13 Reasons Why 2. Sezon İnceleme

13 Reasons Why ilk sezonunda beğendiğim Netlfix gençlik dizilerindendi. Karakterleri ile empati kurulabilen bir diziydi. Hannah Baker’ın başına gelen şeyler şu an herhangi bir lisede aslında olan şeyler. Okuldaki zorbalık, insanların birbirlerine bakışları ve çıkan dedikodular gibi. O yüzden ilk sezon benim için 7.5’luk bir diziydi. Fakat 2. Sezon öyle değil.

2. Sezon daha duyurulduğunda ben böyle olacağını tahmin etmiştim. Böyle tutan bir dizi Netlfix ofislerinindeki abilerin gözlerinde yeşilleri uyandırmıştı.

Bu sezonun konusu Hannah’ın kasetlerinin etkisi ve Bryce’ın ses kaydı ile başlayan dava sürecini işledi. Aslında ilk süreç bitmiş ve Bryce suçsuz bulunmuştu. Clay ise bu sezon kanıtlar ile on suçlu düşürmeye çalışıyor.

Fakat hersey o kadar değişti ki dizide adeta fantastik kurgu izliyormuş hissi veriyor. Okulda yaşanan olaylar bir nokta da Sırp filminden çıkma gibi duruyor. Ne empati kurabiliyorsunuz ne de akıcılıkla izliyorsunuz.

Hele okul suçunu kabul etmeyip davada Hannah’ı aslında suçluymuş gibi gösteriyor. Ama okulda her gün saçma sapan şeyler oluyor. Sezonun ortasında meydan kavgası falan oldu hani.

Sezonun sonunda ise kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey çözülmüyor. Basında olay neyse sonunda da öyle. Bakın spoiler  vermeye başlıyorum birazdan. O yüzden size puanımı söyleyeyim

Puanım 5

Eğer vaktiniz yoksa ve vaktinizi boş değerlendirmek istemiyorsanız dizinin ikinci sezonuna hiç bulaşmayın. Benim gibi ilk sezonu seviyorsanız aklınızda 13 Reasons Why denince iyi bir şey kalmasını istiyorsanız bence izlemeyin.

Şimdi okul her ne kadar masum gibi gösterilmeye çalışılsa da okulda her gün birileri ya tehdit ediliyor ya dayak yiyor. Ben bu mahkemeyi anlamıyorum hiç mi inceleme yapmıyorsunuz ya?

Bryce’ın ise okulda toplu tecavüzlere karıştığıni hatta okuldaki bir binada bunun kanıtları var. Bu işi okulda yapıyor yani. Clay kanıtları bulunca arabasının arka koltuğuna atıyor ve derse giriyor. Okul çıkışı cam kırılmış ve çalınmış oluyor. Arkadaşlar bizi gerizekali falan saniyor herhalde bu Netlfix yazarları.

Ve asıl bir lisede olamayacak bir olay oluyor. Tyler karakteri tuvalette biri tarafından önce kafası cama vuruluyor ve sonrasında lavabo ile dövülüyor ardından makatına paspas sopası sokuluyor.

Bakın bu oluyor. Cidden oluyor. Ben buna anlam veremedim bu nedir ya? Böyle bir şeyin bir lisede olma ihtimali nedir?

Daha sonra Tyler okulun balosunu basmaya M4 ile giderken Clay kapıda durduruyor ve “Senin ölmeni istemiyorum” diyerek onu durduruyor ve Tyler kaçıyor.

Ben daha fazla bu dizi hakkında konuşmayacağım.  Sizde izlemezsiniz umarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir