddiyetini mahvettiği anlar oluyor. Bunun dışında asıl karakterimizin süper seviye yeteneğini küçümsemesi bir yerden sonra baymaya başlamıyor değil. Hazır konuyu açmışken birkaç karakterden bahsetmeden olmaz sanırım.

Monokuma : (Umudun Zirvesi Akademisi Müdürü (kendisi öyle söylüyor)
Baş kötümüz olan bu ayıcık her zaman neşeli ve insanları sinir etmekten hoşlanan bir karakter. Fazla hiperaktif ve her an her yerden çıkabiliyor. Zeka olarak gerçekten geri seviyede olan Monokuma animenin neşe kaynaklarından birisi.
monokuma ile ilgili görsel sonucu

 

Ana Karakterimiz Makoto Naegi : (Süper Lise Seviyesi Umut)

Baş karakterimiz olan Naegi suçluları yakalama konusunda biraz geride kalsa bile, yeteneğini sonuna kadar gösteren ve herkesin yardımına koşan bir karakter. Tabi ki bu onu ölüm oyununda bir numaralı hedef haline getirmiyor değil. Kendine pek güvenmediği için sürekli birileri ile dolaşması ise onu genelde kurtarıyor.

Kyoko Kirigiri : (Süper Lise Seviyesi Dedektif)

Cinayetleri çözmek konusunda yeteneğinden de anlaşılacağı gibi her zaman ön planda olan bir karakter. Pek arkadaş canlısı olmasa da o sessizliğinin altından her zaman bir şeyler kesinlikle çıkıyor. Kendisi dikkatli ve bir o kadar kendisini izlettiren bir karakter.

 

Yasuhiro Hagakure : (Süper Lise Seviyesi Falcı)
Başlangıçta direk “falcıları var ise nasıl zorlanırlar ki oyunda ?” diye düşünebilirsiniz. Fakat kendisinin en iyi baktığı falın bile doğruluk oranı %25i geçmiyor. Kendisinin animeye sadece komedi öğresi olarak konulduğunu söylesem yeridir. Cinayetleri çözmekte pek bir işe yaramıyor. E yetenek deseniz onun da bir yararı yok. Neden bu akademide bu adam diyebileceğiniz bir karakter.

 

Toko Fukawa : (Süper Lis Seviyesi Kitap Kurdu)
Animenin en başlarında utangaç hiçbir işe yaramayan bir kız olarak önümüze çıkan Fukawa sonrasında en gözde karakterlerden birisi olmayı başarıyor. Aslında bu karakteri anlatırken spoiler vermemek biraz zor bu yüzden pek bir şey anlatamıyorum.Tek söyleyebileceğim kendisinin kişilik problemleri yaşadığı ve bu problemlerin sizi gerçekten eğlendireceği.

 

Hepsinin sonunda bitirdiğinizde gerçekten izlediğinize pişman olmayacağınız , yeri gelince eğlenip yeri gelince gerilimin dibine vurabileceğiniz bir anime. iyi seyirler dilerim.

 

One thought on “Anime incelemesi : Danganronpa: Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir