Aktörlüğün Nirvanası : Benedict Cumberbatch

1976 Londra doğumlu, anne ve babası aktör olan, benimse çok sevdiğim ve oldukça başarılı olan Benedict Cumberbatch’la ilgili birazcık inceleme birazcık eleştiri birazcık da tanıtıcı şekilde konuşacağımız bu yazımızdan keyif almanız dileğiyle.Benedict ilk olarak 2006 yılında ‘’Amazing Grace’’ filminde ‘’Genç William Pitt’’ rolüyle başarılı bir çıkış yapmış oldu. Daha sonra ‘’Köstebek, Savaş Atı, Beklenmedik Yolculuk, Star Trek, Beşinci Kuvvet, 12 Yıllık Esaret ve Enigma’’ gibi filmlerle birlikte film kariyerini başarılı bir şekilde devam ettirdi.  Ve çoğumuzun bildiği üzere 2016 yılında Marvel’ın çekmiş olduğu ‘’Doctor Strange’’ filminde ‘’Stephen Strange’’ rolünü başarılı şekilde oynadı ve gönüllerimize taht kurdu (en azından benim).

Harika bir aksana sahip İngiliz aktör çoğu TV Dizisinde de rol aldı. Ama içlerinden en çok bilineni belki de en çok sevileni ‘’Sherlock’’ dizisinde ün buldu desek yanlış olmaz herhalde.

Bu yazımızda monoton bir ‘’hayat incelemesi’’ değil de samimi ve eğlenceli bir yazı olması için kendi görüşlerimi göz önünde bulundurarak Benedict Cumberbatch’ın kendini en iyi gösterdiği ve en başarılı olduğu 3 yapıttan bahsetmek istiyorum.

benedict cumberbatch ile ilgili görsel sonucu3- YAPAY OYUN : ENIGMA (THE IMITATION GAME)

Kısaca anlatmak gerekirse ‘’Enigma’’ filmi II. Dünya Savaşı’nda Almanların kullanmış olduğu Enigma kodunu çözmeye çalışan bir grup matematikçinin çabasını ve yaşadıklarını anlatır. Bu filmde hükümetin seçtiği önemli matematikçiler arasında en zeki ve anlaşılması en zor kişi olan Turing, gruptakilerden farklı olduğu için bazı sorunlara sebebiyet verse de en nihayetinde ülkenin geleceği onun elindedir. Onun için çok zor olsa da yeri geldiğinde karakterinden, alışkanlıklarından zaman zaman da kendi doğrularından ödün vererek takıma katılmalı ve bu şifreyi çözmelidir.

Benedict bu filmde, Keria Knightley ile başrolü paylaşmış ve Alan Turing rolünü oynamıştır. Benedict bu hikayede, Alan Turing’in düşünce yapısını, isteklerini, alışkanlıklarını ve zekasını belki de en iyi şekilde yansıtıp biz izleyenlere çok güzel bir seyir zevki sunmuştur.

 

 yapay oyun enigma ile ilgili görsel sonucu

 

2- DOCTOR STRANGE

Marvel hayranlarının da bildiği üzere başarılı bir cerrah, trajik ve ilgi çekici olaylar zincirinde mistik güçlere sahip olan Doctor Stephen Strange belki önümüzdeki aylarda vizyona çıkacak olan ve geek ailesinin merakla beklediği Infinity War filminde çok büyük bir rol oynayacak. Infinity War filmine olan merakımı da belli ettiğime göre filmin konusuna gelebiliriz sanırım. İlk cümlede de bahsettiğim gibi Stephen Strange çok başarılı bir beyin cerrahıdır fakat geçirdiği korkunç ve bir o kadar da ağır bir trafik kazası sonucunda elleri kullanılamaz hale gelir. Oldukça çaresiz olan Strange’nin hikayesi de burada başlar. Bazı duyumlar alan Stephen Strange kendini Himalayalar’da bulunan Kamar-Taj’da bulur. Burada Ancient One yani Kadim Kişi ile tanışır. Kadim Kişi ve onun öğrencileriyle geçirdiği zaman içinde yeni şeyler öğrenir ve seyir zevki yüksek olan bir maceraya atılmış olur.

Biraz da filmin teknik yapısıyla ve aktörümüzle ilgili konuşmak gerekirse senaryosu ve yapımı zaten çok başarılı olan Doctor Strange filmi Benedict’in konuşma tarzı, fiziksel benzerliği, aktörlük yeteneğiyle süslenmiş ve biz Marvel hayranlarına diğer filmlere nazaran çok daha farklı ve göze hoş gelen bir seyir kültürü getirdi. Bana kalırsa Marvel’ın beyaz perdede yaptığı en iyi işlerden biri olan Doctor Strange filminde büyük sorumluluğun altından başarıyla kalkan Benedict Cumberbatch’ın potansiyelinin çok yüksek olduğunu ve çok yönlü olduğunu görmüş olduk diye düşünüyorum.

 

doctor strange ile ilgili görsel sonucu1- SHERLOCK TV SERIES

Ve benim gözbebeğim. Benim olmazsa olmazım. Bu dizi hakkında ne desek boş gibi geliyor bana. Yapımı mı desek, senaryosu mu desek, oyunculukları mı desek, hikayesi mi desek, hepsi birbirinden güzel olan ve benim favorim olan bu dizide başrolümüz, Sherlock’umuz, canımız, kanımız yine Benedict Cumberbatch.

Bana ve büyük ihtimalle çoğu kişiye göre Benedict’in aktörlük işinde ki imzası diyebileceğimiz Sherlock dizisi çoğunuzda bildiği üzere çok zeki, garip, düşündürücü ve şaşırtıcı roman karakteri Sherlock’un arkadaşı Watsonla birlikte yaşadığı olayları yazıldığı dönemden farklı olarak modern dünyaya uyarlayıp biz seyircilere çok farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Her ne kadar sezon aralarında ki süreler biz seyircilere kafayı yedirtse de her sezon beklediğimize değer bölümler çıkararak bizleri hüsranda bırakmayan HBO’yu kendi adıma tebrik ediyorum.

Dizinin konusuna gelecek olursak, dizinin kitaplardan farklı olarak modern dünyada geçmesi izleyiciyi çok farklı bir moda sokuyor. Dizi ilk bölümünde John Watson adında eski bir asker olan karakterin bir arkadaşı aracılığıyla Sherlock Holmes ile garip ve havalı bir şekilde tanışmasıyla başlıyor. Daha ilk bölümden başlayan aksiyon ve gizem dizinin diğer bölümlerine çok güzel bir şekilde aktarılıyor ve her bölümde konusu farklı olan ama sonunda bir ucundan birbirine bağlanan maceraların arkası kesilmiyor.

Dizinin konusundan bahsettiğimize göre sıra aktörümüz Benedict’te. Aslında bundan önce okumuş olduğunuz Enigma ve Doctor Strange filmlerinde de görmüş olduğunuz gibi garip, zeki, becerikli, farklı, düşündürücü senaryosu olan her yapıtın başrolüne ‘’cuk’’ diye oturabilecek Benedict Cumberbatch bu yapıtta da çok başarılı bir iş çıkarıp izleyenleri kendine hayran bırakıyor. Farklı ve düşündürücü bir dizi izlemek isteyen herkese bu diziyi gönül rahatlığıyla önerip onları düşünmeye davet ediyorum.

 

sherlock ile ilgili görsel sonucuBONUS: Aktörlüğün yanında seslendirmeyle de uğraşan Benedict’in ‘’Hobbit: Beş Ordunun Savaşı’’ filminde ki başarılı seslendirmesini unutursak haksızlık etmiş oluruz.

 

Bu yazımızdan da bu kadar umarım memnun kalmış, okurken zevk almışsınızdır. Esen kalın…

One thought on “Aktörlüğün Nirvanası : Benedict Cumberbatch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir