Batman v Superman İle Başlayan Sorunlar!

DC’nin hızlıca bir evren kurup bundan da büyük paralar kazanmak istedikelrini herkes biliyor. Ama sorun şu ki DC’nin çok hızlı bir şekilde para kazanma arzusu bizim isteklerimizi, beyaz perdede görmek istediğimiz karakterleri ve de hikayeleri muazzam bir şekilde baltalıyor. Man of Steel (2013)’de yine hafiften ayakları yere basan ve kendi içerisinde mantıklı olmaya çalışan bir filmdi. Beni yer yer rahatsız etse de ortalama bir film diyebilirim, belki ortalamanın altında da olabilir ama diğer DCEU filmlerinden iyiydi. Fakat Batman v Superman: Dawn of Justice ve Suicide Squad filmi ile evreni çorba ettiler ve sorunlar hemen patlamaya başladı.Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)

Öncelikle Batman, adam büyük bir sorun ama bu sorunun tamamı Zack Snyder ile alakalı, zavallı Ben Affleck’in hiçbir suçu yok. Ben Affleck şu ana kadarki en iyi Batman portresine sahip fakat karakter derinliği dendiğimizde ise.. İşte işler orada karışıyor. Eğer bir evren kuracaksan illa ki ana karakterlere origin hikayesi çekmek zorundasın çünkü karakterin gelişimini görmezsek kabullenmemiz çok zor olur. Şimdi bir dönem çok fazla tartışılan konuya geldik Öldüren Batman. Gerek Jason Todd’un ölümü olsun, gerek yaşadığı psikolojik travmalar olsun, bunları görmemiz gerekti. Sadece Frank Miller varyasyonu sinemaya aktarmak ile olmuyor. Prequel bir film olmadığı için ve otamatikman karaktere bodozlama girişte de sıkıntılar yaşanıyor. Hadi öldürmesini geçtim Batman bir düşüncedir, bir semboldür fakat filmde bunların hiçbirini göremiyoruz. Filmde Batman diye tabir ettiğimiz karakter ne detektif ne de zeki biri. Lex’in onu manipüle ettiğini anlamıyor bile, Superman onu uyarmaya çalışıyor, salak gibi düşünmeden haraket edip adamı dövmeye çalışıyor. Martha sahnesinden bahsetmeyeceğim bile.Suicide Squad (2016) 

Burada olay sadece kötü karakterlerin kötü olmaması değil, Joker ve After Credits sahnesi. BvS‘de Batmobile ile peşinde araba sürükleyip birbirine vuran, Batwing ile 3-4 kamyon patlatan adam Joker’i katletmemiş. Şimdi burada gel de küfür etme. Şimdi şunu söyleyenleri takmayın işte “İlk zamanlarda Batman öldürüyordu zaten.” Ben Batman: The Animated Series ile büyümüş biri olarak Batman’i hiç öldürürken görmedim ve benim tanıdığım Batman böyle değildi. Ben bu karakteri kabullenirdim ama bu karakter nasıl değişti? Film beni bu konuda kandırabilmleydi. Ve kıçı kırık serserileri katleden Batman, Joker’i hayatta bırakır mı ? Metahuman sorunu da var, eğer “Superman kötü olsa ne yaparız?,” sorusu ile devlet  böyle bir tim kuruyor. Abi Superman kötü olsa siz o ekip ile hiçbir şey yapamazsınız. Eğer izlemediyseniz Batman: Assault on Arkham adlı çizgi filmi izleyin dostlar, daha çok tatmin olursunuz. DC’nin animasyona yatırım yapmasını isteyen az bir kitle var sanırım. Animasyon, bizim değişimiz ile çizgi filmleri gerçekten harika yapıyor DC. Son dönem hariç biraz sapıttılar ama düzeliyor gibi.Fakat Wonder Woman (2017) ve Justice League (2017) evren için temiz bir sayfadır. Artık doğru düzgün film yapılabilir. Kesinlikle Zack Snyder projelere bulaşmamalı, bu adam görüntü yönetmeni, öyle de kalmalı, adam yönetmenliği beceremiyor. Projeleri mahvediyor, adamın plot pointleri iyi fakat birleştirdiğinizde film oturmuyor. Daha sonra Ultimate Cut versiyonlarını piyasaya yayıyorlar. Ve şöyle de bir sorun var Ultimate edisyonları da normal versiyonunun hatalarını düzeltmiyor ama Justice League öyle mi, bir Extended versiyonu ile çok kolay bir şekilde kendini toparlar. Ki öyle çok dağıtmış bir hali de yok.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir