Aga Bu Nedir? – Batman Ninja İnceleme

Bu filmi ilk gördüğümde anlamsızca mutlu olmuştum. Çünkü yeni şeyler denemekten korkmayan insanları görmek hoşuma gitmişti. Batman ve Joker Japonya’da ve Japon kültürü ile bezenmiş. Aklıma çok güzel sahneler ve uyarlanabilir iyi hikayeler ve ufakta olsa kendi kafamda oluşturduğum fanteziler vardı. Tâ ki filmi izleyene kadar. Normalde bu filmi spoilersız anlatmayı düşünüyordum. Tabi bunu filmi izlemeden önce düşünüyordum ama böyle bir hayâl kırıklığından sonra düşüncelerimi spoilersız anlatmama imkan yok. Ki zaten benim tavsiyem yoğun olun ya da olmayın bu filmi kesinlikle izlemeyin. Batman Ninja, Batman & Harley Quinn adındaki rezalet film ile yarışır. Evet bu çizgi film o derce kötü! Ve evet ‘Anime’ çizgi filmdir. Sevgili dostlar bu inceleme tadında bir yazı olacak ama kesinlikle tam bir inceleme değildir. Çünkü yapacağınız en saçma iş, bu film ile kıyaslanırsa daha değerli olur. Benden söylemesi.

Gorilla Grodd, azılı düşmanlarını Gotham’dan yollamak için bir zaman makinası icad ediyor. Ve kendisi doğal olarak Gotham’ı tek başına yönetmek istediği için bu makinayı yapıyor. Ve makinayı kullandığı akşam Batman’nin Grodd’un mekanına damlaması ile planları bozuluyor. Fakat Batman’nin son saniyede içeri girmesi ile zamanda sarkma oluyor. Batman ancak herkes gittikten 2 yıl sonra Japonya’ya varıyor. Bu süre içerisinde Gotham’ın azılı suçluları Joker ve Harley Quinn, Poison Ivy, Two Face, Penguin ve son olarak Deathstroke Japonya’yı çoktan ele geçirmiş ve bölgeleşme başlamış. Batman bir mit olmuş. Batman hakkında kehanetler üretilmeye başlanmış ve hatta Batman’in ideolijisine sahip bir clan bile kurulmuş. Ve Batman geldikten sonra tek bir hedef kalıyor. O da zaman makinasını ele geçirip zaman’da geriye gitmek. Fakat bunun işlenişi o kadar kötü ki. Hele tapınakların bir anda mekalara (robotlara) dönüşmesi ve savaşmaları.. Joker’de dahil bütün kötülerin yapmacık olması insanı kanser ediyor. Hatta filmin ortasında savaşta ki bir patlama yüzünden Bruce ağır yaralanıyor ve tedavi görürken Jason Todd’un aynı patlama da ortadan kaybolan Joker ve Harley Quinn’ni aramaya gidiyor. O sırada Anime çizim tarzı olarak bir değişim geçiriyor. Ve orjinal hali sanki yeterince kötü değilmiş gibi bir de orjinalinden daha kötü bir çizim tarzına geçiyorlar. Tanrım! Resmen gözlerim kanadı. Joker ve Harley Quinn sadece iki gün için kendilerini hipnotize ediyorlar. Hani o sahne filmden çıksa, film hiçbir şey kaybetmez. Sonra, sırf olsun diye koyulmuş karakterler; Red Robin, Damian Wayne, Bane, Alfred ve Jason Todd. Bu karakterlerin hikayeden çıkması yine filme bir şey kaybettirmez. Heralde filmin tek iyi yanı Catwoman ve Harley Quinn’in iki defa olan savaşı idi. Bunun dışında herhangi bir ilginç yanı yok. Senaryo oldukça tahmin edilebilir.

Filmin sonunda kesinlikle tatmin olma duygusunu yaşamıyorsunuz. Hatta son savaşta o kadar aksiyon oluyordu ama filmin sıkıcılığı çoktan uykumu getirmişti bile. Yani.. Batman Gotham by Gaslight bile daha iyiydi. Onun sonunda bir plottwist vardı ve orjinal karakter kişiliğini bozuyorlardı, bunda o derece bir bozma yok ama karakterler o kadar ruhsuz hissetiriyor ki insan hiç izlememiş olmayı diliyor. Bunun dışında karakterlerin tasarımları ayrı bir rezalet. İnsanın tiksiniyor. Joker, Harley Quinn, Batman, Catwoman ve Nightwing dışında diğer bütün karakterlerin tasarımlar rezalet. İnsanın gözü kanıyor resmen. Özellikle de Bane. Adamı sumocu yapmışlar. Varın gerisini siz düşünün. Değerli vaktimi daha çok bu yapım ile ilgili yazı yazarak harcamak istemiyorum. Ve filme eğer bir puan verecek olsam tabi ki 1! Umarım ki bu işkenceyi izlemezsiniz.

 

5 thoughts on “Aga Bu Nedir? – Batman Ninja İnceleme

    1. Anime bir çizgi filmdir. Bu çocuksu bir anlam kazandırmaz. “Anime” Japonca Animasyon demektir başka özel bir manası yoktur. Bence siz bir şeyleri ciddiye alıp almadan önce ilgi duyduğunuz şeyleri daha derinlemesine araştırın.

    1. Anime bir çizgi filmdir. Bu çocuksu bir anlam kazandırmaz. “Anime” Japonca Animasyon demektir başka özel bir manası yoktur. Bence siz bir şeyleri ciddiye alıp almadan önce ilgi duyduğunuz şeyleri daha derinlemesine araştırın.

      1. Evet anime japon cizgi filmidir. Genelde avrupada cartoon olarak isimlendiriliyor. Buyukler icin olunca adult cartoon deniyor. Ayrica film hakkinda sunlarda var; Batman hazirlikli olmasi ile bilinen bir karakter olmasina ragmen surekli kandiriliyor. Daimin gayet cool ve badass bir karakter olmasina ragmen cocuk gibi yapilmis ve ustune maymun arkadas vermisler. Deadstrok u nasil bu kadar rahat tokatladilar cozemedim . Yani joker ve groodun haricindeki kotuler tamamen is olsun diye konmus. Yerine kimi koysan olurmus zaten.Son olarak joker cok dayanikli bir karakter. Vur tokatla kollarini kir ama manyakca saldirmaya devam eder ,cunku adam bir deli. Bunlara ragmen o sekilde kilic kullanmayi ve yillarca egitim gormus bir batmanle kafa kafaya dovusmesi asiri mantiksiz geldi bana. Ben cizimleri ve ortami begendim ama karaktere baglilik hic olmamis. Keske zaman yolculu konsepti yerine japonyada dogup buyuyen bir batman yapsalarmis (what if)daha iyi olurmus.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir